Když je žena mladá a zdravá, její pokožka produkuje velké množství kolagenu a elastinu, které pleti dodávají pevnost, elasticitu i hydrataci. Prostě mládí! To vám odpustí i protančenou noc a spánkové deficity. Postupem času ale všech těchhle super látek v těle přirozeně ubývá. Podle genetičky Barbory Procházkové, vedoucí vědeckého týmu Chromozoom, všechno vrcholí kolem dvacítky a pak už tělo rok co rok produkuje o 1 % kolagenu méně. A výsledek? Už to prostě není to co dřív - výsledkem je tenčí, povolená a křehčí pokožka. A u těch z nás, kdo mají určité genetické predispozice, se proces stárnutí kůže odehrává ještě dříve nebo rychleji.

Zdroj: Youtube

Pozor hlavně na UV záření

Nicméně ať je vám dvacet nebo čtyřicet, jako největší nepřítel pleti se ukazuje UV záření. Je zodpovědné za 80 % viditelných příznaků stárnutí a když se před ním dostatečně nechráníme, vypadáme chtě nechtě starší. Takže mazat, mazat, mazat, i když nejste zrovna na pláži nebo celý den někde venku! Textura (krém olej, sprej) je na vás, jen u sprejů buďte pečlivá v nanesení dostatečného množství, značná část obsahu se totiž při přestříkání obličeje rozptýlí ve vzduchu.

Pozor dejte i na popisky na obale a volte vždy přípravek proti UVA i UVB záření. „Vyšší SPF faktor v krémech znamená lepší ochranu proti UVB záření, tedy spálení. Nezapomínejme ale i na UVA záření, které je odpovědné za tvorbu vrásek. Omezení jeho působení na kůži pomocí krémů je v boji proti předčasnému stárnutí naprosto zásadní,“ upozorňuje docentka Monika Arenbergerová, dermatoložka z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Letní hříchy v paměti kůže

Když vystavíte pleť dlouhodobému slunečnímu záření bez adekvátní ochrany, máte bohužel kromě zmíněných rizik taky zaděláno na vznik pigmentových skvrn na obličeji, krku, rukou a dalších částech těla. „Při slunečním záření začnou pigmentové buňky (melanocyty) produkovat více pigmentu melaninu, který působí jako přirozená kožní bariéra proti UV záření. Nadměrné vystavování slunci však může tento proces narušit a vyvolat hyperpigmentaci. A zde hraje klíčovou roli právě naše genetika. Určuje, jakou barvu pleti máme a tím pádem i jak dobře se opalujeme a zda jsme více či méně náchylní ke spálení a tvorbě pigmentových skvrn. Vyšší výskyt stařeckých skvrn se projevuje nejen u žen ale i u mužů hlavně po čtyřicátém roce života,” dodává genetička.

A já z vlastní zkušenosti dodávám, že na rozsáhlou pigmentovou skvrnu si můžete zadělat i používáním parfému na holou kůži, zvlášť v létě. Na místě, kam jste parfém aplikovala, mohou totiž kvůli UV záření a zvýšené fotosenzitivitě snadno vzniknout nehezké tmavé fleky, kterých jsem se já osobně zbavovala několik let. Lepší je tedy stříknout si parfém do vlasů nebo lehce na oblečení, rozhodně ne do dekoltu.

Síla aktivních látek

Co může pomoct k tomu, aby pleť vypadala i po náročném letním období co nejlépe? Po létě je potřeba pokožku hlavně hydratovat (hydratačními krémy zvnějšku a dostatkem čisté vody zevnitř) a regenerovat ji pomocí aktivních látek. „Ve složení se vyplatí hledat takzvané antioxidanty, jejichž nejčastějším zástupcem je vitamin E a C,“ radí MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka.

Právě séra s vitaminem C mohou zabránit vzniku pigmentových skvrn, zvrátit poškození způsobené sluncem a stimulovat produkci nového kolagenu. Další účinnou látku podle MUDr. Třískové představují deriváty vitaminu A, tedy retinoidy. Mezi ty se řadí i retinol, který se nejčastěji vyskytuje ve formě nočního séra či krému. Retinol patří mezi nejúčinnější ingredience v boji proti stárnutí pleti, protože redukuje drobné linky a vrásky, předchází fotostárnutí, zlepšuje texturu pokožky a zabraňuje také tvorbě akné. 

Zdroj: iGlanc.cz, MUDr. Katarína Třísková, Monika Arenbergerová, Chromozoom

Související články