Ranní pohled do zrcadla bývá občas dost nemilosrdný, zvlášť když den předtím uléháte do postele dlouho po půlnoci nebo spíte málo či (skoro) vůbec. Flámování až do rána může být sice fajn, ale čím je člověk starší, tím hůř se tělo se spánkovým deficitem vyrovnává – pokožku nevyjímaje. Zatímco ve dvaceti jste mohla v pohodě protančit noc a další den fungovat úplně normálně, ve třiceti už to taková pohodička není. Únava vás během druhého dne stejně dřív nebo později dožene. A od čtyřicítky dál získáte neodbytný pocit, že už toho moc nevydržíte a že nejspíš vážně stárnete, protože si po celonočním veselí budete ráno připadat občas jako zombie. 

Zdroj: Youtube

Na tyhle stavy sice existuje první pomoc v podobě různých make-upových záchranářů, kteří rozzáří zašedlou tvář a zamaskují kruhy pod očima, ale lepší pleť vám tito retušéři pod naoko pěknou fasádou stejně nevyrobí. Ovšem vy sama můžete díky pravidelnému spánku a správným krémovým pomocníkům dosáhnout lepšího vzhledu vcelku snadno. 

Elixír mládí existuje! 

O klíči k mladistvé pleti se mluví nejčastěji v souvislosti nejnovějšími vědeckými objevy a patenty, které vznikají při výrobě kosmetických přípravků. Dermatoložka Yvonne Bergerová ho ale spatřuje především v podobě hormonu melatoninu, který se do kůže uvolňuje během spánku. „Skutečně se o něm dá mluvit jako o elixíru mládí, protože umí stimulovat pokožce vlastní regenerační procesy, a významně tak pomáhá pleti získat hebký a plný vzhled. Začne se vylučovat asi dvě hodiny poté, co tvrdě usnete, a nejlépe se tvoří, pokud spíte v tmavé místnosti nebo se spací maskou na očích. Když je ale spánek přerušovaný, mělký nebo příliš krátký, tělo tvoří melatoninu méně a tvář pak vypadá povadle, je suchá a rozšiřují se v ní póry. S přibývajícími roky se navíc tvorba tohoto významného hormonu zpomaluje a kvůli nedostatku spánku je tak naše pokožka v horší kondici, než by vzhledem k věku měla být,“ vysvětluje dermatoložka. 

Na kvalitě pleti se však podepisuje ještě další hormon – kortizol, o kterém jste možná slyšeli v souvislosti se stresem. Na rozdíl od prospěšného melatoninu dělá kortizol v pleti pěknou paseku. Jakmile spíte málo nebo vůbec, začne se do kůže vylučovat v poměrně vysokém množství. Na svědomí má například vznik tmavých kruhů pod očima a také narušuje kolagenová vlákna v pokožce, což vede ke vzniku hlubších vrásek i strií. Kolik toho tedy máme naspat, aby se stresový hormon vůbec nedostal do hry? „Co naspíte do půlnoci, to se počítá dvojnásob. Doporučuji minimálně šest hodin spánku, a pokud jste to v noci ošidila, dopřejte si během následujícího dne aspoň krátké zdřímnutí – máte-li tedy tu možnost,“ říká Yvonne Bergerová. 

Noční hlídka

Než si půjdete lehnout, dopřejte pleti alespoň základní minimum v podobě odlíčení, respektive čištění a nanesení krému. O odličování toho už bylo sice napsáno hodně, ale rozhodně není na škodu si jeho základní pravidla připomenout. V péči o pleť je to ten nejzásadnější krok. „Pouze dokonale vyčištěná pleť může během spánku nerušeně regenerovat, odpočívat, a hlavně přijímat a využít všechny prospěšné látky v kosmetickém produktu. Jdete-li spát neodlíčená, nečekejte, že druhý den bude pleť vypadat dobře. Nečistoty, které na ní zůstaly, během spánku oxidují a mohou zapříčinit vznik podráždění, ucpání pórů a zánětlivé reakce,“ radí kosmetička Hana Modrá a pokračuje: „Na nevyčištěnou pleť nemá ani smysl nanášet krém, protože ani ten nejluxusnější nemá šanci se vstřebat. Navíc se pokožka touto ‚péčí‘ nepřiměřeně zatěžuje.“ 

Otazníkem občas bývá volba krému, protože zatímco některé se rozdělují na denní a noční, jiné mají na obalu uvedeno, že se mohou používat v obou případech. Kosmetička radí, jak se v nich orientovat: „Denní krémy bývají lehčí, více hydratují a často je jejich složení doplněné o UV ochranu i další efekty – třeba rozjasňující nebo tónující. Protože schopnost regenerace je během noci až dvojnásobně vyšší než ve dne, jsou noční krémy výživnější a bohatší na účinné látky, které umějí proniknout do hlubších vrstev pokožky. Univerzální krémy jsou vhodné pro mladší bezproblémovou pleť. Ta zralejší však ocení speciální noční přípravky,“ uzavírá Hana Modrá. 


Pokud máte chuť a čas udělat před usnutím pro pleť ještě něco, rozmazlete ji občas například sérem, noční maskou nebo speciální kúrou. Na obalu je vždy uvedeno, zda se aplikuje samostatně, či pod krém. Za zkoušku určitě stojí i čím dál populárnější pleťové oleje. Obzvlášť ty organické jsou nabité přírodními ingrediencemi, které působí na pleť blahodárně. Čím je pokožka starší, tím pečlivější noční péči ocení a zhruba od čtyřicítky byste jí měla kromě krému dopřávat pravidelně další pečující bonusy, např. anti-age a hydratační séra, masky nebo sezonní vyživující kúry. 

Šetrné ponocování

Pokud předem víte, že se domů dostanete pozdě a budete se nejspíš pohybovat v zakouřeném prostředí, můžete se na to připravit a důsledky bezespánkové noci alespoň trochu zmírnit. „Doporučuji po celý večer a noc pít hodně vody, a to nejen pro případ, že si dáte alkohol, ale i kvůli udržení hydratace. V jídle se zaměřte na potraviny s obsahem vitaminu A, který je expertem na kožní obnovu (např. rajčata, mrkev, listová zelenina, meruňky, broskve, pomeranče), dále na vitamin E, což je významný antioxidant (mandle, oříšky, olivový olej, avokádo),“ radí kosmetička Hana Modrá. Dobrou volbou je i „céčko“, které podporuje tvorbu kolagenu – nejvíc ho najdete v černém rybízu, červené paprice, kiwi a brokolici. Co se týká kosmetiky, před večírkem nebo párty pod make-up klidně použijte noční krém, aby byla pleť co nejvíc chráněná – třeba proti cigaretovému kouři nebo hrozící dehydrataci kvůli alkoholu. 

Je vidět, že pro krásu a zdraví pleti toho během noci můžeme udělat hodně, aniž by nás to stálo víc času než třeba čištění zubů. A pamatujte – i kdybyste se domů vracela sebevíc unavená, nechoďte spát, aniž byste si pokožku aspoň v rychlosti otřela expresními odličovacími ubrousky. Za ten pocit, že jste svou pleť nenechala ve štychu a věnovala jí pár minut, přestože už jste jednou nohou v posteli, to stojí! 

Zdroj: časopis Glanc, dermatoložka Yvonne Bergerová, kosmetička Hana Modrá

Související články