Jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, omega-3 mastných kyselin, thiaminu, železa, beta-glukanu, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Mohou snížit hladinu škodlivého cholesterolu a dokonce posílit imunitní systém. Nejenže patří do každého zdravého jídelníčku, mohou tělu nabídnout mnoho i navenek, a nejen jemu.

Ovesná koupel vyživí a zklidní pokožku

Jeden ze způsobů, jak si na konci dne odpočinout je naložit se do vany. Příště si rovnou připravte ovesnou lázeň. Pokud patříte k ženám, které trpí na ekzémy nebo mají suchou pokožku, tím spíš. Vločky dokáží pleť uklidnit a zmírnit svědění. Fungují i na spáleniny od slunce, což v létě oceníte, anebo jako úleva při neštovicích.

Ovesnou lázeň připravíte následovně, když do vody přidáte:

  • 1 hrnek mléka
  • 2 hrnky ovesných vloček
  • 1 lžíci medu

Ponořte se na 10 až 20 minut do vody, odpočiňte si, vaše pleť bude po koupeli jemná a hydratovaná.

TIP: Chcete-li omezit nepořádek, dejte vločky předem do organzového nebo mušelínového sáčku a ten při napouštění vody hoďte do vany.

Účinný exfoliant

Pokud nepotřebujete ošetřit velké plochy, dají se ovesné vločky využít i jako lokální exfoliant, který pokožku zároveň nepodráždí. Potřebujete již zmíněné organzové sáčky. Ty naplníte ovesnými vločkami, polovičním množstvím mýdlových vloček a kdo chce, může přikápnout i trochu esenciálního oleje. Pak si s sebou sáček vezměte do sprchy a užijte si příjemnou a zklidňující péči za pár korun.

Domácí maska na obličej

Maska z ovesných vloček předá všechnu svou sílu rovnou ve prospěch vaší krásy. Lze vyrobit vyživující masku i jemný peeling.

Vyživující maska na obličej:

Povařte pár minut tři lžíce vloček v horké vodě. Slijte a nechte vychladnout. Poté přidejte lžíci jogurtu a lžičku medu. Směs naneste na obličej a nechte působit 15 minut, než ji smyjete vlažnou vodou.

Peeling z ovesných vloček:

Dvě lžíce ovesných vloček lehce pomelte v robotu (pozor, aby vám nevznikla mouka). Přidejte lžičku jedlé sody a velmi malé množství vody, dokud směs nebude mít konzistenci pasty. Tu naneste na vyčištěný a suchý obličej. Nechte působit 10 minut a opláchněte vlažnou vodou.

Poradí si se špínou i nežádoucími pachy

Doposud jsme se pohybovali v rovině péče o tělo a pleť, ale schopnosti ovesných vloček sahají mnohem dál.

  • Díky své textuře mohou posloužit jako šetrné abrazivum na nádobí nebo rovnou celé plochy.
  • Pokud se vám podaří na podlaze nebo kuchyňské lince rozlít olej, posypejte mastné kolo ovesnými vločkami, dokud všechen olej nevstřebají. Potom stačí nepořádek zamést nebo setřít vlhkým hadříkem - je to každopádně mnohem jednodušší, než se pokoušet setřít samotný olej.
  • Stejného efektu dosáhnete i v případě, že potřebujete dostat mastnotu z dlaní, ovesné vločky vážně skvěle absorbují.

Jejich absorbční schopnosti se vztahují i na nežádoucí pachy. Můžete jich pár nasypat do misky a dát do lednice, a sami se o tom přesvědčit. Nebo jimi zkuste vysypat dno popelníku, pomáhají neutralizovat cigaretový zápach. Jestli vám zbyly nějaké sáčky, dejte vločky přes noc do bot.

Proměňte je v modelovací hlínu

Je to vážně všestranná ingredience. Můžete je proměnit v netoxickou modelovací hlínu pro děti.

Potřebujete:

  • 1 hrnek instantních vloček nebo pomletých na mouku
  • Trochu vody
  • Můžete přidat i potravinářské barvivo, aby to děti víc bavilo

Měla by vám vzniknout směs podobná modelovací hlíně, která vydrží vlhká několik hodin. Přes noc ztvrdne a pak se hodí třeba k vyřezávání figurek, korálků a dalších ”dobrot”.

Zdroj: iGlanc.cz, One Good Thing, Good House Keeping, redaktorka Kristýna Ullrich se ve věnuje výrobě domácích receptů jak pro tělo, tak v kuchyni

Související články