Možná také každý rok tápete, jak se v zimě co nejlíp postarat o svou pleť. Zapomeňte na mýty a předsudky a pojďte si v tom udělat jasno. Faktem je, že zima je pro pokožku nejnáročnější období. Vyrovnat se v relativně krátkém čase s vysokými teplotními rozdíly, odolávat mrazu, větru, chumelení, dešti i zimnímu slunci, to se na nedostatečně nebo nevhodně ošetřované pleti může nepříjemně podepsat. Starejte se o ni proto se zaslouženou pozorností, ať si zbytečně nezaděláte na ekzém nebo nepříjemnou dermatitidu. 

Zdroj: Youtube

Dobře si vyberte 

První, podle čeho se ve výběru správné péče rozhodujte, je typ vaší pleti. Pokud není pod nulou, mohou si majitelky normální, smíšené či aknózní pokožky každé ráno bez obav dopřát svůj běžný hydratační krém – ideálně s SPF, přece jen slunce svítí po celý rok. Mýty o tom, že hydratační krém se v zimě nemá používat, byly snad už vyvrácené, ale pro jistotu si připomeňme, že voda v hydratačním krému nemůže pokožku nijak „potrhat“ nebo ji fatálně poškodit. Pravidelná hydratace je naopak velmi důležitá, aby byla zajištěna základní funkce pleti jako ochranné bariéry. Každopádně pokud patříte mezi sušinky, citlivky nebo míváte sklony k ekzémům, sáhněte po krémech, které mají hutnější konzistenci. Zpomalíte tím ztrátu vláhy. 

A jak postupovat, když nastoupí opravdu tuhá zima a třeskuté mrazy? „Pak ke slovu přicházejí produkty zcela bez vody, které chrání pokožku před dehydratací – tu by mohly způsobit právě minusové teploty,“ říká dermatoložka Monika Arenbergerová s tím, že v dermatologii se v péči o suchou kůži často používají takzvaná emoliencia, která zajišťují jak ochranu, tak správnou funkci kůže. Můžete vybírat i v čistě přírodních, bezvodých kosmetických produktech neboli balzámech vyrobených na olejové bázi.

O číslo menší kůže

Ještě se zastavme u suchosti kůže jako takové. Důvodem, proč je suchá a neudrží dostatek hydratace, je primárně nedostatek lipidů (tuků) v pleti, což má za následek právě nadměrné vypařování vody. Snadno tak můžete mít pocit, jako by vám vaše kůže byla o číslo menší. Suchost však nevzniká jen v důsledku klimatických změn, tento stav může způsobit i dědičná dispozice, některé léky, nevhodná kosmetika, ale i přirozený proces stárnutí. Kromě toho může být suchá kůže i příznakem určitých kožních onemocnění, jako je třeba atopický ekzém. Sebelepší péče však někdy nemusí stačit a pocit pnoucí pokožky vás může provázet i při důkladném mazání. „Tím, že kůže dostatečně neplní úlohu bariéry, neumí ani dobře chránit organismus před vnějšími vlivy. Pokožka je zkrátka příliš ‚propustná‘, a umožní tak vstup pod kůži i agresivním látkám, mezi něž patří alergeny jako srst psů a koček, parfémy, některé chemikálie, nadměrné množství pracího prášku či aviváže nebo jejich iritující složení,“ doplňuje Monika Arenbergerová.

Kdy začíná zánět

Že je pokožka takto ‚propustná‘, poznáte tak, že kůže začne svědit a vy se začnete škrábat. Tím se však jen zhoršuje právě vznikající zánět. Pokud svědění neustoupí, stroupky od škrábanců se nehojí, pleť celkově zhrubne a vaše běžná kosmetika nezabírá, zajděte za dermatologem. A neděste se, když vám třeba na akutní stav předepíše kortikosteroidy. Mnohdy je stačí mazat jen den dva a když odezní nejakutnější příznaky, můžete dál pokožku udržovat například již zmíněnými přírodními hojivými balzámy, které si třeba s akutní fází ekzému neumějí tak rychle a efektivně poradit. 

SPF nejen v létě  

I když je v zimě slunce schované a teploty jsou na nule, je dobré vědět, že skrze mraky k nám stále proniká asi 80% UVA a UVB záření. Myslete na to, ať už se chystáte i na kratší zimní procházku, nebo strávíte celý den někde na horách. Zvlášť tam je sluneční záření ještě intenzivnější, protože se odráží od sněhu. Opakování v tomto ohledu nikdy není dost, protože UV záření poškozuje pokožku snad ze všeho nejvíc, zvlášť pokud jde o předčasné vrásky a celkové udržování mladistvého vzhledu. Můžete mít dokonalý anti-age krém, ale zapomínáte-li na SPF, moc platné vám to bohužel nebude. O tom, že nedostatečná ochrana pleti může mít za následek i vznik melanomu, nemluvě. V každém případě by měl zimní krém na hory mít alespoň SPF 30 a pokud budete venku celý den, měli byste ho aplikovat opakovaně. 

Zdroj: iGlanc.cz, dermatoložka Monika Arenbergerová

Související články