V 19. století možná byl decentní knírek na něžném pohlaví považován za rajcovní, ale současný ideál krásy je v oblasti ochlupení hodně striktní. Nesmíme mít chlupy jinde než na hlavě a v oblasti obočí. Cokoliv ostatního hned ženu automaticky řadí do kategorie zanedbaná, ezo, přírodní a v případě tolik nechtěného knírku je to hned mužatka. Blondýnky možná neví o čem mluvím, světlé chloupky totiž nejsou (tolik) vidět. Brunetky vědí, že s ochlupením - a zdaleka nejen na obličeji - je to obvykle nikdy nekončící boj. Špatná zpráva je, že s věkem se to obvykle zhoršuje. A knírek není výjimkou.

Pinzetu na něj!

V žádném případě knírek nezkoušejte odstranit žiletkou, jestli nechcete dopadnout jako váš partner. Chloupky by velmi rychle zesílily a ztmavly.

 • Nejjednodušší řešení je pinzeta. Sednete si se zrcátkem na dobré světlo a škubete jeden po druhém. Je to ale docela bolestivá záležitost. Pro krásu se vážně trpí!
 • Dále depilační krém, ale pro jistotu ho nejdřív vyzkoušejte na méně viditelném místě. Ať neskončíte s vyrážkou. Kůže pod nosem je velmi citlivá.
 • Depilační pásky. V drogerii seženete přímo takové malé, určené přesně na tyto partie (i když si možná u nákupu budete připadat, jako kdyby vám bylo dvanáct a vsadili jste se v partě, kdo koupí kondomy). Pro někoho ale může být rovněž tato metoda příliš agresivní. Mám kamarádku, kterou pak místo knírku zdobily několik dní vodnaté pupínky, jako malé puchýřky.
 • Nabízí se i laserové ošetření, dokonce přístroje na doma jsou vybavené speciálním nástavcem na oblast knírku. Jenže záleží, jak moc ”kníratá” jste. Jestli dost na to, aby si chloupků všimli lidé v okolí, ale zase málo na to, aby je zachytil paprsek laseru, jste na mrtvém bodě.

Zní to jako boj, co se nedá vyhrát. Naštěstí, ženám se obvykle netvoří knír tak, jako mužům, přesto se jedná pro něžné pohlaví o velmi nepříjemnou a citlivou záležitost. Příčiny mohou být různé, od hormonální nerovnováhy, genetiky, léků, až po základní fyziologické procesy. Hlavní je zjistit příčinu, proč se vám na těchto místech chlupy vyskytují a brát v potaz, zda se neobjevily příliš náhle.

”Poděkujte” genům

Genetika má velmi důležitou roli v tom, jaký typ ochlupení, kde a v jaké míře roste. Určitě od táty nechcete jako dívka slyšet, že máte chlupaté ruce po něm (to se opravdu stalo). Jedny mají do vínku dáno velké poprsí, druhé husté vlasy, obočí a knírek. Pak už záleží, do jakého ideálu krásy se zrovna narodíte. Roli sehrává i váš původ, ženy z jihu a východu mají obecně s porostem více starostí než seveřanky.

Hormony a zase ty hormony

Když hormony v těle nejsou v rovnováze, nadělají pěknou paseku. Včetně růstu nežádoucího ochlupení, například když máte nadměrnou hladinu testosteronu (mužský pohlavní hormon).

 • S testosteronem souvisí PCOS (syndrom polycystických ovarií), hormonální porucha, která způsobuje jeho nadměrné hladiny.
 • Cukrovka, onemocnění štítné žlázy, Cushingův syndrom a další endokrinní onemocnění.
 • Onemocnění zvané hirsutismus v drtivé většině souvisí s hormonální nerovnováhou. Jeho příznakem je nadměrné ochlupení na neobvyklých místech. Tady už ale nemluvíme jen o nějakém chmýří pod nosem. Ženě začnou regulérně růst chlupy a vousy.
 • Virilizace spočívá v tom, že se ženě začnou ztrácet ženské rysy a nastupují mužské; hlas hrubne, ochlupení zesiluje, nabývá svalová hmota…
 • Stárnutí, tak běžná součást našeho života, stejně nás změny s ním spojené vždy překvapí. Zejména po menopauze nás čeká řada nepříjemných překvapení.
 • Nadměrná konzumace potravin, které zvyšují hladinu testosteronu (vejce, losos, dýňová semínka, kešu ořechy nebo ricotta).
 • Těhotenství způsobí v těle přímo hormonální chaos, a není neobvyklé, že vám během očekávání začnou růst chlupy tam, kde dříve nebyly.
 • Různé typy léků nás ovlivňují více, než si mnohdy připouštíme.

Žena si obvykle sama dokáže vydedukovat, zda je příčina zdravotní nebo se tak narodila.

Chloupky rády rostou tam, kde je nechceme a jako člověk s tím zpravidla nic moc nezmůžeme. Ve většině případů nás knírek trápí spíše z těch estetických než zdravotních důvodů. Slabá útěcha je, že v tom nejste sama. Vždycky mezi námi budou takové, pro které je noční můra ztroskotat na pustém ostrově bez pinzety.

Zdroj: iGlanc.cz, Vitalia, Golden Tree, Stefajir

Související články