Oči jsou indikátorem emocí – pozná se na nich smutek i třeba zamilovanost. Kromě toho se na nich objevují i první známky stárnutí. Vždyť jen víčky mrkneme v průměru 14 000× denně, do toho se smějeme, mračíme... Ne že by vrásky byly nějaká tragédie, ale když už existují způsoby, jak jejich vznik trochu oddálit a nevypadat zbytečně starší, proč toho nevyužít? Proto jsme oslovili odborníky a dali pro vás dohromady manuál pro oční péči. Dozvíte se v něm, jak a čím se o oční okolí nejlépe starat, ale i to, co obnáší omlazení pohledu pomocí laseru nebo skalpelu.
Domácí péče
Možná jste při nákupu nové krémové výbavy na oči někdy přemýšlela o tom, jestli to pidibalení (většinou o obsahu 15ml) opravdu stojí za to, jestli by nestačil váš krém na pleť. „Krémy na oční okolí mají výživnější a koncentrovanější složení než pleťové a pro domácí péči jsou nejdůležitějším produktem. Pokožka je v těchto místech nejtenčí a nejméně odolná, protože neobsahuje téměř žádné lipidy (tuky) a je neustále vystavovaná vlivům vnějšího okolí i intenzivní mimice,“ říká kosmetička Martina Vondráková. I velikost obsahu má svůj důvod. U většího množství by se mohlo stát, že oční krém nestačíte spotřebovat před expirací, protože při aplikaci je ho zapotřebí velmi malé množství. Při nanášení se držte hesla „nenatírat, vklepávat“. Oční krém patří na partie pod spodní víčka, těsně pod obočí a tam, kde se tvoří vějířky od smíchu. Na horní víčka se nenanáší, aby se oko příliš nezatěžovalo. Jestli nechcete vypadat jako výstavní angorák, dejte při aplikaci pozor, ať se vám přípravek nedostane do oka.
Maskovací triky
Při výběru se řiďte svými potřebami. Čím víc vrásek máte, tím hutnější složení si můžete dovolit. Bojujete-li ale s tmavými kruhy pod očima, nečekejte od očních krémů zázraky. Většinou je to totiž záležitost dědičnosti, užívání různých léků nebo momentální známka únavy. Nejefektivnější je maskovat tmavé partie korektorem, ideálně s rozjasňujícími účinky. Sem tam můžete delikátní pleti kolem očí dopřát i něco navíc, třeba oční masku nebo momentálně asi nejpopulárnější jednorázové „náplasti“, které jsou účinným přípravkem už napuštěné. Na unavené oči výborně funguje i masáž pomocí kostek ledu – je to levné, jednoduché a účinné. Máte-li citlivé oči a po očních krémech slzíte, vybírejte ty pro citlivky s nejjednodušším složením (čím více látek ve složení, tím větší riziko podráždění). Zkusit můžete i obličejovou jógu, sestavu jednoduchých cviků zaměřených na oční okolí.
Profi řešení
Jednou za čas pak stojí za to nechat rozzářit svůj pohled pod rukama profíka. „Jemná, asi dvacetiminutová mikromasáž očního okolí výborně funguje proti vráskám a povzbuzuje i správnou funkci lymfatického systému,“ vysvětluje kosmetička a dodává: „Pokožka je po takovém ošetření vypnutá, prozářená a působí odpočinutě. Přes veškerou péči ale s přibývajícími roky může nastat moment, kdy vám bude pokožka na víčkách připadat stále více povolená a sebeúčinnější krém už nebude stačit. U některých žen může pokles víček nastat už po čtyřicítce, jiné ho nevnímají ani kolem šedesáti. „Věková škála zájemců o operaci očních víček, jednoho z nejoblíbenějších estetických zákroků, je na naší klinice velmi široká, i když typičtí jsou čtyřicátníci a starší lidé,“ říká plastický chirurg MUDr. Zdeněk Pros a pokračuje: „Na očích se podepisuje věk a genetika, ale i povolání. Například u člověka, který se většinu dne dívá do monitoru počítače anebo hodně pracuje venku na slunci, dochází k rychlejšímu poklesu kůže víček. Současně tento pokles ovlivňuje i typ kůže, životospráva, alergie či další onemocnění.“
Skalpel nebo laser?
Ze zdravotního hlediska je operace stejně efektivní pro mladé i starší pacienty, protože dojde k odstranění únavy očí, zlepší se prostorové vidění, může se zlepšit i nadměrné slzení. Z estetického hlediska má ovšem operace větší efekt v mladším věku, protože se kůže rychleji hojí. „Ve vyšším věku navíc bývají kolem očí četné vrásky, které touto operací úplně odstranit nelze a které mohou lehce narušit výsledný efekt,“ dodává MUDr. Pros. A jakými způsoby se dnes taková operace provádí? „Buď klasickou chirurgickou metodou, kdy se mohou operovat horní i dolní víčka, nebo laserem. Ve druhém případě je možné zákrok provést pouze u víček dolních,“ říká plastický chirurg a primář MUDr. Hubert Topinka.
Zatímco laserová operace dolních víček se provádí u klientů, kteří mají tukové váčky pod očima, ale bez povolené kůže, klasickou metodou se dolní víčka operují v případech, kdy má klient kůži v okolí očí již povislou. Pokud byste o této operaci začala uvažovat, zjistěte si, zda nejste vhodnou kandidátkou na uhrazení zákroku od své zdravotní pojišťovny. Objednejte se u očního lékaře, který vám provede vyšetření zvané perimetrie. V případě, že vám bude změřeno výrazné omezení zorného pole, máte po schválení revizním lékařem šanci na proplacení operace.
Kolik to stojí?
Různé kliniky, různé ceny. Obecně se částka pohybuje kolem 12000 Kč za horní víčka, 13000 za dolní víčka a za kombinaci obojího zaplatíte 25 až 30000 Kč.
Zdroj: časopis Glanc, kosmetička Martina Vondráková, plastický chirurg MUDr. Zdeněk Pros, plastický chirurg MUDr. Hubert Topinka