Informací je tolik, že je těžké se v nich zorientovat. A není možné každé doporučení důkladně ověřovat. Ani vás to většinou nenapadne, protože přece ”když se to říká”… Jenže pak to má následky na naše každodenní chování, péči a ještě ty bludy cpeme všem okolo sebe. Opravdu je možné póry zmenšit? Jsou dražší produkty lepší? Následující (ne)pravdy pusťte z hlavy.

Mýtus 1 - Póry lze zmenšit

Bohužel, velikost vašich pórů je dána geneticky a špatnou péčí se mohou ještě zvětšit. Ale můžete je zmenšit opticky. Čisté póry vypadají menší než ty ucpané, na to jsou vhodné přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo retinolu, které odstraní odumřelé kožní buňky kolem pórů. Nezapomínejte na opalovací krém, ani v zimě! Když slunce poškodí kolagen v kůži, stěny pórů ztrácejí elasticitu a ochabují, tudíž opět působí větší. Jestli máte hodně mastnou pleť, používejte během dne například savé papírky. Čím déle olej sedí na obličeji a ucpává póry, tím více rostou. Jestli jsou extrémně nápadné tak, že vás obtěžují, zvažte microneedling.

Mýtus 2 - Vlasy stříháním rostou rychleji a sílí

I když pravidelné stříhání pomáhá udržet vlasy zdravé a snížit poškození konečků, neovlivní rychlost růstu ani sílu vlasů. Rychlost růstu vlasů ovlivňuje genetika a další faktory, jako jsou věk, zdraví a strava. Síla vlasů závisí na stavu vlasového folikulu a na tom, jak pečujeme o vlasy zevnitř i zvenčí.

Mýtus 3 - Holení způsobí, že chloupky porostou silnější

Jako bych slyšela mého taťku, když jsem poprvé zkoušela doma v kuchyni žiletku. A řekněte, kdo z nás v tomhle přesvědčení nežije? Jenže chloupky po holení nezesílí z jednoduchého důvodu. Růst chloupků řídí folikuly a žiletka neovlivňuje folikul ani růstový vzor. Je pravda, že se chloupky po oholení jeví tvrdší a silnější, ale jedná se o optický klam. Čepel je uřízne v nejtlustší části, a tudíž jak ta vyroste, chlup vypadá na pohled ’děsivější’.

Mýtus 4 - Dražší produkty znamenají lepší výsledky

Mnoho drahých značek investuje víc do marketingu než do vývoje pořádných receptur. Často je možné najít podobný produkt se stejnými přísadami, ale mnohem levnější. Samozřejmě to platí i opačně, a sice když je nějaký produkt až příliš levný, také to není úplně ideální. Vždy zkoumejte ingredience ve výrobku (seznam ingrediencí je řazen podle množství obsaženého v produktu) a nenechte se ošálit jen drahou reklamou v hezkém obalu.

Mýtus 5 - Suchý šampon je odpověď na všechno

Suchý šampon je skvělý vynález, kdo by jej nemiloval. Šetří čas a dokáže z neumytých vlasů udělat čisté a voňavé, a je to též skvělý stylingový nástroj (zdravíme objem). Jenže jeho časté použití může vlasy dehydrovat a zanechat vlasovou pokožku suchou, podrážděnou a zanícenou. Zbytkové nahromadění produktu navíc vede k matným vlasům bez života. Projevte své pokožce trochu té lásky a suchý šampon používejte s mírou.

Mýtus 6 - Pokud je výrobek označen jako "hypoalergenní", musí sedět všem

Jednou takhle v lékárně jsem si dovolila paní říct, že krém, co mi doporučovala na akné, mi nevyhovuje a jsem z něj červená. Byla v šoku, protože byl hypoalergenní pro citlivou pleť. Termín „hypoalergenní“ ve skutečnosti nic neznamená! Znamená jen to, že je produkt formulován bez nejběžnějších alergenních složek, ale vám konkrétně klidně může vadit ta jedna jiná, kterou obsahuje.

Mýtus 7 - Každodenní peeling udrží pleť čistou a hladkou

Peeling je skvělý nápad, ale nesmí se to přehánět, protože může vést k podrážděné a oslabené pokožce. Hlavně když používáte ten s drsnými částečkami či kyselinami. Čistit pleť každý den ano, peeling se doporučuje maximálně 3x týdně.

Mýtus 8 - Čokoláda a nezdravé jídlo způsobují akné a vyrážky

Jste to, co jíte, ale neexistuje důkaz, že by občasné ulítnutí mohlo za vaše pupínky a naopak, ani čistá strava vám nezaručí dobré výsledky. Zdravý a pestrý jídelníček má na pokožku vliv, ale na každého platí něco jiného.

Mýtus 9 - Pokud má make-up SPF, už nepotřebuju opalovací krém

SPF obsažené v make-upu nám poskytuje falešný pocit bezpečí, protože množství v něm je tak mizivé, že na ochranu pokožky před škodlivými slunečními paprsky nestačí. Neváhejte denně pod make-up nanést opalovací krém, minimálně třicítku. SPF - zejména na obličeji - není nikdy dost.

Mýtus 10 - Časté křížení nohou má za následek křečové žíly

Sebevíc zkroucené nohy při sezení vám nezpůsobí křečové žíly. Pozor si dejte na dlouhé sezení nebo stání, to způsobuje hromadění krve a zvýšený tlak na žíly, buďte fyzicky aktivní, jezte co nejvíc zdravě a nekuřte. Ale že by se vám udělaly ’křečáky’, protože nesedíte jako chlap, to opravdu ne.

BONUS mýtus na závěr - Čím víc produktů, tím lepší pleť

Čím více, tím lépe? Pokud jde o rutinu péče o pleť, tady to neplatí. Vrstvení produktů znamená klidně i stovky ingrediencí na pokožce. To může pro začátek vést k citlivosti, podráždění, nežádoucím reakcím, překrvení a akné. Může dojít k úplnému přetížení pokožky. Vrstvení příliš velkého množství kyselin může narušit mikrobiom pokožky a její drahocenný kyselý plášť. To může mít v dohledné době za následek suchou, matnou a podrážděnou pokožku. Pozor si dejte hlavně v případě, že kombinujete produkty od více značek.

Zdroj: iGlanc.cz, Real Simple, The Sydney Morning Herald

Související články