Jestli jste číst nepřestali, patříte zřejmě do té skupiny lidí, které článek znechutí i fascinuje zároveň. Jako když na internetu narazíte na absurdní video stepující kočky a stejně ho musíte s ostatními sdílet. Je to příšerné i hezké zároveň. Kosmetické produkty nás mají udělat pěkné, kvůli tomu si je kupujeme, ale složky v nich obsažené už jsou často samy o sobě méně atraktivní. Kdyby tyhle ingredience byly na krabičkách, už by tak líbivě nevyhlížely.
Hlemýždí sliz
Šnečí extrakt se odborně nazývá šnečí mucin. Složky v něm obsažené jsou známé pro své omlazující účinky. Vyživuje, regeneruje, zpevňuje i vyhlazuje. Je to zároveň přírodní antibiotikum, takže se hodí i pro pleť s akné. Hlemýždí sliz v kosmetice má silnou schopnost zadržovat vodu, což zajistí jemnější pokožku a dokáže prý hojit i jizvy nebo popáleniny. Oblíbený se stal zejména v Koreji, což asi nikoho nepřekvapí. Šnečí extrakt do kosmetických produktů je sbíraný velmi šetrně a šneci nejsou nijak poškozováni nebo týráni. To zní úplně jako šnečí ráj.
Hadí jed
Hadí jed se využívá hlavně k léčbě zánětů a tlumení bolesti. Od revma až po lupénku. V kosmetice se mu přezdívá botox bez jehel. Uvolňuje obličejové svaly (paralyzující reakcí), a tím předchází vzniku vrásek, ovšem narozdíl od botoxu nepřijdete o mimiku. Je to rychlá a účinná alternativa. V moderním světě narazíte na synteticky vyrobený pod názvem SYN-AKE, přírodní hadí jed by totiž mohl představovat hrozbu, ten synteticky vyrobený má v sobě jen účinné a bezpečné složky.
Dětská předkožka
Podle tohoto článku je v USA každoročně obřezáno 1,25 milionu novorozenců. Co se vší tou předkožkou? Skončí v rukou bioinženýrských a kosmetických společností, které prý z předkožky jednoho chlapce dokáží vypěstovat v laboratoři tolik kůže, že by pokryla fotbalové hřiště. Očividně jsme svědky nejlukrativnějšího obchodu s částmi lidského těla v dějinách. Ale co teda s tím v kosmetice. Dětská předkožka obsahuje bílkovinu zvanou epidermální růstový faktor (EGF), který špičkově bojuje proti stárnutí a zpevňuje pokožku. Z celebrit tyto produkty užívá Oprah Winfrey, Sandra Bullock, Cate Blanchett nebo Kate Beckinsale, proceduře se přezdívá ”penis facial”. Všechny mají krásnou pleť, teď už víte proč.
Brouci
Celkem často diskutovaná složka a v porovnání s předkožkou už nezní tak hrozivě, co říkáte? Pokud ve složení vašeho produktu naleznete karmín, pak se jedná o přírodní červené barvivo získané z vysušených těl hmyzu červce nopálového. PETA uvádí, že na výrobu jedné libry barviva padne 70 000 kusů brouků, což vyvolává mnohé etické problémy.
Ptačí trus
Exkrementy jednoho druhu skřivana se v Japonsku cení zlatem. Obsahují močovinu, která hydratuje, a spolu s aminokyselinou zvanou guanin rozjasňují a zjemňují pleť. Dnes už ale existují i jiné způsoby, jak tohoto efektu dosáhnout, tak proč si vlastně mazat hovínka na obličej?
Býčí semeno
Máte suché a poškozené vlasy? Pak zbystřete. Býčí sperma se díky vysokému obsahu bílkovin stalo oblíbenou složkou vlasových přípravků. Ve specializovaných salonech si můžete dopřát extra ošetření. Vlasy po této živočišné masce budou výrazně pevnější a lesklejší.
Ambergris
Dnes už se ambra většinou vyrábí synteticky, pochází totiž z trávicího ústrojí velryb a celkově je proces jejího získávání velmi náročný. V parfémech plní ambra fixační složku a její aroma je velmi specifické, ne každý ho snese.
Norkový olej
Norkový olej se v kosmetice a vlasových produktech používá od 50. let 20. století. Vyrábí se tavením tuku z norčího těla, poté se čistí, bělí a dezodorizuje. Prý není o nic víc výživnější než olej rostlinný, ale jako složka kosmetiky budí v někom prestiž.
Placenta
Další část lidského těla, která se dá zpeněžit. Někdo si po porodu nechá z placenty vyrobit vitamíny, tak proč ji nezamíchat i do krému. V České republice produkty s lidskou placentou nezakoupíte, ale pořídit můžete kosmetiku s tou zvířecí.
Včelí jed
Snad jedna z nejvíce diskutovaných kosmetických složek, která dělí lidi na dva tábory. Včelí jed obsahuje nejméně 18 farmakologicky aktivních složek, včetně různých enzymů a peptidů. Používá se hlavně v lékařství, ale našel uplatnění i v péči o pleť k redukci jemných linek a vrásek. Produkty s včelím jedem patří mezi ty nejdražší.
Zdroj: iGlanc.cz, Treehugger, Medium