Žhnoucí slunce zařídí v ideálním případě krásné zhnědnutí pokožky. V tom horším poškodí DNA, proteiny a další molekuly, které máme v kůži a způsobí rakovinu. Je všeobecně známo, že používání opalovacího krému je jednou z nejlepších věcí, které můžeme udělat pro své zdraví. Více než 80 % případů melanomu kůže je způsobeno spálením na slunci - a toto číslo rok od roku stoupá. Odhaduje se, že na světě každoročně přibývá 1,5 milionu nových případů rakoviny kůže, přičemž se očekává, že do roku 2040 se toto číslo zvýší o 50 %.
„Opalovací krémy s nízkým SPF mírně snižují expozici slunečnímu záření," říká prefosor kalifornské univerzity Richard Gallo, „ale ve většině případů to umožňuje, aby se všechny škodlivé účinky stále projevovaly. Sluneční záření je potenciálním karcinogenem, a to i při nízkých dávkách."
Co znamená SPF?
SPF je zkratka pro "Sun Protection Factor", což v překladu znamená ochranný faktor proti slunci. Tento faktor udává, jak dobře opalovací krém chrání pokožku před UVB zářením. SPF je číselný ukazatel, který nám říká, jak dlouho můžeme být na slunci, aniž by došlo ke spálení pokožky ve srovnání s dobou, kdybychom na slunci byli bez ochrany.
Jak funguje ochranný faktor SPF?
Princip fungování SPF je poměrně jednoduchý. Pokud má například opalovací krém SPF 30, znamená to, že by teoreticky měl umožnit 30krát delší dobu pobytu na slunci bez spálení, než kdybychom krém nepoužili. Je však důležité si uvědomit, že tento časový faktor může být ovlivněn mnoha faktory, jako je intenzita slunečního záření, typ pokožky, množství aplikovaného krému a další.
Opalovací krémy s vyšším SPF poskytují vyšší ochranu před UVB zářením. Například SPF 50 blokuje asi 98% UVB paprsků, zatímco SPF 30 blokuje přibližně 97%. Rozdíl je tedy malý, ale stále významný, zejména pro lidi s citlivější pokožkou nebo pro ty, kteří tráví na slunci delší dobu. Je důležité mít ale stále na vědomí, že žádný ochranný faktor neblokuje 100 % slunečních paprsků.
Jaký typ opalovacího krému mám používat?
Je důležité používat opalovací krém s vysokým SPF, který na etiketě uvádí "široké spektrum". To znamená, že chrání před UVA i UVB zářením. Existují dva hlavní způsoby, jak se označuje úroveň ochrany opalovacího krému před UVA zářením. Který se používá, závisí na místě, kde žijete:
- Systém stupně ochrany (PA): Tento systém hodnotí ochranu před UVA zářením a je označován jako PA, někdy také jako UVA-PF nebo PPD. Nejvyšší stupeň ochrany je PA****, což znamená, že jste šestnáctkrát více chráněni než bez opalovacího krému. Menší počet hvězdiček značí nižší ochranu. Tento systém se často používá v USA a Japonsku.
- Hodnocení UVA hvězdičkami: Tato metoda je označena kruhovým symbolem se slovem "UVA" a následovaným až pěti hvězdičkami, kde pět hvězdiček je nejvyšší úroveň ochrany. Hvězdičkové hodnocení UVA ukazuje, jak dobře krém chrání proti UVA záření ve srovnání s UVB zářením. Krém SPF50 s pěti hvězdičkami poskytuje větší ochranu než krém SPF30 se stejným hodnocením UVA. Tato metoda je běžná ve Velké Británii a Evropě.
Jedna lahvička vám na dovolenou stačit nebude
I když vyberete správný typ opalovacího krému – tedy ten nejvyšší možný, stále to neznamená, že je pro vás prospěšné strávit celý den na přímém slunci. K opalování byste měli přistupovat velmi opatrně a zodpovědně, dermatologové a lékaři nás neděsí svými poznatky nadarmo. Naučte se opalovací krém také správně používat - tzn. v dostatečném množství.
„Většina lidí nedosahuje účinku ochranného faktoru SPF uvedeného na štítku opalovacího krému, protože nenanášejí na pokožku dostatečně silnou vrstvu a obvykle se nenatírají dostatečně často - obvykle každých 80 minut nebo dvě hodiny, v závislosti na složení," říká Dr. Belinda Tan, dermatopatoložka v kalifornském Torrance. Ukazuje se, že pokud byste se rozhodli krém nanést dvakrát, udělali byste nejlépe. Studie ukazují, že většina lidí má tendenci se mazat spíše nedostatečně. V jedné studii vědci požádali 31 účastníků, aby si v laboratoři pod černým světlem nanesli opalovací krém, a zjistili, že při dvojím použití se zmenšila plocha kůže, kterou napoprvé přehlédli.
Zdroj: iGlanc.cz, BBC, Vox, New York Times