Není jednoduché se setkat se smrtí nebo s vážnou nemocí. Takové případy ale zažívají zdravotníci dennodenně, proto byl zřízen krizový intervent, aby vyškolení pracovníci mohli pomáhat nejen postiženým pacientům, ale i jejich rodinám či lékařům, kteří utrpí trauma v zaměstnání.
"Pracujeme na vyžádání. Někdy se na nás obrací jednotlivci, někdy i celé týmy, pokud se na pracovišti stane něco těžkého. My jsme od toho, abychom je vyslechli, pokusili se je stabilizovat a nechat je prožít ty emoce," rozpovídala se v podcastu koordinátorka psychosociální péče.
A právě prožívání celé emoce je velmi důležité, aby se psychika mohla uzdravovat. Proto koordinátorka není příznivcem vět typu "Buď silná" nebo "Buď statečný", když vám například někdo umře. Podle specialistky jsou i slzy nedílnou součástí uzdravovacího procesu.
"Naopak je potřeba říkat tomu člověku, že jsem tady, že je to těžké, co se mu stalo. Ať nespěchá. Ten člověk potřebuje bezpečné prostředí a pochopení, že se mu děje něco šíleného," dodala Alice Řezníčková.
Po střelbě na škole pracoval adrenalin
Sama vedla tým krizových interventů po střelbě na filozofické fakultě před Vánoci minulého roku. To dostalo do kolen i profesionály. Ale snažili se být nablízku především pro zraněné nebo jejich rodiny, které nevěděly, co se s jejich blízkými stalo.
Jak to celé probíhalo? Jak krizoví specialisté pomáhali přeživším? Dá se z takové situace vůbec vzpamatovat? To se dozvíte v podcastu (ne!)ZÁVISLÁ.
Zdroj: iGlanc.cz