Hyperpigmentace, dehydratace, ztracený lesk a plnost. Tak může vypadat naše pokožka po létě. Její potřeby se v průběhu roku zásadně mění, pleť totiž významně ovlivňuje okolní prostředí. I proto je potřeba používat jiné produkty v létě a jiné v momentě, kdy se teploty postupně snižují a příroda začne spouštět novou zátěž v podobě větru, deště či chladu. Pleť může být během teplejších měsíců náchylnější ke vzniku akné a k maštění pokožky, s příchodem podzimu začíná naopak šupinkovat a vysychat, i proto je vhodné doplnit péči o produkty obohacené o ceramidy a lipidy.
Zatímco v létě se soustředíme převážně na hydrataci, častější čištění pleti a ochranu před sluncem, na podzim se pomyslnou svatou trojicí péče o pokožku stávají tvorba extra ochranné bariéry na pleti, tzv. uzamykání hydratace uvnitř pokožky a používání produktů hutnějších textur. Obecně se doporučuje sahat v létě po odlehčenějších produktech, s klesající teplotou pak po krémovějších až olejových texturách. I na podzim je důležitá ochrana SPF a jemná exfoliace.
Odborníci mají jasno
"Není pochyb o tom, že většina poškození kůže v létě pochází ze slunce. Kolem osmdesáti procent poškození a vnějších známek stárnutí je příčinou vystavení UV záření," uvádí poradkyně v péči o pleť a vědkyně Tracey Ryan, podle které může paseku nadělat i slaná voda, chlorovaný bazén či klimatizace, která přispívá k vysoušení pleti. S podzimem však přichází další spouštěče, které přispívají k výrazné dehydrataci pokožky, třeba topení.
Podzimní skincare snadno a lehce
Na paměti mějte jednoduchou pomůcku – s každým produktem se snažte jemně vrstvit a navracet do pleti hydrataci. Začít můžete už u dvoufázového odličování v podobě speciálního balzámu nebo rovnou oleje určeného k odstraňování make-upu. Namísto pěnových čističů pleti volte spíše krémové textury, které zároveň slibují jemnou hydrataci. Se snižujícími se teplotami sahejte po těžších texturách.
Naopak exfoliaci potřebuje pokožka během studených měsíců méně, sahejte tedy spíše po jemnějších produktech. Manuálnímu peelingu se vyhněte obloukem, namísto toho vyzkoušejte nejrůznější kyselinky, které pleť hezky vyhladí a rozzáří.
V kosmetických produktech hledejte klíčové slůvko "rejuvenace," tedy omlazení. Nezapomínejte ani na séra, ta mohou obsahovat vitamin C, kyselinu hyaluronovou, která na první pohled pokožku vyplní a navrátí jí ztracenou šťávu anebo na retinol. "Retinoidy mám v oblibě stejně jako většina dermatologů. Můžeme je přitom získávat ze stravy, například z mrkve, brokolice či některých druhů dýní," říká dermatoložka Zakia Rahman.
Co na hyperpigmentaci
Pokud vás trápí po létě hyperpigmentace, zkuste bakuchiol, rostlinnou alternativu retinolu. Ten bude možná v budoucnu i žádanou variantou mezi těhotnými či kojícími ženami. "Tím, že se nejedná o retinol v pravém slova smyslu, má navíc potenciál být bezpečným během těhotenství či kojení," uvádí lékařka Rachel Nazarian s tím, že si chce však počkat na další studie, které toto tvrzení ještě plně podpoří.
Pozor na séra
Volit můžete i mezi produkty obsahujícími glycerin. Se séry to však nepřehánějte a zbytečně je na sebe nevrstvěte, abyste předešly poškození bariéry kůže nebo iritaci pokožky.
Pro mastnou pokožku se hodí krémy s vodovým základem, těm se však se snižující se teplotou raději vyhněte. Na podzim je vyměňte za našlehané krémovější textury, sušší pokožce budou dělat dobře i balzámové textury, které jsou předstupněm produktů olejových, na které sázejte v zimě.
Velký zákaz alkoholu
Vyhýbejte se alkoholu, sahejte po produktech, které nevysušují a nezanechávají pocit drsné či silně stažené pokožky. Ideálním příkladem mohou být tonika, kde vybírejte hlavně ta hydratační. Odložte také nešetrné slupovací masky, raději sahejte po maskách plátýnkových, které pleti naopak navrátí plnost, hebkost a pružnost. "Pokud je naše kožní bariéra porušená například z důvodu vyrážky, alkohol může pleť iritovat," varuje lékařka Lauren Fine.
Nezapomínejte na SPF
Ochrana proti sluníčku je samozřejmostí i během podzimních a zimních měsíců. "Hnědoocí lidé mají větší pravděpodobnost šedého zákalu, brýle s UV ochranou pro ně tak budou obzvlášť přínosné. Lidé s krátkými vlasy mívají zase výraznější poškození kůže v oblasti uší a hlavy," dodává Rahman.
Ochrana v rámci make-upu nebo krému však nestačí, tyto produkty totiž většinou obsahují jen malé množství SPF, které navíc z pleti během dne pomalu mizí. Ochranný faktor byste tak měli vždy nanášet zvlášť a během dne jej několikrát reaplikovat. Na ochranu pleti před sluníčkem by neměly zapomínat ani snědší typy. Přestože disponují větším množství melaninu, i jejich kůži chrání SPF před poškozením. SPF 50 pak blokuje až 98 % UVB paprsků, je tak ideálním společníkem do každé kosmetické taštičky.
Zdroje: iGlanc.cz, Healthline, StanfordReport, EverydayHealth, Byrdie