Balzám na rty

Svého času jsem na suché a popraskané rty trpěla celoročně, takže jsem si navykla neopustit bez balzámu na rty byt, ale v zimě je tahle kosmetická drobnost víc než žádoucí. Rty samy o sobě nemají ochrannou tukovou vrstvu jako pleť, proto jim musíte pomoct jinak.

Balzám na rty je úplný základ. Vybírejte kvalitní, s obsahem přírodních složek, ideálně nontoxic, protože ho postupně ze rtů ”zkonzumujete”. Měl by být tedy účinný a neškodný zároveň. Hledejte složky jako bambucké máslo, včelí vosk, kokosový nebo jojobový olej. Ty dodají rtům potřebnou vláhu a ochranný tukový štít proti nepříznivému počasí. Rovnou můžete hledat balzám s SPF, protože i během zimních měsíců může slunce pokožku poškodit.

Dostatek vody

Nejúčinnější hydratace je hydratace zevnitř, proto dbejte na dostatek tekutin. Skvělé na tom je, že tím pomáháte nejen kráse rtů, ale i pokožky, vlasů a zdraví celkově. Na popraskaných rtech nevypadá dobře ani rtěnka a k tomu se špatně nanáší.

Domácí vychytávky

Jemná exfoliace rtů pomůže odstranit odumřelé kožní buňky a podpořit regeneraci. Ale stejně jako v případě exfoliace obličeje to nepřehánějte, jednou týdně stačí. Peeling na rty můžete koupit, anebo vzít, co máte doma ve spíži. Smíchejte cukr s medem nebo olivovým olejem, poté směs naneste na rty a šetrně krouživými pohyby ošetřete. Dá se použít i kokosový olej. Trochu ho dejte na měkký kartáček a chvíli jemně masírujte rty.

Med je vůbec úžasný, hlavně na popraskané rty. V takovém případě ho naneste na rty samotný, nechte pár minut působit a poté slízejte, opláchněte a osušte. Skvěle poslouží i salátová okurka, která je - jak víme - plná vody. Ukrojte kolečko a chvíli jím přejíždějte přes suché rty. Pak ho slupněte.

Jezte ”Béčko”

Suché a popraskané rty, dokonce i popraskané koutky můžete mít také z nedostatku vitamínů B. Ty lze doplnit formou doplňků stravy a úplně nejpřirozeněji - konzumací těch správných potravin. Na vitamíny B jsou bohaté například mléko, sýry, avokádo, řepa, vnitřnosti, ryby, mandle, brambory nebo špenát.

Vyhněte olizování rtů

Olizování rtů vám je zvlhčí možná tak na pár vteřin. Svádí to, protože jsou suché, až to bolí. A čím víc poškozené je máte, tím víc olizujete. Paradoxně je slinami ještě víc vysušíte, protože obsahují trávicí enzymy, které to ještě zhorší a rty podráždí. Proto místo olíznutí rtů sáhněte po balzámu na rty, který už teď budete mít vždy při sobě.

Pozor na matné rtěnky

Matné rtěnky jsou skvělé pro jejich obvykle silný pigment a úžasnou výdrž. Jenže rty oproti klasickým rtěnkám většinou vysušují. Během zimních měsíců to s nimi nepřehánějte a raději dejte přednost hydratačním rtěnkám nebo pigmentovaným balzámům na rty. Sice tolik nevydrží, ale vaše rty budou krásné a zdravé.

Zdroj: iGlanc.cz, Cleveland Clinic, Gloskin

Související články