Copak tento zázrak umí, že na něj všichni pějí ódy? Šikovně rozpustí odumřelé buňky, vpluje pod ně a jeho směna pokračuje aktivací kolagenu. Právě retinoidy totiž působí na kolagen nejsilněji. Díky tomuto procesu se urychlí regenerace pokožky, krásně se sjednotí její tonus a vyzmizíkují se vrásky. Tohle nás baví, že? Tak se pojďme mrknout na to, jak s retinolem zacházet.

Zdroj: Youtube

Jaké jsou účinky retinolu?

Abychom tento kosmetický masterpiece představili úplně, tak jak jsme zmínili, retinol patří do skupiny retinoidů. Stále tápete? Přiblížíme, že se jedná o určitou podobu známého vitaminu A. A nejen to, o jeho maximálně účinnou formu. „Áčko“ se vyskytuje přirozeně i v kůži, kde má na starosti obnovující se schopnosti. Jenže věkem se tento efekt unavuje, takže je zapotřebí tělo nadopovat retinolem, stejně jako to děláme s kolagenem. Můžeme jíst rybí olej, vejce či maso, zevně pleť lze hýčkat právě retinolovou kosmetikou, která omlazuje. Vyhlazují se vrásky, takže máte svěží pleť a zesvětlují se pigmentové skvrny, čímž se sjednotí barva pokožky. Složka rovněž hydratuje a lehce exfoliuje. Umí bojovat i s akné, dokonce vyhlazuje jizvičky.

Kdy používat retinol?

Protože jde o omlazující přípravek, žádný invazivní proces, klidně se natírejte retinolem hned, jak se vám začne rýsovat první vráska, nějaká ta tmavší skvrnka, zkrátka, když projevy stárnutí započnou vystrkovat růžky. U každého je to různé, počítejte třeba s tím, že retinol je dobré aplikovat v době, kdy ubývá kolagen. Což začíná lehce kolem 20. roku života, po čtyřicítce je úbytek rapidnější. Prevencí nic nezkazíte, navíc nemusíte na přípravek myslet denně. Zpočátku stačí mazat se jednou týdně, volte i flakonky s menší koncentrací retinolu.

Jaký retinol je nejlepší?

Tato forma vitaminu A se produkuje v mnoha podobách. Nejsilnější jsou samozřejmě séra, jelikož jde o nejvíce koncentrované přípravky. Na ně pak můžete nanášet další kosmetiku. Dejte si však pozor, abyste to nepřehnali. Pokud si dopřejete sérum a krém s retinolem, může to být na pokožku moc a bude reagovat například vyrážkou.

Retinol a sluníčko. Na to pozor

Dotkli jsme se nežádoucích účinků, a pokud jste tento retinoid zaregistrovali, jistě jste slyšeli o tom, že se nekamarádí se sluníčkem a neměly by jej užívat těhotné ženy. Je to daň za jeho maximální účinnost, jež je důsledkem syntetizace, takže jde o uměle stvořený produkt. Právě proto by mohl vybudit některé nežádoucí projevy citlivé pokožky nebo celého organismu. Aplikujte jej zásadně v noci, není na škodu přes den používat krémy s SPF. Jak je to ovšem v létě, kdy paprsky pálí hodně? Slyšeli jste někdy o bachuciolu? Říká se mu rostlinný retinol, jelikož má velmi podobné účinky, zároveň nepůsobí teratogenně (narušení vývoje plodu v důsledku působení látky například v lécích apod.) a stejně tak fotosenzitivně, tedy nevyvolává citlivé reakce na slunce.  

Retinol a vitamin C. Skvělé, nebo zrádné kombo?

Jestli jste již zběhlí v informacích ohledně retinolu, asi jste narazili na rozporuplné informace ohledně retinolu a vitaminu C. Můžete je spárovat? Retinol odhaluje pleť, takže ta se stane citlivější, proto by na ni určitě nemělo „Céčko“ přijít v krocích hned po sobě. Lze ale vyzkoušet, jestli vám aplikace vitaminu C nevyvolá něco ráno. Vždy je to o jednotlivých krůčcích. Testujte menší koncentrace, aplikujte pomalu, a pokud se nějaká reakce objeví, používejte třeba měsíc retinol, další měsíc zase jen vitamin C. Dejte si také pozor na přípravky na bázi alfa-hydroxykyselin nebo produkty s kyselinou salicylovou. A pamatujte také, že účinek retinolu umocníte následnou aplikací krému na pleť.

Zdroj: iGlanc.cz, Cleveland Clinic

Související články