Z akné vyrosteš

Krása vychází zevnitř. Ale také vychází z pravdy. Přitom koluje právě v této oblasti tolik dezinformací. Nejedna dívka či kluk už někdy od svého okolí slyšeli „z toho vyrosteš”. Jenže když už mi bylo oněch třicet let, ptala jsem se sama sebe, kdy už konečně z akné vyrostu, jak mi všichni slibovali. Osobně mohu potvrdit, že akné není jen nepříjemnost puberťáků. Sice se obvykle projevuje v tomto období, v důsledku hormonálních změn, ale setkat se s ním můžete v každém věku a přispívá k němu mnoho faktorů od genetiky až po životní styl.

Pupínky nikdy nemačkat

Kolikrát už jsem tohle slyšela? Rozhodně není dobré hnedka nípat každý hrbolek. Natož špinavýma rukama. Ovšem za správných podmínek může mačkání pupínků ve skutečnosti pomoct k rychlejšímu hojení. Základem je vždy si nejdřív umýt ruce a očistit obličej, opatrně, ať pleti nezpůsobíte další poranění.

Bílá tečka na pupínku značí, že je připraven k prasknutí. Když pupínek praskne, uvolní se tlak a také látky poškozující pokožku uvnitř, čímž vytvoříte prostor pro to, aby se pokožka zahojila a vrátila do normálu.

Mastná pleť nepotřebuje tolik hydratovat

To bylo jako objevit truhlu s pokladem, když jsem poprvé zjistila, že má pleť může být mastná i dehydrovaná zároveň. Mastná pleť potřebuje hydrataci stejně, ne-li více než jiné typy pleti. Když je pokožka zbavena své přirozené vlhkosti drsnými produkty nebo čisticími prostředky, kompenzuje si to tak, že produkuje ještě více mazu. Mně se v tomhle velmi osvědčil jojobový olej v kombinaci s hydratační květinovou vodou, ale dobrou službu udělá i vhodný hydratační krém. Že používáte správný produkt poznáte tak, že po vsáknutí nezanechává na pokožce mastný film a nemáte pocit pnutí.

Nošení make-upu každý den způsobuje pupínky

„Bodejť bys neměla tolik pupínků, když si na ně pořád plácáš make-up.” To se to povídá člověku s krásnou pletí, který nepotřebuje zoufale schovat červené pupínky, aby si připadal aspoň trochu hezký. Ano, některé typy make-upů mohou akné zhoršit, nejčastěji ty parfemované, s obsahem akrylových látek, barviv, parabenů a silikonů. V obchodě hledejte produkty označené jako nekomedogenní a lepší jsou v tomto případě přípravky na minerální bázi.

Alkohol akné vysuší

V první chvíli se to může jevit jako dobrý nápad, protože alkohol pleť okamžitě odmastí, ale jde pouze o dočasný efekt. Alkohol pleť dráždí, odstraňuje z pokožky přirozené lipidy a narušuje její mikrobiom. Pleť se to pak velmi často snaží vykompenzovat větším množstvím mazu. Volte raději jemné produkty vhodné pro citlivou pleť.

Zubní pasta pomůže v akutních případech

I já jsem ji sem tam na nějaký pupínek zkoušela. Ve skutečnosti fluorid nemá antibakteriální účinky a vysušení zubní pastou nepomůže vyléčení. Spíš způsobí zarudnutí a podráždění. Držte se raději toho, co funguje. Používejte složky, jako je kyselina salicylová (BHA) a kyselina azelaová, a zubní pastu si nechte na zuby.

Musíš si pleť detoxikovat

Z fyzického hlediska však není možné, aby jakýkoli produkt péče o pleť, složka nebo lázeňská procedura detoxikovaly pleť. To proto, že kůže není detoxikačním orgánem těla - tento úkol náleží játrům a ledvinám. Pokožka ani její póry nedokážou toxiny vyčistit.

SPF ucpává póry

Pokud tomu věříte, z toho důvodu se raději nenamažete ničím a necháte pleť spálit. Čímž si zaděláte na vrásky a pigmentové skvrny. Není krém jako krém, ale moderní opalovací krémy s dobrým složením by obvykle neměly ucpávat póry. Sama bych přinejmenším jeden dokázala doporučit. Než svoje SPF odsoudíte, zamyslete se nejdřív nad tím, zda pleť ráno a večer dostatečně vyčistíte, hlavně na dovolené, kde používáme ochranné krémy nejčastěji a kde jsme také vystaveni novým vlivům, jako koupání v bazénu s chlórem nebo v moři.

Zachrání vás jeden produkt?

Všichni bychom si sice přáli, aby tomu tak bylo. Jenže není. Ve skutečnosti potřebujete kombinaci vícero osvědčených složek a k problému s pletí přistupovat komplexně. V případě pokročilejšího akné není na škodu poradit se s odborníkem a pak doporučuju za sebe hledat příčinu nejen zvenčí, ale i uvnitř.

Zdroj: iGlanc.cz, Kristýna Ullrich - redaktorka, která se sama velmi dlouho potýkala s akné, Paula's Choice, Southern Living, West Lake Dermatology

Související články