1. KRÉMEM NA OPALOVÁNÍ SE STAČÍ NATŘÍT JEDNOU DENNĚ
Tak to je rozhodně omyl! Přestože jsou na trhu přípravky, které to tvrdí, nevěřte jim. „Přísná evropská komise Colipa (Evropské obchodní sdružení, jež hájí zájmy výrobců kosmetiky, parfumerie a toaletních potřeb) doporučuje zopakovat natření po 2–3 hodinách. Po delší době hrozí rozklad ochranného faktoru slunečním zářením a teplem. Toto doporučení je závazné pro všechny ochranné krémy,“ říká dermatoložka.
2. KDYŽ JE POD MRAKEM, SLUNCE MI NEUBLÍŽÍ
To si myslí mnoho lidí. Jaká je pravda? „Mraky filtrují pouze UVB záření, ale UVA složka proniká plastem, sklem i mraky. Je tedy nutné mazat se ochranným prostředkem, i když je zamračeno.“
3. DO MĚSTA NEPOTŘEBUJI OPALOVACÍ KRÉM
Trávíte většinu dne v kanceláři a venku se pohybujete jen cestou z práce a do práce? I tak je třeba pokožku chránit. Podle slov odbornice vám ale stačí takzvaný „street“ faktor neboli SPF 15–30.
4. OTEVŘENÉ KRÉMY Z LOŇSKA UŽ SE NEDAJÍ POUŽÍT
Známe to asi všichni. Málokdy se stane, že nám po letní sezoně žádný opalovák nezbyde. „Pokud ochranné krémy nepřesáhly dobu exspirace, klidně je použijte. Většina krémů má trvanlivost dva roky,“ říká MUDr. Arenbergerová.
5. PŘES BÍLÉ TRIČKO SE SLUNEČNÍ PAPRSKY NEDOSTANOU
Když už se chcete chránit před sluncem pomocí oblečení, vsaďte na to speciální, jež je vyrobené přímo k nošení na pláži (na jeho cedulkách je uvedené, jak vysoký má OF – hodnoty odpovídají SPF na krémech). Jak říká dermatoložka, textil má lepší ochranné funkce než krém a pohlcuje dokonce až 98 % UVA a UVB spektra. Bílé bavlněné tričko tedy rozhodně UV záření neblokuje, ale díky jeho přirozenému SPF 10 (černé seprané má SPF dokonce 20) si s ním vystačíte ve chvíli, kdy už máte dobrý bronzový základ a nepohybujete se na přímém slunci. Pokud ale patříte mezi citlivky a hned se spálíte, na obyčejná trička nespoléhejte.
6. PŘÍPRAVKY VE SPREJI CHRÁNÍ HŮŘE NEŽ KRÉMY
Podle dermatoložky by měly chránit naprosto stejně. Zároveň ale dodává, že čím je krém mastnější, tím lépe se účinné látky vstřebávají do kůže. Zásadní je také přípravek pečlivě rozetřít.
7. PIHY A MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA NEMUSÍM CHRÁNIT VÍC NEŽ JINÉ ČÁSTI TĚLA
Na to raději pozor! Pihy se totiž mohou vlivem UV záření měnit nebo tmavnout, což může vést k onemocnění kůže. Jaký je názor lékařky? „Obecně doporučujeme tato místa chránit vysokým faktorem. Někteří pacienti si je dokonce přelepují.“ Pro tyto účely se skvěle hodí speciální tyčinky na citlivé partie s SPF 50+. Na trhu je jich dostatek k tomu, aby si každý vybral.
8. PLÁŽOVÝ STAN S OCHRANNÝM FAKTOREM NECHRÁNÍ TAK DOBŘE JAKO KRÉM SE STEJNOU HODNOTOU SPF
Budete možná překvapeni, ale od MUDr. Arenbergerové jsem se dozvěděla, že vás stan i krém ochrání úplně stejně. Plážový stan je tedy skvělý pro ty z vás, kteří po opalování zrovna netoužíte a vyhledáváte stín. Nepředpokládáme ovšem, že byste pod tímto přístřeškem vydrželi po celý den, takže vezměte rozum do hrsti a pobyt ‚pod stanem‘ kombinujte s krémovým nátěrem.
9. TETOVANÁ POKOŽKA SE MŮŽE BEZ PROBLÉMŮ OPALOVAT
Byla jsem zvědavá, co mi k tomuto bodu paní doktorka řekne, protože sama dvě tetování mám. Prý záleží na tom, zda jde o tetování klasické, nebo barevné. Ve druhém případě se může totiž stát, že na slunci začnou barvy blednout. Vysoká ochrana je tedy namístě. Kromě toho je dobré vědět, že pokud jste potetovaní čerstvě, neměli byste zkrášlená místa vystavovat slunci vůbec. Vyplatí se počkat minimálně měsíc, než se zahojí.
10. TABLETY S OBSAHEM BETAKAROTENU NEMAJÍ NA OPÁLENÍ VLIV
Mají! Minimálně tím, že díky jejich užívání získá kůže hnědo-oranžové zabarvení, a tak i přirozené SPF 4–5. Jde tedy spíše o doplňkovou funkci. Dermatoložka dále doplňuje: „Betakaroten je i účinný antioxidant, jenž preventivně zabraňuje vzniku sluneční alergie, nebo ji zmírňuje. Také chrání před snížením imunity kůže vlivem slunce.“
11. MAKE-UP S SPF NECHRÁNÍ STEJNĚ DOBŘE JAKO KRÉM S SPF
Překvapilo mě, že to tak není. „Make-up je skutečně dobrým fotoprotektivem (ochranným produktem proti slunečnímu záření). Problém je v tom, že se nám ho nedaří většinou rozetřít tak dobře jako krém, a proto je lepší nanést make-up až jako druhou vrstvu po opalovacím krému,“ doporučuje lékařka. Ideálním řešením jsou v tomto případě buď tónovací krémy s SPF, nebo BB krémy.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová