Světlo jako elixír mládí
Jen tak se vystavit dennímu světlu, už to má na náš organismus po všech stránkách blahodárné účinky. Světelná terapie se postupně vypracovala na vědecky podloženou techniku s příslibem revitalizace naší pokožky, a dokonce i zlepšení celkového psychického blahobytu. Jak přesně tyto barevné paprsky pracují pod povrchem? A může opravdu moderní technologie napodobit a zesílit něco, co bylo po tisíciletí považováno za neuchopitelné – mládí samotné? Budeme vám průvodcem technikami, které oživují a obnovují naši pokožku a posvítíme si - doslova - na rychle se rozvíjející odvětví estetické medicíny.
Terapie červeným světlem
Červené světlo se využívá nejen pro zlepšení vzhledu pleti, ale může také pomoci zmírnit bolesti, snížit zánět, urychlit hojení ran, podpořit zdravější spánek, a tím vám dodat více energie. Není to jako lehnout si pod rozpálené slunce. Terapie červeným světlem je šetrná a bezpečná, takže nemusíte mít strach ze spálené pleti. Dá se k ní přistupovat jako k takovému víceúčelovému wellness nástroji. Jemné červené světlo proniká do vaší pokožky a podporuje její přirozenou schopnost se opravovat a obnovovat.
LED světelná terapie
Nějaké ty LED žárovky máte určitě doma, ale to samozřejmě neznamená, že si doma sednete pod lampičku a budete čekat na zázrak. LED světelná terapie je moderní způsob, jak se postarat o pleť bez skalpelu či jehly. Je to taková světelná lázeň. Různé vlnové délky světla - každá barva má svůj specifický účel - pronikají do jednotlivých vrstev vaší pokožky za účelem vypadat mladě a svěže.
Zatímco světlo pracuje na vaší pleti, vy můžete relaxovat. Tato technika slibuje, že zmírní známky stárnutí, jako jsou vrásky, zlepší stav jizev, podpoří tvorbu kolagenu. Dokonce pomáhá snižovat záněty a může být užita na různé kožní problémy od akné po ekzémy. Jestli tuto péči chcete zařadit do své domácí rutiny, existují i masky a přístroje, které vám to umožní.
Fotorejuvenace
Fotorejuvenace je kosmetická procedura, která využívá pulzní světlo k omlazení a zpevnění pokožky. Je vhodná pro klienty, kteří si přejí mít pevnější a hydratovanou pokožku, ale zároveň nechtějí podstoupit drastické metody plastické chirurgie. Pulzní světlo proniká do kůže a stimuluje produkci kolagenu a elastinu. Tím se zlepšuje textura i tón pokožky, snižují vrásky a jemné linie. Celkově vás to revitalizuje a navíc ošetření slibuje ihned viditelné výsledky.
Často se kombinuje s dalšími technologiemi, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků. Zejména v Americe se těší popularitě ošetření pomocí BroadBand Light, které mimochodem miluje Kim Kardashian. „Jedná se o multifunkční postup, díky němuž se jediná procedura stává řešením v léčbě nejrůznějších kožních problémů, jako je pigmentace, rozšířené žilky, akné, růžovka, a navíc podporuje produkci nového kolagenu, který pleti dodává viditelný a dlouhotrvající liftingový efekt,“ popisuje MUDr. Oleksandr Gaval, dermatolog estetické kliniky, která přístroj používá. Nejčastěji se ošetření provádí na obličeji či dekoltu, ale lze jej aplikovat na kteroukoliv část těla.
Frakční laser
Účelem zákroku pomocí frakčního laseru je zlepšit vzhled pokožky odstraněním ultratenkých vrstev buněk z povrchu kůže a vypnutím tkáně v hlubších vrstvách. Je to moderní typ laseru, jenž vyzařuje laserové mikropaprsky. Ty pronikají do horních a středních vrstev kůže, kde stimulují její přirozené hojivé procesy. Slibuje vyšší přesnost než například IPL a dá se využít na vrásky, akné, jizvy i pigmentové skvrny.
Laserový resurfacing
Zní to podobně jako frakční laser, ale jedná se o agresivnější ošetření, které využívá CO2 laser k účinnému odstranění vrásek, stažení pórů a vyhlazení jizev. Na druhou stranu může svojí větší silou způsobit více prostojů a vedlejších účinků, proto se obvykle doporučuje spíše klientům s vážnějšími problémy pleti, zatímco frakční laser je vhodný pro ty, kteří si žádají mladistvější vzhled.
Kombinace radiofrekvence a IPL nebo LED
Radiofrekvence využívá střídavý elektrický proud, ten proniká do kůže a zahřívá ji, což stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu. Pro lepší výsledky se dá kombinovat s již vám dobře známou světelnou terapií. Pak už záleží na vás, o jaký výsledek usilujete, případně s čím máte ty nejlepší zkušenosti.
Pro více informací doporučujeme se poradit se svým dermatologem. Obecně u ošetření světlem je nutné dávat si pozor například v kombinaci se samoopalovacími přípravky nebo v létě, kdy jsme ve vyšší míře vystavení přímému slunečnímu záření.
Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, MUDr. Oleksandr Gaval - dermatolog, Gloskin, Estheticon, Endala