Černé tečky vznikají v důsledku nahromadění odumřelých buněk kůže a kožního mazu v rozšířených pórech. Když jsou póry zanesené, maz se nemá kudy dostat ven a tím, jak je vystaven vzduchu, prachu a nečistotám, začne oxidovat a ztmavne. Z takového ucpaného komedonu se taky může snadno vyvinout akné. Už jen to je důvod udržovat své póry co nejvíc v čistotě. Máme pro vás pár tipů, jak na to.
Akce čisté ruce
Děláme to často a děláme to nevědomě. Saháme si do obličeje, aniž bychom to vnímali. Jenže vezměte si, co všechno se nám na konečcích prstů a dlaních za celý den nashromáždí, prachem a nečistotami počínaje a různými bakteriemi a viry konče. Tím, že se dotýkáme obličeje, můžeme situaci s ucpávajícími se póry ještě zhoršit - způsobit si podráždění nebo urychlit vznik pupínků. Zkuste na to myslet a na pleť zbytečně nesahat a samozřejmě udržovat své ruce co nejvíc v čistotě. A už vůbec si neumytýma rukama nesnažte černé tečky vymačkávat, zbytečně byste si postižená místa zanítili.
Čistit, čistit, čistit
Mnohé známé tváře mi v rozhovorech hromadně potvrzují, že bez odlíčení nejsou spát, i kdyby se domů vracely nad ránem. Vědí, proč to dělají, čistá a odlíčená pleť je totiž ten nejdůležitější krok v péči, zvlášť pokud máte sklony k akné nebo vzniku černých teček. Jakým přípravkem si budete pleť čistit, je na vás, jen berte v úvahu typ vaší pleti - suchá ocení krémové cleansery, mastná zase gely. Nebo vsaďte na klasiku v podobě pleťového mléka a pleťového tonika. Některé značky nabízejí i dvoufázové čištění, které zajistí ještě důkladnější očistu.
Exfoliace versus peeling
Aby se póry zbytečně nezanášely, je třeba je čistit hloubkově. Ideální je pro tyhle účely jemný peeling. Nanáší se většinou na vlhkou pokožku a krouživými pohyby se přitom lehce masíruje pleť v místech, kde se póry objevují nejčastěji. Dalším řešením je exfoliant, který se občas zaměňuje za peeling. V čem je rozdíl? Peeling odstraňuje odmuřelé částečky kůže mechanicky, exfoliant to dělá pomocí účinných látek, jako je např. kyselina salicylová, která nejen velmi jemně exfoliuje pleť, ale také reguluje nadměrnou tvorbu kožního mazu. Při každodenním používání dokáže póry viditelně vyčistit a stáhnout už za sedm dní.
Masky nasadit!
Na zanesené póry se vyrábějí i speciální masky, buď klasické krémové, nebo takzvané ‚nánosníky‘, tedy tvarované náplasti, které se na nos nebo další riziková místa přilepí a po pár minutách nečistotu z pórů doslova vytáhnou. Po takovém ošetření, ať už krémovou maskou nebo nalepovací náplastí, je třeba pleť pečlivě dočistit, ideálně pleťovou vodou a následně ji také hydratovat. Nepoužívejte krému příliš, i to může póry zatěžovat, a důkladně krém rozetřete.
Profi pomoc
Kdybyste se i přes veškerou snahu nemohli černých teček zbavit, neváhejte navštívit kosmetičku. Ideální je nechodit nikam naslepo, nechte si odborníka péče o pleť doporučit od někoho, komu důvěřujete. Profesionální čištění pokožky, odborné rady a správně nastavená péče o pleť mohou udělat zázraky a vy se tak můžete černých teček a třeba i pupínků nadobro zbavit.
Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková, kosmetická redaktorka, která se ve svém oboru pohybuje řadu let.