Největším strašákem ve složení opalovacích krémů bývá látka oxybenzon, která proniká nejen do těla, ale následně také do moří, kde ničí korálové útesy. Vědci ale zjistili, že některé rostlinné oleje nám také poskytují UV filtr. Podle jejich studie bychom SPF s číslem 8 našli u olivového a kokosového oleje a jen o něco málo nižší u ricinového a mandlového. Olej z malinových semínek známý jako malinový olej dokonce může mít podle druhu své kvality ochranný faktor v rozmezí 28 až 50. Samotná kůže je pak v ochraně proti sluníčku také vybavena, jak moc už ovšem záleží na jejím foto typu. Je tedy možné vyrobit si doma bezpečný a účinný opalovací krém? 

Oxid odráží paprsky

Názory se samozřejmě rozcházejí a spousta receptů z internetu ochrání naší pokožku před rakovinotvornými UVB i UVA paprsky jen minimálně. Bez filtru v podobě oxidu titaničitého, oxidu zinečnatého nebo jiné chemické složky, která prokazatelně rozptyluje nebo odráží UV záření, prý nebude žádný opalovací krém, který si vyrobíte, vaši pokožku dostatečně chránit. Odborníci z portálu healthline.com proto pátrali, které podomácku vyrobené opalovací krémy mohou být skutečně účinné. 

Složení

Podle nich má aloe vera skvělé účinky na pokožku a rozhodně se vám do opalovacího krému bude hodit. Dále doporučují kokosový olej, který je ideální obzvlášť pro citlivou a vysušenou kůži a má svůj přirozený ochranný faktor. Nepostradatelný podle nich bude také práškový oxid zinečnatý, který se používá do mýdel a krémů pro své protizánětlivé účinky, a navíc poskytuje další ochranu před UV zářením. Pak už jen zbývá mít po ruce olej z vlašských ořechů a bambucké máslo. 

Recept 

1/4 šálku kokosového oleje 
2 (nebo více) lžíce práškového oxidu zinečnatého
1/4 šálku čistého gelu z aloe vera 
25 kapek oleje s výtažkem z vlašských ořechů pro vůni a dodatečné zvýšení SPF
1 šálek (nebo méně) bambuckého másla pro roztíratelnou konzistenci

Postup

Všechny přísady kromě oxidu zinečnatého a gelu z aloe vera smíchejte ve středně velkém hrnci. Bambucké máslo a oleje rozpusťte při střední teplotě a před vmícháním gelu z aloe vera nechejte několik minut vychladnout. Když směs vychladne úplně, přidejte do ní oxid zinečnatý a dobře ho promíchejte s celou směsí. Přidáním trochy včelího vosku dosáhnete hutnější konzistence. Krém přelijte nejlépe do skleněné nádoby a uchovejte na chladném a suchém místě, dokud ho nebudete potřebovat.

Nevýhody

Měli byste vědět, že žádný domácí opalovací krém nebude nikdy vodě odolný a bude potřeba ho často opakovaně nanášet na pokožku. Je také složité vypočítat, jaký faktor váš podomácku vyrobený krém ve skutečnosti má. A než si svůj výrobek namažete na celé tělo, je lepší, otestovat ho na malé části pokožky. V dnešní době už navíc existuje řada opalovacích krémů, které neobsahují znepokojivou složku oxybenzon, takže zvažte, jestli obětujete radši čas nebo peníze.

Zdroj: iGlanc.cz, healthline.com, nih.com