Kineziologické tejpy
Kineziologické tejpy (ano, ty stejné, které používají fyzioterapeuti na uvolnění svalů nebo podporu šlach a kloubů) znamenají v péči o zevnějšek malou velkou revoluci. Kdo někdy vyzkoušel botulotoxin nebo má rád snadná a rychlá řešení, pro toho tejpy nejspíš nebudou. Chtějí totiž čas, trpělivost, ochotu věnovat se sama sobě a také trochu erudice. Také od nich nemůžete čekat, že vám čelo vyhladí tak dokonale jako estetický zákrok.
Na druhou stranu ale zvlášť v synergii s obličejovou jógou, masážemi a samozřejmě i kosmetickou péčí dokážou tvář v řádu několika měsíců výrazně proměnit. „Estetické a lymfatické tejpování je jednou z poměrně nových, a především velmi účinných metod, jak si udržet vitalitu pleti. Tato metoda funguje na principu svalové paměti. Svaly pod tejpem regenerují a díky svalové paměti se vracejí do původní polohy. Tím se uvolňují zatuhlé mimické svaly, což skvěle funguje na zmírnění, nebo dokonce odstranění vrásek,“ vysvětluje princip metody Hana Bahníková, lektorka tejpování a kosmetička. A poukazuje na další důležitou věc: tejpy mají schopnost ovlivňovat i lymfatický systém a mikrocirkulaci krve, díky čemuž se zlepšuje výživa pokožky a regenerace. „Tejpy uvolňují cestu lymfatickému systému a ten pak může správně odvádět toxiny a přebytečnou tekutinu. Regenerují pokožku, pomáhají s mikrocirkulací. Tlumí zánětlivé procesy. Tejpování obličeje navíc blahodárně působí i na naše zdraví. Pomáhá například uvolňovat dutiny nebo při bolestech hlavy,“ vysvětluje odbornice.
Anatomie obličeje
Pracuje se přitom se stejnými tejpy, které s oblibou používají fyzioterapeuti. Jde vlastně o elastickou pásku z bavlny a polyuretanových vláken. V případě ‚kosmetického‘ využití tejpu to vlastně funguje úplně stejně. Páska není nijak předpřipravená ani předstříhaná, úprava je na vás stejně jako samotné lepení. To samozřejmě předpokládá určitou znalost anatomie a toho, jak fungují obličejové svaly nebo lymfatický systém. I proto je víc než vhodné absolvovat kurz tejpování nebo alespoň konzultaci s odborníkem. Může se totiž snadno stát, že pásku neumístíte správně. V lepším případě se pak vysněný omlazující efekt nedostaví, v horším můžete obličejovým svalům uškodit.
Test snášenlivosti
Stát se může také to, že se vaše kůže s tejpem jednoduše nesnese. „Proto byste před samotným lepením měla provést test snášenlivosti, kdy kousek tejpu nalepíte například na krk kousek za ušní boltec,“ radí Bahníková. Testovací pásku nechte nějaký čas na místě, ideálně přes noc. Pokud se stane, že kůže zareaguje začervenáním, svěděním, případně vyrážkou, poohlédněte se po jiném tejpu. Na trhu můžete narazit i na tejpy speciálně určené na obličej. „Dají se sehnat tejpy na citlivou pleť, bavlněné tejpy nebo tejpy z umělého hedvábí, které jsou nejpevnější a krásně fungují například na vrásky na čele,“ podotýká Bahníková. Pohrát si při výběru samozřejmě můžete i s barvami.
Jak se lepí tejpy
„Tejpy můžeme použít na všechny části obličeje, na krk i na dekolt, přičemž se dá dělat buď takzvané beauty tejpování, při kterém se zmírňují vrásky, nebo lymfatické tejpování, které zase pomáhá například s otoky v obličeji. Krásně tejpování funguje na vrásky v dekoltu, hlavně pokud žena spí na boku a vytváří si tak vrásky. Ženy dekolt tejpují nejčastěji před nějakou společenskou akcí. Tejpy pak odstraní až po tom, co si oblečou večerní šaty, a celý večer si užívají dekolt bez vrásek,“ popisuje využití tejpů Bahníková. Pomocí tejpů se dají řešit vrásky na čele, v očním okolí, nosolabiální rýhy nebo třeba vrásky na krku.
Tejpy je nejlepší lepit na noc, můžete je použít i přes den, například na home officu. Ne všechny způsoby lepení vám to ale dovolí. Některé totiž mimiku omezují tak výrazně, že můžete mít problém třeba s mluvením. Denní lepení vám ovšem může pomoci od řady zlozvyků, kvůli kterým se nám vrásky dělají – například od věčného krčení čela nebo mračení při plnění pracovních úkolů. „Ideální je, když tejpy působí šest až deset hodin. Přes den jejich pomocí můžeme zmírnit třeba přehnanou mimiku na čele. Řada mých klientek lepí vrásku hněvu na čele přes den na home office a díky tomu se vyhnuly botoxu,“ líčí své zkušenosti lektorka.
Tejpy můžete lepit klidně každý den, případně nárazově před důležitou událostí. Kontinuita je ale mnohem výhodnější. „Tím, jak estetické tejpování opakujete, se vrásky postupně víc a víc zjemňují,“ vysvětluje Bahníková. Efekt tejpování si ale budete moci užít už po prvním lepení, byť napoprvé nejspíš nebude mít dlouhého trvání. „Výsledky uvidíte hned ráno. Pleť bude krásně hladká, obličej zrelaxovaný a odpočinutý. Bohužel svaly mají paměť, a tak se mimikou vrásky opět vrátí,“ podotýká odbornice.
Tejpy proti vráskám
Než si tejpy nalepíte, chce to připravit jim ‚půdu‘. „Pleť je před aplikací třeba odlíčit, tonizovat, nanést sérum, noční krém. Produkty nechte chvilinku vstřebat a pak můžete aplikovat tejpy. Ráno po sundání je důležité pleť kvalitně vyčistit a opět ošetřit,“ říká Bahníková. Pro ještě lepší výsledky doporučujeme pokožku před nalepením tejpů promasírovat. „Každodenní mimikou dochází ke zkracování mimických svalů. Vznikají nám v obličeji různé spazmy a vrásky. Když o pleť a svaly správně pečujete, obličej je uvolněný a pleť vypnutá. Mimické svaly jsou připevněné z jedné strany na kost a z druhé na kůži, když se tyto svaly zkracují, začíná nám na nich ‚viset‘ kůže. Vrátíme-li jim jejich původní délku, pleť se opět vypne a vrásky se zjemní,“ vysvětluje lektorka přínos masáže.
S nalepenými tejpy se pravděpodobně budete cítit velmi příjemně. Uvědomíte si, jak se vaše obličejové svaly uvolňují a postupně z nich mizí napětí. Záleží i na tom, jak si budete tejpy sundávat. Zapomeňte na rychlé a prudké pohyby. Tady je naopak třeba postupovat velmi pomalu a jemně, aby se pleť nepoškodila. „Pomáhá například navlhčit tejp vodou, pak jde odlepit velmi snadno,“ prozrazuje odbornice svůj oblíbený trik.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Hana Bahníková – lektorka tejpování a kosmetička, redaktorka Lenka Lysoňková