Pobyt u moře máme spojený jen se samými benefity. Déčko, relax, koupání. A mnohým se také v tomto vlhkém, slaném a slunném klima na chvíli vylepší pleť. Zřejmě z toho beauty influenceři vycházeli, když je napadlo si na pleť cákat mořskou sůl smíchanou s vodou. TikTokerka @leacrylics má s původním videem k dnešnímu datu více než 5 milionů zhlédnutí.

Péče, za kterou nic nedám

Ten nápad zní vlastně úplně perfektně, protože si ho může dovolit vyzkoušet úplně každý. Když to nevyjde, alespoň vám v koupelnové skříňce nebude zabírat místo další nefungující produkt za tisíce. Už to tedy zasadilo semínko úspěchu. Tento zázrak prý funguje na principu, že zabíjí bakterie a vyrovnává pH pokožky. Vy si akorát musíte slaný roztok dvakrát denně stříknout na postiženou oblast. Jednoduché jako facka.

Moře je skutečně zázrak

Patříte do skupiny lidí, kterým se po dni stráveném na pláži zdá jejich pleť zářivější a čistší? Není to jen množstvím sangrie, co vypijete. Opravdu ano, slaná mořská voda může mít některé pozitivní účinky na aknózní pleť. Kromě toho, že zábava v oceánu nám přináší radost a snižuje stres, mořská voda je jako exfoliant a čistí póry, odstraňuje odumřelé buňky. Na základě toho je pokožka hladší a sníží se množství ucpaných pórů.

Dalším způsobem jak slaná voda může pomoci, je odstranění přebytečného mazu. Moře skutečně dokáže jakoby až vytáhnout z pórů nadbytečný maz, čímž opět předcházíme tvorbě nových pupínků a redukujeme záněty. No a v neposlední řadě má slaná voda schopnost pupínky vysušit. To zkrátka sůl dělá, tím pádem i zmenší třeba již velké, vzniklé akné.

Příliš mnoho soli

Stejně jako přesolené jídlo si příliš neužijete, ani vám pleť nepoděkuje za slanou nálož. Vizuální problém může tento mořský elixír zprvu vyřešit. V dlouhodobém horizontu však nejspíš bude mít za následek přesušení, podráždění, a vlastně tím akné nakonec zhoršit.

Pak také není sůl jako sůl. Chceme tím říct, že v domácích podmínkách ”to pravé” složení zřejmě nenapodobíte tak efektivně, jako když sebou plácnete do vody na Maledivách. Většina studií, která zkoumá účinky slané mořské vody, operuje s vodou z Mrtvého moře. To je proslulé svými léčivými vlastnostmi a unikátním chemickým složením, které jen tak nějaká pláž nenabízí. A vězte, že hořčík a další minerály zde sehrávají klíčovou roli.

Co si z toho vzít? Že léčbu slanou vodou zkusit můžete, ale pro jistotu nezapomínejte pleť i dostatečně hydratovat. Ještě se také můžete přestěhovat někam k velké vodě. Pro většinu z nás ale bude zřejmě jediná možná volba skočit do krámu pro mořskou sůl, a udělat si kouzelný lektvar z ní.

Zdroj: iGlanc.cz, Wild Ice Botanicals

Související články