Nebolí ani nejsou životu nebezpečné. Ale jsou tam a hyzdí naši kůži. Samozřejmě díky nim nejste horší člověk nebo o nic méně krásná. Jenže si tak připadáte, hlavně když si vedle vás v plavkách stoupne slečna, která žádné strie nemá.

Co jsou strie a jak vznikají?

Pro prevenci je důležité pochopit, co vlastně ty strie jsou a jak vznikají. Je to druh jizev, které vzniknou nadměrným namáháním kolagenových a elastinových vláken v kůži. Je to reakce na nadměrnou zátěž, k níž při náhlé změně objemu těla dochází - ať tloustnete, nebo hubnete. Kůže se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit a vzniknout strie. Nejvíce ohrožené striemi jsou například těhotné ženy, vášniví jedlíci, ale i zapálení kulturisté, kteří hodně rychle naberou svalovou hmotu.

Já mám ty své od sedmnácti. Stačilo jedno léto, kdy jsem náhle přibrala pět kilo a hned jsem měla hýždě jako zebra. Do té doby mě nikdy nenapadlo, že k něčemu takovému může dojít. „Toho už se nezbavíš,” řekla mi mamka a já se rozbrečela. Samozřejmě některé ze strií postupem času vybledly, některé se zmenšily, ale i když už dnes existují metody, jako laser, masti a gely, které mohou snížit jejich viditelnost nebo minimalizovat výskyt (čím dříve s ošetřením začnete, tím lepší efekt se dostaví), nelze je odstranit úplně, a proto nejlepší obrana je prevence.

Hlídejte si váhu

Jedno z nejúčinnějších doporučení, co můžete preventivně udělat, je udržovat si stabilní váhu. Jak už bylo řečeno, problém je nejen nabírání kil, ale také hubnutí. Kůže na rychlé změny není stavěná. Kromě těhotenství pozor i při růstových skocích - v pubertě.

Dostatečná hydratace

Pijete adekvátní množství čisté vody? Hydratovaná kůže nemá tendence vytvářet strie tak, jako kůže suchá. Naopak pití nápojů s kofeinem (kolikáté kafe už dneska máte?) může riziko strií zvýšit, jestliže příjem tekutin nevyvažujete dostatečným pitím vody, bylinkových čajů a dalších tekutin bez kofeinu.

Krém pomůže, ale není všemocný

Když budete dostatečně hydratovaní zevnitř, podpořit to můžete zvenčí. Neexistuje žádný krém či olej, který by vzniku strií zabránil, na druhou stranu hydratační a zvláčňující kosmetika na tělo pomáhá udržet pleť pružnou, čímž se riziko snižuje.

Pozor! Vyhněte se obloukem steroidním krémům nebo kortikosteroidům, které obvykle obsahují kortizon. Ten může oslabit kožní kolagen a způsobit strie. Jestli takový krém musíte užívat na doporučení lékaře, čiňte tak jen po nezbytně nutnou dobu.

SPF je alfa a omega

Sluneční ultrafialové paprsky poškozují kožní kolagen a elastin, což může zvýšit pravděpodobnost vzniku strií. Chránit pokožku opalovacím krémem je samozřejmě důležité z více důvodů, ale pokud by pro vás rakovina kůže nebo vrásky nebyla dostatečná motivace, třeba zabere tohle. Nezapomeňte, že opalovací krém je nezbytné nejprve nechat absorbovat půl hodinu předtím, než se vystavíte slunečním paprskům a jeho opětovná aplikace závisí na hodnotě SPF.

Vitamíny na pleť. Máte jich dost?

Strie se mohou objevit i v případě, že vám po určitých stránkách chybí živiny. Pomoci může konzumace potravin, které prospívají zdraví pokožky. Ujistěte se, že váš jídelníček zahrnuje dostatečné množství vitamínu C, D, E, B2, B3 a omega-3. Chránit tkáně a hojit jizvy pomáhá zinek. Snažte se, aby váš talíř obsahoval vždy co nejvíc barev a vyhýbejte se vysoce zpracovaným potravinám.

Pravidelné cvičení zlepšuje kvalitu kůže

Nelze říct, které cvičení má na strie nejlepší efekt, ale hlavně se hýbejte. Pravidelný pohyb a cvičení pomáhá udržet pokožku pružnou. Pohyb ji okysličuje, zvyšuje průtok krve a ta se díky tomu lépe opravuje a obnovuje. Samotné cvičení člověk nespasí, ale určitě jej preventivně zařaďte pro celkové zdraví. Udržujte si zdravou hmotnost a sportovci ať se mají na pozoru před užíváním anabolických steroidů, oslabují strukturu kůže. Strie samozřejmě nejsou jediný důvod, proč se jim vyhnout.

Nekuřte, škodí to kráse

Kouření je nezdravé z mnoha důvodů, ale co má společného se striemi? Snižuje průtok krve do pokožky, což ji zbavuje kyslíku, který potřebuje k opravě. Kouření navíc vyčerpává živiny v těle a uvolňuje škodlivé volné radikály, které ničí kolagenová a elastinová vlákna.

V těhotenství jsme na strie náchylnější

Snad nejvíce se striemi bojují těhotné ženy. Odhadem se nevyhnou 50 až 90 %. Někteří odborníci se domnívají, že hormony během těhotenství mohou způsobit, že je tělo ke striím náchylnější, jelikož do pokožky přivedou více vody, uvolní ji, a tím usnadní natržení a natahování. Procházíte zkrátka velkými změnami a například z této studie vyšlo, že i když 78 % dotazovaných žen používalo přípravky proti striím, stejně se jim všem nevyhnuly. To znamená, že nejlepší způsob prevence je přibírat na váze pomalu a stabilně, což samozřejmě také není vždy v našich silách. Většina žen by si přála nepřibrat vůbec.

Ošetřete vzniklé strie co nejdřív

Pokud se vám nepodaří zabránit striím, co nejdřív je ošetřete, aby z dlouhodobého hlediska nebyly tak nápadné. Domluvte si schůzku s dermatologem a prodiskutujte své možnosti.Odborník by vám měl pomoci určit, které metody fungují na nové strie nejlépe.

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Medical News Today

Související články