Pečlivě se chraňte před UV zářením

I když nám sluneční paprsky dělají dobrou náladu a dodávají energii, jejich vliv na pokožku s sebou nese i tvorbu zvýšeného množství pigmentu melaninu, zvlášť v obličeji, který je na rozdíl od těla vystavený UV záření vlastně neustále. Používání krému s obsahem SPF je proto důležité nejen v létě, ale po celý rok. Pokud váš oblíbený hydratační produkt nemá ochranný faktor, kombinujte svou pečující rutinu následovně: po čištění pleti nejdřív hydratace, pak ochrana a až potom make-up.

Zdroj: Youtube

Nebo můžete sáhnout po tónujícím BB nebo CC krému, který už v sobě UV filtry má. „Pokud víte, že jste k pigmentovým skvrnám náchylní, tak je důležité chránit se minimálně SPF 50. Nedoporučuji také solária. Zajímavostí je, že na pigmentové skvrny jsou více náchylní jedinci s tmavším odstínem kůže. Produkují více pigmentu v pokožce, díky tomu mají lepší přirozenou ochranu proti slunečnímu záření, ale také jsou ve větším riziku vzniku lokalizovaných pigmentových skvrn,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Pupínky a akné hojte šetrně

Kdo někdy bojoval se zánětlivým akné nebo si opakovaně a nešetrně vymačkával pupínky, mohl po vyhojení zaznamenat na postižených místech tmavé skvrnky, nebo dokonce celé mapy. Jde o takzvanou pozánětlivou pigmentaci, kdy zánět v kůži navýšil produkci přirozeného kožního pigmentu melaninu. Zhoršuje se to hlavně tím, že pokožku ztenčujeme častým mačkáním pupínků, jsme netrpělivé při hojení a strháváme si předčasně stroupky. Dobrou zprávou je, že tímhle způsobem vzniklé pigmentové skvrny mohou časem vymizet, ale není to pravidlem u každého typu pleti. Častěji přetrvávají skvrny u tmavších odstínů pokožky.

Opatrně s parfémem

Moc se o tom neví, ale zvýšenou pigmentaci na pokožce může snadno způsobit i čerstvě nanesený parfém přímo na pokožku v kombinaci s UV zářením, zvlášť pokud hned po aplikaci jdete na slunce. Důvodem je obsah éterických silic, které jsou takzvaně fotosenzitivní, někdy se označují i jako fototoxické (například bergamot, grapefruit, citron a limetka, ale třeba i meduňka, zázvor, verbena citronová nebo koriandr). Parfém je proto třeba nanášet zvlášť ve slunečných dnech na místa, která slunci přímo nevystavujete, nebo vůni rozstříkejte před sebe a parfémovou mlhou jen projděte. Vonět budete tak jako tak a pigmentové skvrny vás neohrozí. Fototoxická je i třezalka tečkovaná, např. ve formě oleje aplikovaného na kůži nebo potravinových doplňků, které ji obsahují.

Noste sluneční brýle s kvalitním UV filtrem

Zvýšený pigment se často objevuje také v citlivých partiích kolem očí, jednak proto, že je pokožka v těchto místech velmi tenká a také z důvodu, že ji někdy zapomínáme chránit, ať už prostřednictvím krému s UV filtrem, nebo pomocí slunečních brýlí. Brýle, které pohlcují UV záření, by měly mít označení UV400. Lepší je kupovat si je od osvědčených výrobců, ať máte jistotu, že vás spolehlivě ochrání. Myslete také na to, že je dobré nosit je ve slunečných dnech – ať je léto nebo zima. A ještě jeden benefit to má, nebudete se zbytečně mračit a způsobovat si předčasně vrásky. 

Buďte informovaná

Ne každá pigmentová skvrna vám na pokožce zůstane navždy. V některých obdobích, například v těhotenství, je výskyt hyperpigmentace v důsledku hormonálních změn běžný a většinou po porodu postupně vymizí. Stejně tak můžete být náchylnější k tvorbě tmavších flíčků při užívání hormonální antikoncepce, i tady hrají roli změny v hormonálním systému. Při vysazení antikoncepce flíčky většinou vyblednou. Berte v úvahu i svoji genetickou výbavu – máte-li zvýšenou hyperpigmentaci v rodině, budete k ní mít větší sklony a tím spíše je třeba jí předcházet. Myslete na to, že pigmentové skvrny sice nevypadají nejlíp, ale nejsou zdraví škodlivé. Jiná věc je, pokud nejde o hyperpigmentaci, ale o pihy, které mění tvar nebo barvu. Máte-li v tomto směru jakékoli obavy, rozhodně se obraťte na dermatologa a nechte se vyšetřit.

Barevné sjdnocení

Odborník vám může poradit i s tím, jak pigmentové skvrny řešit pomocí korektivní dermatologie, například chemickým peelingem. „Peeling odstraní povrchové vrstvy kůže a tím následuje následná regenerace a sjednocenější barevný odstín pleti. Pro maximální účinnost se provádí v sérii několika sezení. Velmi účinným nástrojem na léčbu pigmentací je i frakční resurfacing za pomoci CO2 laseru. Díky němu dochází k hloubkové regeneraci postižené kůže, barevnému sjednocení a bonusem je také odstranění jemných vrásek,“ doplňuje dermatolog MUDr. Kučera. Nápomocná může být i speciálně vyvinutá kosmetika se zesvětlujícími složkami, například s kyselinou glykolovou. Pokud nejsou pigmentové skvrny na pokožce příliš dlouho, dokáže je zesvětlit tak, že po čase nebudou ani vidět.   

Zdroj: časopis Glanc, dermatolog MUDr. Jan Kučera, National Library of Medicine

Související články