Je hloupost vám radit, ať si nemyjete ruce. Mytí rukou je základ hygieny a chráníte se tím před nemocemi, které v zimě atakují naši oslabenou imunitu. Jenže jak předejít suché, popraskané a zarudlé kůži? Hlavní viník je nedostatek vlhkosti ve vzduchu, během zimy se prudce snižuje. Ve vytápěných interiérech je pak ještě větší sucho. Dobrá zpráva je, že když se zaměříte na dostatečnou péči a prevenci, pak jste na nejlepší cestě k vyřešení problému.

Noste rukavice

Rukavice pomáhají chránit pokožku před mrazem a větrem, i když vám možná ruce okamžitě promrznou i v nich, jako je tomu v mém případě. Předejdete však přímému kontaktu s nevlídným počasím a už to je základ prevence suché a popraskané kůže. Také zpomalují ztrátu vody z pokožky.

Myjte si ruce teplou vodou, nikoli horkou

V chladném období je příjemné strčit promrzlé ruce pod proud horké vody, ale horká voda je něco, čemu byste se měli snažit vyhnout. Pokožku tak snadno zbavíte jejího přirozeného ochranného mazu. Teplá voda je lepší varianta.

Používejte jemné mýdlo bez parfemace

Nepřítelem citlivé pokožky jsou mýdla parfémovaná a taková, co pění. Ale to je snad každé, říkáte si. Musíte se naučit pečlivě hledat a vybírat mýdla s takovým složením, které nenarušuje přirozený mikrobiom pokožky, ta je jinak náchylná k vysoušení, praskání, může svědit a celkově být citlivá. Proto se vyplatí mýdlu věnovat zvýšenou pozornost. Vyhýbejte se látkám jako Sodium Lauryl Sulfate nebo Sodium Laureth Sulfate, místo nich upřednostněte Sodium Coco Sulfate či Capryl Glucoside. Složky jako glycerin a lanolin jsou pro kůži dobré. Můžete si zkusit občas umýt ruce i hydratačním krémem.

Po umytí ruce také pečlivě osušte, ale i zde platí určitá zlatá pravidla. Například abyste ruce zbytečně nevystavovali horkému vzduchu typu vysoušeče na záchodech nebo je nepokládejte na horké topení.

Na řadu přichází hydratační krém

Když máte ruce čisté a suché, dodejte jim tolik potřebnou hydrataci formou hydratačního krému či mléka. Dobré jsou i vyživující masti či oleje nebo produkty s obsahem bambuckého másla, ale po použití hutného krému se možná nebudete cítit nějaký čas komfortně. Najděte takový produkt, který vám bude co nejvíc vyhovovat a opět se vyhýbejte těm příliš parfémovaným, i když je ta vůně mnohdy důvod, proč si krém koupíme.

Na noc si dopřejte extra výživu

V noci, zatímco spíte, je čas na nápravu poškozené pokožky. Osobně na suché ruce v zimě trpím hodně, svědí mě a jsou pokryté lišejem, občas mi popraská kůže na kloubech. Osvědčila se mi obyčejná vazelína, která skoro nic nestojí a je bez parfemace. Vazelína je mastnější, ale to v noci nevadí. Promažu poničená místa a nechám ji během spánku hezky vsáknout do pokožky. Pokud byste rádi účinek noční péče umocnili, navlékněte si na ruce bavlněné rukavice.

Připravte si domácí zábal

Za extra výživu vám suché a podrážděné ruce poděkují a určitě máte doma olivový olej a med. Víc totiž na domácí zábal nepotřebujete. Smíchejte v misce:

  • 2 lžíce olivového oleje (případně mandlového nebo kokosového)
  • 1 lžíci medu

Směs naneste na ruce, hlavně na poškozené oblasti a zabalte každou ruku do potravinové folie nebo do igelitového sáčku. To pomáhá k udržení tepla a zvyšuje účinek zábalu. Pokud máte doma již zmiňované bavlněné rukavice, použijte navrch i ty. Zábal nechte působit zhruba 20 minut, mezitím zkouknete kus filmu nebo seriálu, poté ruce opláchněte podle předchozích tipů a osušte. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete zábal v zimních měsících aplikovat pravidelně jednou týdně.

Zdroj: iGlanc.cz, London Dermatologist, WedMD, osobní zkušenosti autorky článku, která trpí na suché ruce

Související články