Zkoušela jste někdy samoopalovací krém a s výsledkem jste nebyla vůbec spokojená? Vadil vám nepříjemný odér, vznikající fleky a šmouhy na oblečení? Nenechte se odradit a dejte samoopalovákům druhou šanci. Když dodržíte pár pravidel, budete nadšená.
V obchodech s kosmetikou narazíte na široký výběr nejrůznějších produktů i textur. Sáhnete po samoopalovací mlze, pěně, séru, krému, gelu nebo třeba lotionu? Tady je to hodně individuální, záleží na typu vaší pokožky a na osobních preferencích. Mezi nejoblíbenější patří samoopalovací pěna, která je už předem natónovaná, takže při aplikaci přesně vidíte, kam jste už produkt rozetřela. Ale nebudeme předbíhat. Jak tedy postupovat, aby vaše pokožka byla krásně bronzová a ne nepřirozeně oranžová a flekatá?
Nepodceňte přípravu
Aby produkt dokonale splynul s vaší kůží a mohl správně pracovat, musí být pokožka perfektně připravená. To zařídíte poctivým peelingem a zbavením se nechtěných chloupků. Obojí by se mělo provádět den před aplikací samoopalovacího přípravku. Spolu se samotným produktem si určitě pořiďte také speciální rukavici, kterou budete posléze samoopalovací přípravek roztírat. Díky ní zabráníte vzniku nevzhledných skvrn nejen na rukou. Tato aplikační rukavice vám vydrží dlouho, protože se dá vyprat a vy ji tak můžete používat opravdu dlouho. Rukavice může být buď pěnová nebo třeba se speciálním jemňoučkým povrchem z mikroplyše, který po těle krásně klouže a produkt roztírá.
Jde se na aplikaci
Druhý den se osprchujte ideálně sprchovým gelem bez olejových složek, osušte se ručníkem. Pokud máte některé části těla sušší, natřete je malým množstvím hydratačního krému. Doporučujeme dodat kapku hydratace na prsty u nohou, na kolena, lokty a na prsty na rukou. Samoopalovací pěnu protřepte a pak vymáčkněte rovnou na nasazenou rukavici, kterou následně roztíráte produkt na kůži. Díky barvě, kterou pěna obsahuje, lehce uvidíte, kde se vytváří flíčky a ty můžete rozetřením okamžitě odstranit. Hodí se vždy pracovat rychle a používat spíš méně produktu, který budete postupně přidávat – jen tak docílíte dokonalého výsledku. Začněte nohama a postupně přecházejte na menší části těla. Vždy si dejte záležet a roztírejte a roztírejte. Na problematická místa, jako třeba ruce či obličej, nemusíte téměř nikdy přidávat větší množství produktu – bohatě bude stačit ten usazený v aplikační rukavici.
Chvilka čekání
Až budete mít hotovo, dejte produktu čas, aby důkladně zaschl. Proto se neoblékejte a ještě se projděte párkrát nahá, abyste si opálení nerozmazala a také abyste předešla ušpinění oblečení. Nemusíte se ale bát – samoopalovací pěny se vstřebávají velmi rychle. Rukavici sundejte a umyjte ji až později – hrozí totiž, že by vám při mytí kapičky vody vytvořily drobné flíčky, se kterými potom už nic neuděláte. Pak se můžete obléknout a čekat, až se toužený bronz ukáže. Většinou to trvá přibližně 6 hodin, ale v nabídce najdete i expresní produkty, které slibují téměř okamžitý efekt.
Samoopalování nevoní
I když dnešní výrobci dělají maximum pro to, aby produkty neměly svůj typický zápach, nejde mu zabránit úplně. Samoopalovací přípravky získávají tento zápach z aktivní složky nazývané dihydroxyaceton (DHA), což je cukr, který reaguje s aminokyselinami v kůži (Maillardova reakce). Tato reakce způsobuje tmavnutí kůže, při němž dochází k uvolňování různých aromatických sloučenin – a tím vytváří dojem opálení bez expozice na slunci. Nemusíte se bát, že by šlo o výrazný zápach. Určitý specifický odér ale při působení produktu cítit budete. Po sprše ale úplně odezní.
Co když se to nepovede?
Osprchovala jste se a přes veškerou pečlivost jste na sobě našla skvrny? Dá se to zachránit. Většina výrobců už prodává i speciální odstraňovače opálení, které fungují na principu exfoliace. Tento produkt stačí potom nanést, nechat působit a opláchnout. Bez zbytečného drhnutí tak získáte zpět svůj původní odstín a můžete začít klidně znovu.
Zdroj: iGlanc.cz