Eko hnojivo pro rostliny

Použitá kávová sedlina obsahuje živiny, které jsou pro rostliny vyloženě prospěšné - třeba dusík, draslík a vápník. Lógr můžete smíchat se zeminou v květináčích, přidat ho do vody na zalévání (1x měsíčně) nebo ho rozptýlit kolem záhonů ve vaší zahradě. To poskytne vašim rostlinám výživu a podpoří je to v růstu.

Zdroj: Youtube

Buďte kreativní

Nápadům a kreativitě se meze nekladou! Použité mleté kafe smíchejte s vodou a zkuste namalovat nějaký monochromatický obraz nebo klidně abstrakci, zbytky zrníček udělají v tazích štětcem zajímavý efekt. Sedlinu můžete také smíchat s lepidlem a nanášet směs na plátno nebo jiný povrch, abyste vytvořili neobyčejnou texturu. Nejen v Česku existují umělci, kteří tvoří z kávové sedliny - používají přitom techniku akvarel - například známá kreslířka Jitka Zajíčková.

Přírodní peeling na pokožku

Kávová sedlina má hrubší texturu, která je ideální pro vytvoření přírodního tělového peelingu. Stačí ji smíchat s trochou kokosového oleje, mandlového oleje nebo medu a použít jako exfoliační směs. Tento přírodní peeling odstraní odumřelé kožní buňky a zanechá vaši pokožku hebkou a osvěženou. U obličeje dejte pozor, citlivé typy pleti by mohl kávový peeling dráždit. Mastnější pleť ho ocení, ovšem pouze v případě, že budete jemná a nebudete zbytečně na pokožku tlačit. Nemějte obavy, že sedlina teče do odpadu, může ho naopak pomoct pročistit, navíc je 100% biologicky odbouratelná.

Pohlcovač pachů

Lógr má výjimečnou schopnost absorbovat nepříjemné pachy. Malé množství v suché formě můžete umístit do nádoby v lednici a nechat kávovou sedlinu nežádoucí aroma pohlcovat. Lógr používejte vždy suchý, mokrý by vám mohl brzy zplesnivět a nadělal by v lednici víc škody než užitku. V kuchyni oceníte lógr i ve chvíli, kdy pracujete s cibulí, česnekem nebo rybami, nepříjemné pachy vám můžou zůstat na rukou. Zrníčky si můžete po umytí rukou pokožku promasírovat a následně opláchnout vodou. Nic pak z rukou nebude cítit.

Repelent proti hmyzu

Výrazné aroma kávy vadí některých druhům hmyzu a dobrá zpráva je, že ho nemají v oblibě hlavně komáři. Umístěte suchý lógr do mističky, nakapejte do ní 3 kapky citronelového esenciáního oleje (můžete, ale nemusíte) a postavte ji například na okenní parapet. Směs by vás měla ochránit před štípanci i v noci, když spíte a větráte. Nebo můžete suchou sedlinu nasypat do malých látkových sáčků a pověsit je pak na strategických místech, kde chcete odradit hmyz - funguje i na potravinové moly.

Zdroj: iGlanc, Jitka Zajíčková

Související články