K samoopalovacím přípravkům jsem skeptická už od základní školy. Naše učitelka je používala a nešlo si nevšimnout oranžových fleků, hlavně na loktech, kolenou a mezi prsty. Vždy jsem se bála, abych nedopadla stejně. A nejspíš každý z nás má podobnou zkušenost, ať už vlastní, nebo z okolí. Dnes už je výběr samoopalovacích přípravků na trhu o poznání lepší, přesto můžeme nesprávnou aplikací dosáhnout nežádoucích výsledků.

Proč jsou lepší samoopalovací produkty než solárium

Samoopalovací produkty jsou rozhodně bezpečnější formou opálení než solárium. Solárko – ale i sluneční paprsky – znamená vystavit kůži škodlivým UV paprskům. Za opálení vděčíme konkrétně UVA paprskům, ale také za spálení kůže či vrásky. Na druhou stranu je pochopitelné, že si chcete zachovat snědou barvu i během zimních měsíců. Opálená kůže je obecně považována za přitažlivější, rovněž schová některé nedostatky. Ovšem málokdo z nás se chce probudit do nového dne jako flekatý pomeranč.

Druhy samoopalovacích produktů

Jako první potřebujete kvalitní samoopalovací přípravek. Kvalitní nepíšeme jen tak, aby to lépe znělo. Čím kvalitnější (neznamená dražší) samoopalovací produkt, tím lepší výsledky a méně překvapení můžete očekávat. Vyplatí se před nákupem zjistit zkušenosti jiných uživatelek a zaměřte se i na to, zda doprovodným efektem není nelibá vůně po aplikaci na kůži.

Existuje samoopalovací mléko, krém, pěna, mlha, sérum či olej. Některé přípravky jsou ve spreji, některé ve formě kapek. Každý ze jmenovaných produktů má trochu jiné vlastnosti, ať už jde o intenzitu, výdrž nebo nanášení. Mléka jsou zpravidla vhodnější pro pokročilé uživatelky, samoopalovací kapky jsou skvělé na obličej.

1. Krok: Příprava pokožky na samoopalování

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, naprostý základ před nanesením samoopalovacího přípravku je příprava pokožky peelingem. Nejenže výsledek bude díky němu rovnoměrný, ale dokonalé opálení vydrží déle. „Pokožka by měla být zcela čistá, suchá a měla by být zbavena odumřelé a suché kůže,” říká Samantha Magill, odbornice na opalování. K tomu postačí naprosto obyčejný peeling, zaměřte se především na lokty a kolena.

Důležité je i načasování. „Jednou z nejčastějších chyb při samoopalování, se kterou se setkávám – a před níž své klienty varuji – je holení nebo peeling bezprostředně před samoopalováním,“ upozorňuje vizážistka Ashlynne Serrano Padilla. Obojí doporučuje provést den nebo dva před použitím opalovací kosmetiky.

Pokožku během této přípravy dostatečně a rovnoměrně hydratujte krémem (bez vůně a oleje), aby byla jemná a vláčná. V den aplikace se osprchujte, pečlivě osušte – opravdu všechna místa musí být suchá –, a poté se můžete pustit do aplikace samoopalovacího přípravku.

2. Krok: Naneste samoopalovací přípravek

Kromě holítka a peelingu potřebujete speciální samoopalovací rukavici. Nanášení samoopalovacího produktu holýma rukama je jednou z nejčastějších chyb. S pomocí rukavice se vyhnete šmouhám, nerovnoměrné barvě a skvrnám na rukou. Přípravek dejte nejdřív na rukavici, poté krouživými pohyby naneste na pokožku. Jděte postupně po jednotlivých oblastech. „Začněte na zadní straně těla, za koleny a v podpaží, na všech těžko dostupných místech, a pomalu se dostávejte ke snadnějším, větším částem těla,“ radí Padilla. Ruce a chodidla si nechte nakonec a nezapomeňte si mezi jednotlivými úseky umýt ruce. Přestože používáte rukavici.

Problematické partie – lokty, zápěstí, kolena, kotníky – mají tendenci vstřebat více přípravku. Proto ty šeredné fleky. U těchto míst skončete. Dejte si záležet, abyste se vyhnuli ostrým přechodům. Přípravek můžete v této fázi naředit neparfémovaným tělovým mlékem nebo místo potřít vlhkým ručníkem. Až skončíte, počkejte půl hodiny a pak si důkladně umyjte ruce a nehty. Obzvlášť pokud jste nepoužili žádnou rukavici! Tím dosáhnete jemného a přirozeného opálení rukou. Naopak se vyhnete tmavým flekům na dlaních a v okolí nehtové kůžičky.

3. Krok: Nechte přípravek zaschnout

Samoopalovací produkt musí po aplikaci na pokožce zaschnout a usadit se. Odpočítejte si čtvrt hodiny, než se začnete oblékat nebo balit do ručníku. I potom je lepší obléknout si volné oblečení. Rovněž se vyhněte dotyku kůže na kůži a pohybům, které by mohly produkt potenciálně rozmazat nebo otřít jinde. Řiďte se pokyny na výrobku, každý schne jinak rychle. První hodiny po nanesení přípravku se vyhněte vlhku a pocení, plavání či koupání. Minimálně 12 hodin nepoužívejte žádný hydratační krém.

TIP na závěr: Je lepší budovat opálení několik dní, než to přepísknout jednou aplikací. Začněte nanesením menšího množství produktu, počkejte, až se falešné opálení plně rozvine, a teprve potom přidávejte další vrstvy.

Zdroj: iGlanc.cz, Real Simple