Nebudeme vás napínat a našlapovat kolem horké kaše. Můžeme už na začátek prozradit, že i když zmíněné procedury vypadají nevábně, ve skutečnosti při nich nebudete úpět bolestí. Až na výjimky, kdy má někdo citlivější pleť a podobně, jde o ošetření vcelku příjemná. A některé si dopřejete i doma. Podívejme se na mikrojehličkování, chemický peeling a mikrojehličkové náplasti zblízka.
Pokožku musíte vyprovokovat
Základem zmíněných procedur je jisté vybuzení pokožky k akci. Pokud narušíte její strukturu, dostane signál, že se něco děje a začne jednat. Představte si, že pokožka si jen tak nerušeně stárne, nemá důvod se nějak obnovovat, protože stárnutí je přece přirozený proces. Jakmile ovšem dojde k masivnějšímu zásahu do epidermis, pleť se začne bránit, jako když se zraníte. Nastartují se obnovující procesy, a tím pádem dojde i k omlazování. Proto jsou tak účinné lehce invazivní procedury. Jen si vezměte, že i účinek obyčejné pleťové masky se umocní tím, pokud pleť předem obrousíte peelingem.
Tisíce drobných jehliček
Jemné vpichy mikrojehliček, tzv. microneedling, představují jedinečnou mezoterapii s maximálními hydratačními a regeneračními účinky. Mikrojehličkování využívá hned několika procesů, při nichž se pleť doslova napumpuje šťavnatostí a mládím. Jemné vpichy působí až do střední vrstvy pokožky, čímž se přirozeně stimuluje tvorba kolagenu. Mimochodem, víte, že produkce kolagenu klesá již po 20. roce života? A po oslavení čtyřicátin může jeho tvorba ubývat rapidně! Proto je třeba jej trochu popudit, tedy spíš popíchnout. Při mikrojehličkování se také aktivuje tvorba elastinu, což pomáhá zajistit pružnost pokožky, která posléze nebude působit povadle.
Koktejl plný mládí
Podle pohádek hledáme elixír mládí, přitom však nejde o nápoj, který vypijeme. Koktejl plný vitamínů je totiž nejlepší vpravit přímo do vrstev pokožky. Při mikrojehličkování se do kůže vpichují i roztoky, které obsahují vysoké koncentrace různých vitamínů nebo aminokyselin. Záleží na tom, jaký typ pleti máte a co chcete řešit. Microneedling vyhlazuje vrásky, zbaví akné, dokonce umí eliminovat výskyt pigmentových skvrn. Zní to skvěle, že? Asi vás ale napadá jedna otázka: Jak moc ucítím jehličky na mé pokožce? Z vlastních zkušeností vám můžeme prozradit, že jemné vpichy nijak nebolí, občas ucítíte lehké štípnutí, ale lze to vydržet. Kdybychom měli srovnat například laserovou epilaci na obličeji a mikrojehličkování, epilaci budete vnímat více. Po zákroku s jehličkami se na obličeji sice objeví drobné ranky a začervenání, ty ovšem rychle vymizí.
Chemický peeling nebrousí
Klasický peeling známe. S pomocí drobných částeček obrušujeme staré struktury kůže. Chemický peeling na to jde důmyslněji. Díky aplikaci kyseliny glykolové se na povrchu pokožky vytvoří vrstva, jež rovnoměrněji odstraní odumřelé buňky, takže pleť je více fresh. Běžný chemický peeling se provádí pod dozorem odborníka, který sleduje reakce pokožky a komunikuje s klientem.
Kyselina glykolová může být poměrně agresivní, a pokud by dotyčný neodhadl intenzitu štípání, mohl by skončit s velkým zarudnutím, což není cílem procedury. Přesto si můžete jistou formu chemického peelingu dopřát i doma. Stačí si koupit lahvičku enzymatického peelingu. Není v ní tak vysoká koncentrace kyseliny glykolové, tudíž nehrozí poranění.
Náplasti s jehličkami
Jde v podstatě o novinku, takže možná budete mezi kamarádkami prvními, kdo tento trend objeví. Náplasti s mikrojehličkami fungují na principu mezoterapie. Na jedné straně disponují drobnými hroty, které aktivují obnovující procesy v pokožce. Stačí danou stranou nalepit na tvář, náplasti mohou do pokožky navíc vpravit různé výživné látky. Kyselinu hyaluronovou, jež vás omladí, ale také magnézium, které umí zatočit s nepěknými pupínky. Nemusíte se bát bolesti, jehlička je tenčí než vlas, a i přesto umí vpravit do vaší pleť extra porci výživy.
Zdroj: iGlanc.cz, Medicalnewstoday, Puredistrict, Healthline