Oil pulling se stal trendem sociálních sítí a jeho popularita napříč wellness komunitou stále roste, možná vás však překvapí, že ve skutečnosti není žádnou novinkou. Tento starodávný zvyk praktikují v Indii podle ájurvédských textů téměř 5000 let. Olej je jejich hlavním prostředkem pro udržování zdraví dutiny ústní a má údajně pomoci k bělení zubů, osvěžení dechu a celkovému zdraví dásní. Zároveň má však podle posvátných knih pomoci zvládnout a předcházet fyziologickým zdravotním potížím, jako jsou bolesti hlavy, astma a cukrovka. Potvrzují to však novodobé výzkumy?
Co to vůbec znamená?
Pod pojmem oil pulling si představte vyplachování úst, místo ústní vody však za použití oleje. V praxi to znamená, že si před snídaní vložíte do úst polévkovou lžíci slunečnicového, sezamového nebo kokosového oleje, jež převalujete v ústech až 20 minut. Následně olej vyplivnete a ústa vypláchnete teplou vodou. Na tom, jak přesně to funguje, se však vědci ještě neshodli.
Doktor a certifikovaný ájurvédský lékař v Niwotu v Coloradu John Douillard například tvrdí: „Olej může při mnutí v ústech aktivovat trávení, a když se olej smísí s trávicími enzymy ve slinách, může se stát potenciálně silným antivirovým a antibakteriálním prostředkem.“
Na TikToku se například stal předním oblíbencem olej kokosový, který obsahuje kyselinu laurovou, jež reaguje se slinami a vytváří látku podobnou mýdlu, která má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Jiní odborníci pracují s představou, že olej pomáhá vyvážit hladinu pH v našich ústech, čímž se stávají bakterie méně aktivními.
Benefity a pravda o oil pullingu
Lépe řečeno to ale nějakým zázrakem funguje a internetoví wellness bohové jsou tímto trendem nadšeni. Bezesporu hlavním benefitem oil pullingu je, že snižuje množství škodlivých bakterií v ústech. Tyto bakterie vytvářejí na zubech biofilm, tenkou vrstvu známou jako zubní plak. A i přes to, že mít trochu zubního plaku je úplně normální, jeho přebytek může způsobit v ústech nepříjemnosti jako záněty dásní, zubní kazy nebo jen zápach. Samotný zápach z úst, jinak známý jako halitóza, se často vyskytuje kvůli zápachu chemických látek a plynů, které produkují v ústech právě bakterie.
TikTokeři, kteří promují oil pulling jako prostředek pro bělení zubů, jsou však na omylu. V současné době žádný výzkum tento přínos nepotvrzuje. Někteří lidé se také domnívají, že je oil pulling druhem detoxikace, který z krve odvádí toxiny. Ani tuto myšlenku však žádné důkazy nepotvrzují. Zároveň neexistují žádné vědecké důkazy o představách indického učení, že tento prostředek pomáhá léčit jiná onemocnění než ta, která postihují ústa. Pořád je však hlavním plusem oil pullingu fakt, že svěžest z úst pocítíte ihned. Pokud se chcete zaměřit na dlouhodobé léčení dásní a zubů, můžou se výsledky dostavit po několika týdnech až měsících.
Jak na to?
Prvním krokem pro praktikování tohoto wellness rituálu je vybrat správný druh oleje. Nejprve se ujistěte, že není nijak výrazně zpracovaný, jelikož vysoce zpracované oleje jsou zbaveny mnoha kýžených benefitů. Zároveň se můžete pokusit předejít dávivému reflexu tím, že zvolíte olej bylinný. Můžete sice použít obyčejný sezamový nebo kokosový olej, který najdete v kuchyňské uličce, ten pro vás však nemusí mít zcela příjemnou chuť. Bylinné varianty kombinují olej s bylinkami a kořením – vhodné budou například oleje s mátou nebo skořicí.
Správně se doporučuje oil pulling zařadit do vaší ranní rutiny. Měl by být prováděn na prázdný žaludek a po vyčištění zubů. Do úst si následně vložte jednu polévkovou lžíci zvoleného oleje a ten převalujte v ústech po dobu 20 minut (pokud teprve začínáte, stačí doba kratší, než si na oil pulling zvyknete). Ústa pak vypláchněte vlažnou vodou.