Když si vzpomenu na svoji první zkušenost se samoopalovacím přípravkem, musím se smát. Bylo mi patnáct, psal se rok 1990, bydlela jsem přes týden na intru a se spolužačkami jsme hromadně testovaly novinku na trhu – samoopalovací tělové mléko Sahara. Zlákala nás nejen vidina sexy opálení, ale i vůně kokosu, která se z mléka linula. A tak jsme se namazaly a čekaly. Efekt byl po pár hodinách skutečně viditelný. A ráno, když jsme se potkávaly cestou do umýváren na chodbách, připomínaly jsme skupinku pěkně vybarvených mrkví! Výrazná oranžová barva připomínala vysněný bronz jen vzdáleně. A ty fleky! Byly všude, i na povlečení a oblečení. Dnes se tomu na školních srazech smějeme, ale tehdy jsme se skoro styděly vyjít ven. A to nepočítám odér, který začala porevoluční Sahara v kontaktu s pokožkou vypouštět. Na pár let jsem pak na samoopalováky zanevřela, ale trh začal časem nabízet lepší složení i účinky. Dnes už je vysloveně z čeho vybírat, aniž byste se museli obávat nežádoucího zápachu nebo že budete samá šmouha.
POZOR NA SOLÁRKA
Jednou z největších výhod samoopalování je, že umožňuje jednoduše získat zlatavý odstín pokožky během pár hodin, a to bez vystavování se rizikům spojeným s přímým slunečním zářením nebo UV zářením ze solária. Když už je řeč o soláriích, řada dermatologů před nimi varuje. Některá studia totiž stále používají solární trubice, které nesplňují aktuální bezpečnostní standardy a mohou spíš uškodit. Málokdo se také před použitím solária namaže vhodnou ochrannou kosmetikou, přitom záření zde představuje stejné, ne-li vyšší riziko, než když se vystavíte bez ochrany slunci. Samoopalování je dobrou volbou i pro lidi, kteří mají velmi světlou nebo citlivou pokožku, trpí sluneční alergií nebo zaznamenali ve své rodině výskyt melanomu či dalších kožních nádorů.
BEZ RUKAVIC ANI RÁNU
Pokud se pro samoopalování rozhodnete, máte na výběr z různých textur. Nejčastěji narazíte na tělová mléka nebo krémy, ale poslední roky se objevují i tělové pěny. Celkem čerstvou novinkou jsou i speciální vody nebo mlhy. Není třeba se jich obávat, jejich aplikace je snadná, jen je třeba vědět, jak na to. Pokud jde o tělo, je dobré ho na samoopalovák připravit tím, že si pokožku hezky obrousíte, nejlépe tělovým peelingem nebo kartáčováním. V obou případech dojde k odstranění kožních šupinek, kůži si vyhladíte a díky tomu pak dosáhnete ideálního barevně stejnoměrného výsledku. K němu vám pomůže i speciální aplikační rukavice. Ta má několik výhod. Zaprvé vám ochrání dlaně, které při roztírání bez rukavic může přípravek obarvit, a pak taky dosáhnete díky materiálu, ze které je rukavice ušita, lepšího a stejnoměrnějšího rozetření. Další možností je samoopalovací nástřik, který nabízejí různá studia péče o krásu. Probíhá tak, že vás buď ve spodním prádle, nebo bez oblečení proškolený personál nastříká pomocí speciální pistole. Takto získaný bronz pak vydrží až týden a postupně bledne.
DOMÁCÍ TEST
Abyste se po samoopalováku neosypali, zvlášť pokud máte citlivější pokožku, je dobré si před aplikací udělat test snášenlivosti podobě jako u barvy na vlasy na domácí použití. Naneste si malé množství produktu na vnitřní stranu zápěstí a po čtyřiadvaceti hodinách vyhodnoťte výsledek. Jestli je vše v pořádku, můžete se pustit do natírání. Ještě upozornění – samoopalováky se nehodí pro ty, kdo trpí nějakou formou kožního onemocnění, extrémně suchou pokožkou nebo lupénkou. Nejen že by takovou kůži specifické složení mohlo nepříjemně dráždit, ale taky byste nejspíš nedosáhli stejnoměrného odstínu.
SLUNCEM POLÍBENÁ PLEŤ
I u aplikace samoopalovacího přípravku na pleť je třeba určitá příprava. Odstraňte z pleti veškerý make-up, mastnotu a nečistoty pomocí vašeho osvědčeného odličovače a na závěr ji dočistěte tonikem. Jemný peeling si udělat můžete, ale není to nutné. Na rozdíl od nanášení na tělo není třeba na obličej použít ochrannou rukavici, přece jen jde o mnohem menší plochu, a když si ruce ihned po natření umyjete, nehrozí obarvení. Zaměřte se na rovnoměrné rozetření, nezapomeňte na uši a krk, všechny záhyby např. kolem nosu, stejně jako na vlasovou linii a linii kolem obočí. Vyhněte se vrstvení, ať nejste tmavší, než bylo v plánu. Počkejte pár hodin a pak se teprve rozhodněte, jestli chcete na intenzitě přidat.
CHYTRÉ KAPKY
Jedním z inovativních produktů posledních let jsou v této oblasti samoopalovací kapky. Výhodou je, že je můžete přimíchat do libovolného pleťového krému. Nakapejte si doporučené množství do dlaně, přidejte trochu krému, smíchejte a naneste na obličej. Takový produkt umí vykouzlit jemný, a hlavně přirozený opálený vzhled. Intenzitu odstínu si vypozorujete sami. Mně se osvědčila aplikace večer. Ráno vidím výsledný efekt a podle něj se rozhodnu, jestli chci přidat, nebo mi to stačí. Je dobré si připomenout, že samoopalováky neobsahují žádný ochranný faktor před UV zářením, který pleť potřebuje nejen v létě, ale během celého roku. Na ochranný faktor se mimo jiné můžete spolehnout i jako na efektivní anti-age metodu – chrání pokožku před vznikem pigmentových skvrn, předčasným stárnutím i vážnějšími kožními onemocněními. Mějte to na paměti a nezapomeňte, že UV záření na kůži působí, i když je pod mrakem.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc