Jednou z nejvzácnějších solí, která má své místo nejen v kuchyni, ale i v koupelně, je ta z Mrtvého moře. To je považováno za vůbec nejbohatší vodní zdroj léčivých látek na světě. Přitéká do něj řeka Jordán, ale žádná voda z něj neodtéká - odpařuje se. Právě tímto procesem vznikají koncentrované krystaly vzácné soli nabité velkým množstvím minerálů - obsahují především hořčík, vápník, sodík a draslík - nezbytné látky pro zdravé fungování našeho těla. Jen pro představu - voda Mrtvého moře obsahuje celkem 21 minerálů a 12 z nich je tak unikátních, že je nenajdete v žádné jiné vodě.
Díky tomuto jedinečnému složení hraje sůl z Mrtvého moře významnou roli při léčbě revmatických, respiračních a kožních potížích a například pro pacienty s lupénkou nebo kloubními onemocněními je pobyt u Mrtvého moře doslova blahodárnou procedúrou. Takovou solnou koupel si můžete každopádně užít také doma, nebo si krystalky nasypat do horké vody a inhalovat při rýmě nebo nachlazení. Sůl z Mrtvého moře každopádně není určena ke konzumaci, protože je extrémně hořká.
Klasická mořská sůl je svými účinky té z Mrtvého moře sice podobná, ale složením se jí nevyrovná. Za to ji ale můžeme mimo jiné používat i v kuchyni. Pro naše zdraví je to lepší varianta, než solit běžnou stolní kamennou solí, která je díky vysoce průmyslovému zpracování pomocí rafinace (chemického čištění) zbavena minerálů a dalších cenných látek a obsahuje téměř výhradně chlorid sodný. Mořská sůl se dá využít na koupele, do nosních roztoků, na kloktání při bolestech v krku, na inhalace a také ji najdete v solných jeskyních, které získaly popularitu zejména v posledních letech.
Poklad z Himalájí
Pokud patříte k milovníkům výroby DIY kosmetiky, bude pro vás mořská sůl nezbytnou ingrediencí také při výrobě tělových peelingů či koupelových solí, ovšem ještě lepší volbou bude v tomto ohledu pravá himalájská sůl s typicky růžovým zabarvením. To není zásluhou žádného umělého barviva, ale především vysokým obsahem železa. Tahle cenná sůl se těží z úpatí himalájského pohoří a je zcela přírodní, bez jakýchkoliv nepřirozených látek. Pamatuje časy, kdy bylo na místě těžby moře a díky působení vrstev, které se v průběhu věků v pohoří postupně usazovaly, obsahuje tato růžová sůl přes 80 různých minerálů.
Jak obohatit jídelníček
Díky své krystalické formě a mimořádnému složení ji tělo výborně vstřebává a nemá následně problém s vyloučením případných přebytků, jako například u klasické kuchyňské soli. Nahradíte-li himalájskou solí klasickou kuchyňskou nebo mořskou sůl, do které se běžně přidává jód, obohaťte svůj jídelníček o potraviny s jeho obsahem (zejména mořské ryby či mořské řasy), himalájská sůl ho totiž obsahuje o dost míň než její používanější příbuzné. Jód je pro tělo nezbytný kvůli správné funkci štítné žlázy.
Multifunkční sůl
Další pozoruhodnou solí je epsomská neboli síran hořečnatý. Její název vznikl podle města Epsom ležícího v Anglii, kde byly poprvé objeveny její účinky. Chuťově je tato sůl složená z hořčíku, kyslíku a síry nepoživatelná stejně jako ta z Mrtvého moře, je extrémně hořká. Když si ji ale nasypete do vany, dodáte tělu vysoké množství právě hořčíku, jehož nedostatkem trpí drtivá většina populace. Hořčík pomáhá správné funkci svalů a nervů, obsažené sírany zlepší vstřebávání živin do těla a odplaví toxiny, uvolní se svalové napětí, urychlí se hojení případných kožních potíží a tělo bude ideálně připravené na spánek. Navíc o hořčíku se v poslední době často mluví ve spojitosti s psychikou, umí totiž uvolnit celkové tělesné napětí, kterému podléhá v důsledku stresu čím dál víc lidí.
Dehydratace kůže se obávat nemusíte, epsomská sůl jako jediná koupelová sůl pokožku nevysušuje, naopak ji vyživuje. Koupele s obsahem epsomské soli dokonce nahradí užívání hořčíku v tabletách. Nemáte-li doma vanu, zkuste hořčíkový masážní olej s obdobnými účinky. Epsomská sůl toho ale umí ještě víc. Přimícháte-li ji do úklidového prostředku, efektivně vyčistí zašlé spáry a extrémní mastnotu. Několika krystalky pohnojíte pokojové rostliny a necháte-li je rozpustit ve vodě v rozprašovači v poměru 1:8, získáte funkční prostředek proti hmyzím škůdcům na rostlinách. A při praní zase nahradí aviváž a pročistí pračku - přidejte ji s asi 10 kapkami esenciálního oleje do příslušné přihrádky.
Dopřejte si relax ve vaně
Ideální způsob, jak o sebe pečovat, užít si zasloužený odpočinek a navíc zregenerovat tělo, je naložit se do vany s koupelovou solí. Vysoký obsah minerálů, jako jsou hořčík, draslík, sodík, chrom, brom, selen a mnohé další prospívá ke zdraví pokožky, podporuje její přirozenou obranyschopnost a napomáhá procesu detoxikace. Do koupele nepoužívejte příliš horkou vodu, která zatěžuje srdce a krevní oběh, ideální je teplota do 39 stupňů Celsia.
Do vody nasypte přiměřené množství soli, cca 100 - 150 g (nebo se řiďte návodem na obale produktu), nechte ji rozpustit a zůstaňte ve vodě dokud nevychladne, cca 20 minut. Celý zážitek může zpříjemnit i svíčka a relaxační hudba. Po koupeli se ještě osprchujte, natřete si tělo ideálně teplým olejem nebo tělovým mlékem a dopřejte si sklenici vody. Pokud můžete, běžte si lehnout, nebo se rovnou uložte ke spánku. Nemáte-li doma vanu, sůl si můžete nasypat i do lavoru na nohy - takovou lázeň oceníte například po intenzivním sportování nebo túře.
Pravda o soli
A ještě jedna zajímavost - chcete-li se o soli dozvědět ještě víc, přečtěte si průlomovou kniha od předního vědce v oblasti kardiovaskulárního výzkumu, Dr. James DiNicolantonio, který recenzoval více než 500 publikací ve snaze rozluštit dopad solení na krevní tlak a srdeční nemoci. Vědec dospěl k ohromujícímu závěru - drtivá většina z nás nepotřebuje svůj příjem soli sledovat. Tato kniha možná změní váš pohled nejen na chlorid sodný.
Zdroj: iGlanc.cz