Když jsem byla na střední, kamarádova teta každý den poctivě prováděla cvik, který pomáhal předejít povislé kůži pod bradou. Několik minut s výraznou mimikou opakovala X a U. Tehdy nám to přišlo vtipné, teď už tyto cviky občas preventivně zařadím do své běžné rutiny.

Proč mám dvojitou bradu?

Dvojitá brada se netýká jenom žen, ale to neznamená, že bychom o ni kterákoliv z nás stála. Způsobuje ji nadbytečná vrstva tuku, která se tvoří pod bradou. Ale proč? U někoho je na vině přibývání na váze, ochablá kůže, věk, pokleslá čelist, špatné držení těla a někdo k ní má zkrátka genetické předpoklady.

Neznamená to tedy, že by podbradek byl problém vyloženě jen obézních lidí. Úplně stačí, že na pleť používáte různá séra a krémy, ale na bradu a krk úplně zapomínáte. Ne nadarmo se říká, že obličej končí až tam, kde začíná podprsenka. Dobrá zpráva je, že se s tím dá něco dělat a samozřejmě úplně nejlepší je problémům předcházet.

Jak se zbavit dvojité brady?

Pokud víte, že máte problém s nadváhou, pak svůj boj s druhou bradou začněte hubnutím. Samozřejmě není na škodu už v této fázi zařadit do běžné rutiny nějaké ty cviky na podbradek. Se svaly na obličeji je to jako s celým tělem, když je nepoužíváte, ochabnou. Navíc je známo, že kůže s věkem ztrácí svoji přirozenou pružnost a elasticitu. Nejčastější příčinou dvojité brady je proto ztráta pružnosti, což se dá vyřešit pravidelným cvičením.

Cviky na dvojitou bradu

Na internetu najdete mnoho návodů a videí, kde je přesně vysvětlené co a jak máte dělat, abyste se zbavili toho nevzhledného laloku. Nicméně tyto cviky se často opakují a zvládnete je v rámci své běžné beauty rutiny.

  1. Stoupněte si rovně před zrcadlo, dlaněmi můžete zafixovat dekolt. Zakloňte hlavu a v záklonu předsaďte spodní čelist. Chvilku podržte a vraťte hlavu do původní polohy. Cvik opakujte 10x. To stejné opakujte i do stran.
  2. Opět zakloňte hlavu jako u prvního cviku, ale v záklonu udělejte pusinku. Jako kdybyste chtěli políbit někoho, kdo je aspoň o dvě hlavy vyšší.
  3. Vyplazujte na sebe do zrcadla jazyk. Nejprve vyplázněte dopředu před sebe a pak ohněte špičku, jako kdybyste si chtěli olíznout nos. Vydržte aspoň 5 vteřin a povolte.
  4. Široce se usmějte a v tom předklánějte a zaklánějte hlavu.

Pomůže žvýkačka? Žvýkání žvýkačky vám podle studie z roku 2019 nepomůže k vyrýsované čelisti a nevymaže podbradek. Žvýkání posiluje maximálně tak svaly jazyka a tváří. Nadměrné žvýkání navíc může vést k dalším problémům vlivem přetíženého svalstva a způsobit například tinnitus. Alespoň tak mi to vysvětlovala fyzioterapeutka, s níž jsem v minulosti tento moderní problém řešila.

Vypnout kůži pod bradou pomůže masáž

Ke cvikům se naučte lymfatickou masáž obličeje, kterou si dopřejete aspoň jednou týdně nebo ji spojíte s nanášením krémů. Na trhu seženete různé přístroje, které dá se říct odvedou práci za vás, anebo můžete sáhnout po kameni gua sha, který při správném a pravidelném používání dokáže vyrýsovat obličej a definovat kontury.

Nehrbíte se náhodou?

I takový prostý detail, jako je špatný postoj může zapříčinit vznik dvojité brady. Stačí, že se hrbíte u počítače, neustále koukáte do mobilu nebo máte příliš vysoký polštář pod hlavou a podbradek je na světě. Naučte se správně držet tělo při chůzi a v sedě a možná tím napravíte i svůj problém s dvojitou bradou. Doma si zkuste stoupnout ke zdi, co nejvíc se k ní přitlačte a vytáhněte se nahoru. Tento postoj pak zkuste aplikovat i při chůzi.

Odstranění druhé brady pomocí moderních metod

Když selžou snahy nebo to jednoduše chcete mít co nejrychleji bez práce, pak můžete navštívit některou z klinik estetické medicíny, kde se dvojitá brada řeší nejčastěji dvěma invazivními metodami:

  • Mezoterapie
  • Injekční lipolýza

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Medical News Today

Související články