Jaké metody plastiky obličeje a estetických zákroků v obličeji jsou nyní nejžádanější a proč?

Jasně nejčastějším estetickým zákrokem v obličeji je dlouhodobě aplikace botulotoxinu na prevenci vrásek, zejména v horní části obličeje. Je to dáno jednoduchostí a bezpečností tohoto zákroku. Zároveň je možné při správné technice dosáhnout zcela přirozeně vypadajících výsledků. Mezi další časté estetické zákroky patří resurfacing obličeje, což je technika na laserové vyhlazení vrásek a aplikace kyseliny hyaluronové na beautifikaci, třeba zvětšení rtů. U kyseliny hyaluronové doporučuji být konzervativní a opatrný, jak stran bezpečnosti, tak stran dosažení výsledků, které vypadají přirozeně. Z chirurgických technik je v obličeji zdaleka nejčastějším zákrokem plastika horních víček. Je to zákrok jednoduchý, rychlý, často s velmi dobrým efektem. 

Jak pozná klientka, že je ve chvíli, kdy se chystá absolvovat nějaký estetický zákrok, v dobrých rukou? 

Není to jednoduché. Doporučuji tomu věnovat čas, udělat si svůj domácí úkol a obejít více pracovišť, zjistit názory, které mohou ale být někdy rozdílné a mohou pacientku trochu mást. Je důležité, aby měla z konzultace dobrý pocit důvěry. Zároveň doporučuji podívat se na výsledky před a po a ujistit se, že má lékař atestaci nejlépe z plastické chirurgie nebo dermatologie. Některé techniky nejsou úplně bezpečné a je dobré to probrat s více lékaři. Vždy záleží na tom, kdo zákrok dělá, čím, komu a kde. To jsou čtyři podmínky bezpečného zákroku. 

Zdroj: Youtube

Jak vybrat tu správnou kliniku a čím se řídit? Doporučením od kamarádky, recenzemi?

Kromě již zmíněných rad jsou dobré i recenze a doporučení od kamarádek. Ale i ty mohou být zavádějící, proto je dobré při výběru lékaře postupovat více komplexně. 

Jaká jsou obecně rizika omlazujících zákroků, ať už jde o plastiku nebo o estetický dermatologický zákrok? Může se například stát, ze je někdo na aplikovanou látku alergický?

Rizik je spousta a jejich výčet velmi závisí na typu zákroku. Každý má svoje. Pokud se ale zákrok provádí na správném pracovišti, dobře vyškoleným lékařem, dobrým materiálem/přístrojem a správnému pacientovi, je riziko zákroku minimální až nulové. Nejbezpečnějším zákrokem je podle mého názoru aplikace botulotoxinu, pokud dojde k nedobrému efektu, je to vždy reverzibilní. U kyseliny hyaluronové je rizik více, od vzniku podkožních uzlíků, přes otoky, až po tzv. cévní embolii. U operací může dojít ke klasickým komplikacím jako je zánět v ráně, nebo k nedostatečnému prokrvení tkáně se všemi následky. 

V médiích se občas objevují kauzy týkající se nevydařených plastik (např. případ Petry Janů). Jaký máte v této souvislosti názor na aplikaci látky metacrill a používá se ještě vůbec? Existuje nějaká další látka, která je řekněme kontroverzní?

Ano, metacrill bylo pro nás velké téma, vedl a stále vede k velkému riziku vzniku již zmíněných podkožních uzlů, ale i k neřešitelným zánětům. Byl prezentován jako tělu inertní látka biologického původu, i když šlo vlastně o polymetylmetacrylát, takže vlastně rozpuštěné plexisklo. Pokud si to někdo nechal aplikovat, tak si neudělal domácí úkol a nezjistil vše co měl. Na tomto případu je dobře vidět, že ne vždy úřady spotřebitele dostatečně chrání. Dlouhodobě jsme se snažili jeho užívání omezit, nyní už podle mých informací snad na trhu už není. Problémy mohou dělat zejména všechny nevstřebatelné, například aquafilling, ten také určitě nedoporučuji, u něj není možné snížit riziko na minimum. 

Stává se, že nějakou klientku odmítnete z důvodu podstupování příliš častých plastických či estetických zákroků nebo i z jiných důvodů? Jaká bývá reakce?

Určitě ano, ale máme takových opravdu málo. Reakce je myslím přiměřená způsobu, jak se s pacientkou domluvíme. Pokud to uděláme citlivě, tak nás pochopí. Jestli pak jde jinam už nevím.

Může klientka po absolvování plastiky nebo estetického zákroku sama nějak negativně ovlivnit jeho výsledek, například nedodržením doporučení od odborníka?

Nedodržení doporučení po zákroku určitě může dojít k negativnímu ovlivnění jeho výsledku. Co se konkrétně děje je velmi rozmanité a záleží na typu zákroku. Obecně ale v dnešní době nejsou doporučení po operaci moc striktní. Například moje pacientky po operacích prsů mohou od druhého dne dělat prakticky vše, kromě většího sportování, skákání a běhání. 

Kdo jsou vaše klientky? Mají něco společného?

Není to jednolitá sociální skupina. V dnešní době jsou zákroky estetické medicíny rozšířeny napříč společností a lidé vidí, že se jedná o bezpečné zákroky s dobrým efektem a ne dlouhou rekonvalescencí. Profese různorodé, stejně jako věkové skupiny. 

Jaký máte názor na v současnosti často vídaný jev v ulicích, na jakousi „unifikaci“ tváří, kdy vypadají některé ženy na první pohled jednak stejně a jednak i nepřirozeně - příliš zvětšené rty, příliš viditelné estetické zákroky...

To vidím jako jeden z největších problémů estetické medicíny. Jsem zastánce naprosto přirozených výsledků. Lidé by měli stále vypadat přirozeně, jen lépe. Snažím se přednášet plastických chirurgům a ostatním estetickým lékařům o normálních proporcích, kráse, abychom tyto proporce nedeformovali. Je to rozhodnutí každého člověka kam si půjdou zákrok udělat, ale myslím, že pokud se to přežene, tak to není dobré.  

Jaká je podle Vašeho názoru budoucnost plastických a estetických zákroků? Chystá se nějaká „velká“ převratná metoda, novinka?

Na jednu stranu se zdokonalují méně invazivní procedury a přístroje na rejuvenaci obličeje. Ale třeba u liftingů obličeje dochází k posunu k mírně větší invazivitě, tzv. deep-plane facelifty. 

Zdroj: časopis Glanc

Související články