S posilováním svalů v obličeji jsem se poprvé setkala díky značce Dermacol, u jejíhož zrodu stála v roce 1966 první československá kosmetička Olga Knoblochová, která hned na počátku své kariéry odborně zastřešila metodu obličejové gymnastiky. Na boj proti vráskám měla vlastní recept: „Je třeba najít harmonii pro tělo i duši, používat kvalitní kosmetiku a pravidelně aplikovat obličejovou gymnastiku,“ říká žena přezdívaná Lady Dermacol, která sama svou večerní pečující rutinu v podobě odlíčení, vyčištění pleti a aplikace nočního krému vždy zakončovala několika cviky na posílení svalů v obličeji. Dnes tahle devětaosmdesátiletá dáma vypadá pořád fantasticky, aniž by kdy podstoupila nějakou estetickou úpravu. Že by na tom opravdu něco bylo?  

Zdroj: Youtube

Ještěrka místo botoxu

Ačkoli jsem o téhle metodě věděla, nějak mě nelákalo ji vyzkoušet, přišla mi moc retro. Ovšem až do chvíle, kdy jsem loni dělala rozhovor s Alenou Šeredovou, která vypadá naživo ještě líp než na fotkách, a já byla samozřejmě zvědavá, co všechno pro to dělá. Botox ani jiné estetické zákroky ji prý nelákají, na kosmetiku nechodí, protože jí vadí, když na ni sahá někdo cizí, a na nějaké dlouhé pečování ji taky moc neužije. Vrásky řeší preventivně díky příručce v originálním slovenském znění Tvárová gymnastika.

„Před lety jsem tuhle růžovou tenkou knížku dostala od ségry k Vánocům a nedám na ni dopustit. Naučila jsem se podle ní pár cviků, které dělám pravidelně v koupelně před zrcadlem, při vaření, ale třeba i v autě, když stojím na červenou. Grimasy s názvy ‚ještěrka‘ nebo ‚vrána‘, jaké při tom dělám, alespoň baví řidiče kolem,“ okomentovala svoji anti-age péči Alena. její oblíbenou techniku ostatně používají i další ženy ze světa šoubyznysu, například moderátorka marta Dřímal Ondráčková, která dokonce vytvořila vlastní platmoformu Udrž ksicht, díky níž prostřednictvím sociálních sítí učí ženy, jak na to.

Začalo to baletem

Zajímalo mě, kde se tyhle legračně působící cviky vlastně vzaly. Při pátrání v historii péče o krásu jsem zjistila, že určitá forma posilování a masírování svalů v obličeji se praktikovala už ve Starém Egyptě, kde se kultu krásy věnovala značná pozornost, nicméně do Evropy tuhle metodu jako první přinesla dermatoložka ruského původu Nadia Payot. V roce 1917 potkala v New Yorku tehdy slavnou primabalerínu Annu Pavlovu a ohromil ji viditelný kontrast mezi perfektně vypracovaným pružným tělem baletky a strhanými tvrdými rysy, které měla primabalerína v tváři. Nadia Payot toto setkání popsala jako osudové, protože díky němu pochopila, jak je důležité kombinovat pleťovou péči se stimulačními cviky obličeje.

Tři roky nato založila v Paříži kosmetickou značku Payot a postupně vymyslela první skladbu cviků obličeje, kterou nazvala Fyzická kultura obličeje a krku. Označila ji za domácí metodu doprovázející denní používání pleťových krémů zahrnující sedm masážních tahů a čtyři gymnastické obličejové cviky. Tahle anti-age novinka se díky zakladatelce značky Payot začala šířit po celém světě a do svých pečujících rituálů ji převzala řada kosmetiček a beauty salonů.

(Ne)dělejte obličeje

Po setkání s Alenou Šeredovou jsem se rozhodla pár cviků taky vyzkoušet. Našla jsem si na YouTube tutoriál vytvořený přímo značkou Payot, stoupla jsem si večer před zrcadlo a zkoušela jednu grimasu za druhou. A bavilo mě to! Nejen že jsem po sérii několika cviků měla pocit příjemně prokrvené tváře, ale taky jsem se zasmála. Dívat se na sebe s vytřeštěnýma očima, vyplazeným jazykem nebo co nejvíc otvírat pusu byla docela zábava.

Zdroj: Youtube

O tu ale tolik nejde, podstatné je, že jsem při cvičení zapojila svaly, které málokdy používám. A jak je známo, neprocvičované svalové partie těla časem ochabnou, což můžeme pozorovat hlavně s přibývajícím věkem. Ve dvaceti jsou naše kolagenní neboli elastinová vlákna v plné síle a všechno nám tak nějak lépe drží, ale jak kolagenu v kůži ubývá, svaly – i ty obličejové – začnou ochabovat. Nemluvě o tom, že si děláme vrásky často i samy úplně nevědomě, když jsme naštvané, smutné, přepracované nebo máme vztek. Samozřejmě negativním emocím se člověk nevyhne, ale není od věci se je snažit vyvážit těmi pozitivními. Vějířky od smíchu kolem očí působí na celkový výraz tváře přece jen lépe než „mračivka“ mezi obočím. 

Do výrazu, kontur i kondice obličeje se promítá naše fyzická, mentální i spirituální úroveň.

Michaela Dombrovská, lektorka obličejové jógy

Víc než jen cvičení

Podle dlouholeté lektorky obličejové jógy Michaely Dombrovské je prokazatelné, že obličejová cvičení zlepšují prokrvení pleti a podporují proudění lymfy, odstraňují odpadní látky, uvolňují mimické a žvýkací svaly a mohou ovlivnit, jak působíme na okolí. „Projevy věku a vrásky sice zastavit nedokážou, ale mohou je viditelně zpomalit,“ říká lektorka s tím, že obličejová jóga vždy reflektuje nejen fyzický rozměr, ale zaměřuje se i na mysl.

„Není to pouhé cvičení,“ vysvětluje s tím, že tato jogínská technika má jako cvičení vždy pět kroků: 1. Prokrvení, které pleť zahřeje a připraví na provádění cviků. 2. Posílení svalů, kdy se „trénují“ konkrétní partie podle potřeb dotyčného. 3. Masáž podporující elasticitu a takzvané fascie neboli pojivovou tkáň. 4. Relaxace, pro níž je stěžejní klidné a pomalé dýchání nejlépe se zavřenýma očima a 5. Hodně široký úsměv a vysoko vytažené koutky úst připomínající jejich přirozený tvar.

Jestli máte pocit, že je to příliš složité a že si nejspíš jednotlivé cviky nezvládnete zapamatovat, zaměřte se na to vůbec nejkomplexnější cvičení vycházející z fonetiky, aneb samohlásky a-e-i-o-u. „Několikrát si je přeříkejte při výdechu a výrazně při tom artikulujte. Tím se efektivně zapojí mimické svaly a kontury tváře se při pravidelném provádění posílí,“ radí odbornice na obličejovou jógu. Výhodou je, že cvičit můžete v podstatě kdekoli a kdykoli si vzpomenete, ve stoje, v sedě i v leže – třeba večer před spaním.

Co nám dělá vrásky

UV záření: Slunce ve většině z nás vyvolává dobrou náladu, ale když nám svítí přímo do očí, mračíme se, aniž bychom si to často uvědomovali. Hodí se proto mít u sebe sluneční brýle nejen v létě, ale po celý rok, můžete tak předejít vzniku nehezké „glabely“ neboli „mračivky“ mezi obočím, a ještě si ochráníte oči před UV zářením. Obrazovky a monitory: Ať už pracujeme, kontrolujeme Facebook, scrollujeme na Instagramu, nebo se na počítači, mobilu či u televize bavíme jinak, často se u toho nevědomě kvůli soustředěnosti mračíme. Zkuste si to hlídat. Zaťaté výrazy se do obličeje při častém opakování snadno zapíšou. Málo spánku: Sem tam ponocovat tělo zvládne, ale se stoupajícím věkem to jde hůř a hůř. Nevyspalost je na nás zkrátka vidět a pokud je chronická, tím spíš. Udělejte si režim, který vám bude vyhovovat a snažte se ho dodržet. Jestli nemůžete usnout, vsaďte místo léků na spaní třeba na aromaterapii – levandulový nebo meduňkový čaj hodinu před usnutím dělá divy.

Zdroj: časopis Glanc

Související články