Začneme rovnou od nejožehavějšího tématu. Lidé se dělí na tři skupiny. První je ta, která o tom nikdy neslyšela. Druhá o tom slyšela a řídí se tím. Ta třetí o tom slyšela a je zmatená. Co máme na mysli? Že hydratační krémy na pleť v zimě nepatří. Proč? Někdo to vysvětlil dost barvitě a zdánlivě logicky. Hydratace znamená vodu, a ta se v zimě mění v led. Když si tedy vetřeme do pórů hydratační krém, musí se přece ve vnitřních strukturách vytvořit malé krystalky ledu, které nám poškodí pokožku, ta popraská a zrudne. Jak to tedy je?

Zdroj: Youtube

Máme používat hydratační krém v zimě?

Víte, že v těle máme asi 50 až 60 % vody? Kdyby fungovala teze o jejím mrznutí v organismu, tak by se z nás na horách stávaly chodící rampouchy. Hydratační krémy jsou pro pokožku naopak prospěšné, protože pleť je v zimě více vysušována. Hydratační přípravek dopřeje kůži zvláčnění, dostane se hluboko do struktur a navíc na povrchu vytvoří ochrannou bariéru, takže i zabrání úniku vody. A když jsme u tekutin, nemyslete si, že v zimě můžete výrazněji šidit pitný režim. Nápoje tu nejsou pouze k zahnání žízně ve vedru, dopřávají vláhu i zevnitř.

Opalovák jen do horkých tropů? Kdepak!

Kdy si vzpomenete, že je čas popadnout v drogerii opalovací krém? Nejčastější odpověď bude, že před dovolenou k moři, blíže k rovníku, kde je tepleji. Jednak bychom tedy v létě i v našich končinách měli myslet na používání krémů s ochranným faktorem, podcenit bychom tuto péči neměli ani v zimě. Proč, když to nepálí? Nejde totiž o teplotu, ale i světlo. Slunce přece svítí stejně v létě i zimě, že? Samozřejmě intenzita je jiná, sluneční paprsky na nás ovšem stále působí. A když jsme sluníčku blíže, což bývá na vrcholcích hor, měli bychom se mazat jako na exotické dovolené. Klidně si přibalte přípravek s SPF 30 a více, skvělé bude, když bude krém obsahovat například ceramidy, které posílí bariéru kůže.

Používáme jinou kosmetiku v létě a jinou v zimě

Spousta z nás má tendence hýčkat se v létě lehčí kosmetikou, v zimě jí chce dopřát něco hutnějšího, takže zvolí i něco silnějšího. Například z lehkého gelu přejde na mastnější krém. Není úplně dobře zcela změnit charakter denní skincare, protože vaše pokožka bude zmatená. Vezměte si, že dostává teplotní šoky, když měníte prostředí a ještě jí vezmete kosmetickou stálici, s níž jí je dobře. Můžete něco obměnit, ale pouze tehdy, když zjistíte, že má pleť nějaké potíže. Například, když se více vysušuje, pořiďte si mastnější krém na noc, ale sérum nebo denní péči nechte stejné. Její potřeby musíte vypozorovat.

Zapomínáme na péči o tělo

Když jedeme v létě na dovolenou, balíme s sebou ta voňavá másla, jež nám vytvoří lesklý outfit, sexy na procházku po pláži. A ostatně, i když jsme v pracovním procesu, nohy hýčkáme oleji se třpytkami, aby vynikla jejich krása, když je odhalujeme v sukni. V zimě? Vždyť je tělo zakryté, tak proč plácat přípravky? Za to vám pokožka nepoděkuje. Nejen, že ji svíráte v oblečení, ale ještě jí nedopřáváte potřebnou dávku výživy a hydratace. Nemusíte se mazat tak intenzivně jako v létě, ale dvakrát, třikrát týdně si dopřejte pomazání alespoň tělovým mlékem, které se rychle vstřebá, a vy budete moct vyrazit. Navíc ta krásná vůně vás může provázet celý den a i v zimě to má něco do sebe.    

Zlenivíme v pěstění pleti

Někdy máme tendence tolik nečistit pokožku, protože se nepotí jako v létě, takže ten nepříjemný pocit nás k tomu nenutí. To je ale chyba. Věnujte pokožce důkladnou pozornost v oblasti odstraňování nečistot. Zase to ovšem nepřehánějte s různými peelingy a jinými mechanickými postupy. Kdyby byla pokožka „více odhalená“, stala by se senzitivnější, což by jí nesvědčilo.

Červené žilky? To je normální

To tedy není. Někdo si myslí, že toto zarudnutí je zkrátka přirozenou reakcí na změny teplot. Ano, ale na citlivější pokožce se mohou vyskytnout červené žilky, jež popraskaly, prosvítají na povrch kůže, přičemž vám mohou zůstat trvalé následky. Pokud s tímto máte problém, používejte mastnější krémy, jelikož tuky v nich obsažené lépe udrží teplo. Tím pádem pokožka neutrpí takový šok. Nebo se zachumlejte do chlupaté šály. Jen tyto dvě varianty raději nekombinujte. Abyste nepůsobili, že potřebujete depilaci.

Zdroj: iGlanc.cz, Paula´s Choice, Today, Desert Essence

Související články