Co je nejlepší spálení? Prevence!

Na žhavé slunce byste měli jít opravdu s rozmyslem a s dostatečnou vrstvou ochranného krému. Kazeem Salako, dermatolog z Northampton General Hospital (NGH), dokonce řekl, že opalování bez ochrany kůže je „jako sebevražda“. Když prý vidí ze své ordinace lidi v parku, kteří si sundavají trika, aniž by se namazali, má chuť zavolat policii. I když to samozřejmě říká s určitou nadsázkou, pravděpodobně každý dermatolog a lékař při smyslech vám důrazně doporučí používání co nejvyššího možného ochranného faktoru, ve správném množství a se správnou časovou frekvencí s ohledem na to, co právě děláte. V minulosti do jejich ordinací chodili s rakovinou kůže šedesátníci, dnes už to jsou běžně třicátníci i čtyřicátníci.

Zapomínáme na péči po opalování

Dobře, opalovací krém už používáte a berete tuto část slunění vážně. Hojně opomíjená je ale péče po opalování. Krémy po opalování hydratují a zklidňují pokožku po slunění, říká Michele Greenová, certifikovaná kosmetická dermatoložka v New Yorku. „Jsou vynikající pro zmírnění drobných popálenin od slunce, snížení zarudnutí a zánětu a obnovu přirozené hydratační bariéry pokožky poškozené vystavením škodlivým UV paprskům," doplňuje.

Poopalovací péče by měla představovat něco jako dodatečnou prevenci. Pomáhá totiž zabránit vzniku slunečních skvrn, zarudnutí, zánětům, vysušení a otokům a udržuje pokožku zdravou, hydratovanou a posílenou. V těchto produktech zpravidla najdete spousty vyživujících složek, jako například zklidňující aloe vera, kyselinu hyaluronovou, bambucké máslo nebo jiné oleje.

Co dělat po slunění

Sluneční záření a koupání ve slané i chlorované vodě mají tendenci pokožku namáhat a vysušovat. Abyste co nejvíc zamezili odstraňování přirozených olejů z pokožky, vyhněte se horkým sprchám. Místo toho volte vlažnou vodu a použijte jemný hydratační čisticí sprchový gel, ideálně bez parfemace. Příliš vhodné nebudou ani exfoliační produkty, které by mohly pokožku zbytečně podráždit. K mytí používejte své ruce nebo měkkou žínku s co nejjemnějším chlupem. Drsné žínky nebo houbičky z lufy v létě po vystavení slunci zkrátka nejsou ideální. Po sprchování pokožku jemně osušte měkkým ručníkem, abyste se co nejvíce vyhnuli tření. Zásadní roli hraje samozřejmě i důsledná hydratace, i když nemáte pocit, že byste se spálili.

Co na suchou pokožku

Také patříte k těm, jejichž pokožka bývá po opalování sušší a napjatější, než je tomu v zimních měsících? Nejste sami. Slunce může vaši kůži připravit o hydratační složky, které potřebuje ke svému zdraví, ale chytrá péče o pleť vám je pomůže doplnit. Možná už víte například o výhodách kyseliny hyaluronové a glycerinu, ale existuje i několik dalších složek, které byste měli znát. Pátrejte po ceramidech, které jsou přirozenou součástí kožní bariéry a je třeba je do kůže po slunění zase doplnit. Vysušování zabraňuje také Panthenol neboli vitamin B5 a skvěle proti němu bojuje třeba i Allantoin. Vitamin E je také vysoce hydratační a hojivá složka péče o pleť, která se výborně hodí pro jedince se suchým typem pleti.

To ale není vše, říká Dr. Kemi Fabusiwa, lékařka a konzultantka Skin Proud (kterou můžete znát pod přezdívkou Dr. Fab na Instagramu a TikToku). „Vitamín E je skvělý antioxidant a velmi dobře působí vedle látek, jako je vitamín C, a pomáhá tak působit proti poškození způsobenému sluncem i znečištěním."

Hydratační krémy

Následky opalování se nemusí projevit okamžitě, proto buďte aktivní a nečekejte, až se objeví nepříjemné pocity a zarudnutí kůže. Hydratační krém proto použijte co nejdříve po slunění a poté jej znovu naneste po chladné sprše. Silnější hydratační krém nebo speciální krém pro pokožku poškozenou sluncem pomůže pokožku rehydratovat a omladit. Hydratovaná pokožka také znamená, že opálení, po kterém jste tak dlouho toužili, vydrží. Nezapomeňte ani na obličej, uši, krk a další místa, která byla vystavena slunci, včetně ramen, trupu vpředu i vzadu, nohou a nártů.

Pokud se spálíte, měli byste se k postiženému místu chovat stejně, jako k jakékoliv jiné popálenině. „Vyhýbejte se slunci, dostatečně pijte a co nejvíce hydratujte i svou kůži hydratačními a zklidňujícími přípravky,“ doporučuje Dr. Walayat Hussain z Britské asociace dermatologů.

Aloe vera jako nejlepší varianta?

Lorraine Shrivenerová, ředitelka kliniky Eden Skin Clinics, připomíná, že aloe vera je díky svým léčivým účinkům velmi ceněná již velmi dlouho. „Aloe vera je důvěryhodným zachráncem pleti již mnoho let," říká. „Díky svému okamžitému chladivému účinku na pokožku je velmi oblíbená pro péči po opalování." Podle Michaelly Bolderové, odbornice na péči o pleť z Time Bomb, by mohl být čistý gel aloe vera možná ještě lepší variantou než klasické poopalovací krémy.

„Přípravky po opalování mají obvykle bohatou, hustou konzistenci obsahující oleje, které na pokožce vytvářejí změkčující bariéru, která zadržuje teplo v horní vrstvě pokožky a zhoršuje zánět a pocit spálení na obličeji," říká. Toto zatím ale žádná spolehlivá studie nepotvrdila. Někteří odborníci na péči o pokožku doporučují při léčbě spálenin od slunce použít čistý gel z aloe vera místo těžších hydratačních přípravků po opalování. Jiní zase radí najít přípravek po opalování, který aloe vera obsahuje.

Proto zkoušejte, co nejvíce vyhovuje právě vaší pokožce. Všeobecně se ale vyhýbejte dráždivým složkám, jako je třeba vysoké procento alkoholu – ten může kůži ještě více vysušit.

Zdroj: iGlanc.cz, BBC.com, Refinery29.com, Independent.co.uk, Glamour.com

Související články