Do dalšího dílu podcastu jsme si pozvali odborníka na slovo vzatého. Dětskou duši studuje už mnoho let a v Dětské psychiatrické klinice v Motole se snaží "opravit" citlivou psychiku. Je jím primářka Iva Dudová.
"Máme kapacitu padesát lůžek a je to ke škodě. Protože ten nápor na dětskou psychiatrickou péči je v posledních letech enormní. Zasloužili bychom si víc lůžek, protože poskytujeme akutní příjem dítěte s problémem, který nesnese odklad. Nejčastěji jsou to děti po sebevraždě, se závažným sebepožkozováním nebo poruchami příjmu potravy," přiznala paní primářka s tím, že jsou u nich i několika měsíční čekací lhůty na léčbu.
Poslední dobou se řeší i poruchy sexuální identity, kdy většinou adolescenti řeší, že se cítí být druhým pohlavím. A k tomu se přidávají i sebevražedné pokusy. Je to tou dnešní zrychlenou dobou a tím, co se děje kolem ve světě?
"Je to opravdu těžké říct, kde je ten prvopočátek. Problematika je u každého individuální, nedá se to říct obecně. Je pravda, že se hodně dětí cítí být ve spoustě věcích přetížená. Je na ně vyvíjen velký tlak. Čeho jsme si v poslední době všimli, že děti nejsou zvyklé řešit své problémy. Spoléhají na pomoc druhých, nejčastěji rodiny. A tím pádem, když se nenaučí řešit malé problémy, tak velký problém už může být bod zlomu. Mělo by se v rodinách více komunikovat," dodala doc. MUDr. Iva Dudová, Ph.D.
Jak rodiče poznají, že jejich děti už nejsou jen klasicky občas melancholické, ale řeší v sobě duševní problém? Kdyby bylo jejich dítě umístěno na dětskou psychiatrii, co přesně je čeká za léčbu? Více se dozvíte v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ.
Zdroj: iGlanc.cz