Pupínky, akné a další nedokonalosti se nedají hodit všechny do jednoho pytle a určit tak jednu příčinu, která za nimi stojí. Tím pádem i způsoby léčby se dost odlišují. I přes to ale najdeme několik společných hříchů, kterých se dopouští spousta žen trpící nedokonalostmi pleti. Když se na ně zaměříte a zbavíte se jich, můžete na sobě velmi rychle pozorovat změny. Než tedy utratíte další tisíce za zázračná séra, vodičky a další péči, zvažte, zda se následující nešvary týkají i vás. 

Saháte si na obličej

Ruce se každodenně setkávají s množstvím bakterií a nečistot. Když si saháte na obličej, přenášíte tyto nečistoty přímo na pleť, kde se bakterie množí, což může vést k ucpávání pórů a vzniku akné. Snažte se omezit dotýkání se tváře na minimum a vždy si umývejte ruce před aplikací jakékoli péče o pleť.

Mačkáte pupínky

Ačkoliv to může přinést okamžitou úlevu, mačkání pupínků situaci ve skutečnosti zhoršuje. Dr. Patel pro web Glamour k tomuto tématu říká: "Vymačkávání může zatlačit bakterie hlouběji do kůže, způsobit zánět a zvýšit riziko jizvení. Nejlepší je nechat bílé tečky přirozeně vyřešit nebo v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc dermatologa nebo zkušeného kožního lékaře, který je bezpečně odstraní." Vymačkáváním si tedy roznášíte zánět dál, což vede k dalším a dalším vyrážkám nebo k hyperpigmentaci či jizvičkám, kterých se pak budete zbavovat jen velmi těžko v profesionálních salonech.

Používáte příliš mnoho kosmetiky

Zatímco make-up může dočasně zakrýt nedokonalosti, nadměrné používání kosmetiky může ucpávat póry a bránit pleti v dýchání, což může vést k zhoršení akné. Vyberte si kvalitní, nekomedogenní produkty navržené speciálně pro problematickou pleť a nezapomeňte na důkladné odstranění make-upu před spaním. Množství pečujících produktů by také mělo být v rozumné míře. Pokud vás pupínky trápí delší dobu, skin care rutinu si nastavte ideálně s dobrým dermatologem, který dokáže rozpoznat, co vaší pleti škodí a co jí prospívá. 

Často střídáte pečující produkty

Pořídila jste si sérum, které ale nezabírá a vy hned běžíte pro nové? Pleti může trvat několik týdnů, než se na nový produkt plně adaptuje, takže dávejte produktům čas, než se rozhodnete o jejich účinnosti.  Vydržte! Neustálé experimentování s novými produkty může pleť podráždit a narušit její přirozenou rovnováhu. Najděte si několik produktů, které vaší pleti vyhovují, a držte se jich.

Pijete málo vody

Připadá vám, že nedostatek hydratace může snad za všechny problémy? Něco na tom bude. Dostatečný pitný režim je zásadní nejen pro vaše celkové zdraví, ale i pro stav vaší pleti. Dehydratace může způsobit, že vaše pleť bude vypadat unaveně a mdle, nebude zkrátka v dobré kondici a proto se nedokáže adekvátně bránit ani pupínkům. 

Jíte příliš cukrů

Podle studie Journal of the Academy of Nutrition and Ditetetics může vysoký příjem cukru zvyšovat hladinu zánětu v těle, což může přispět k vzniku nebo ke zhoršení akné. Snažte se omezit příjem zpracovaných potravin a sladkostí a zaměřte se na zdravější alternativy, jako jsou celozrnné produkty, ovoce a zelenina.

Nepoužíváte SPF

Expozice slunečnímu záření bez ochrany způsobuje nejen předčasné stárnutí pleti, ale i zhoršuje stávající akné a zanechá na pleti tmavé skvrny. Používejte proto denně krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším, abyste chránili svou pleť před škodlivými UV paprsky. Díky inovacím ve složení opalovacích krémů není příliš obtížné vyhnout se složkám, které způsobují akné. Dermatologové doporučují používat přípravky se složkami, jako je niacinamid a oxid zinečnatý, které pomáhají předcházet a léčit akné. Potřeba používat opalovací krém přetrvává i po odeznění akné, protože SPF může pomoci zabránit dalšímu zabarvení a jizvení.

Zdroj: iGlanc.cz, Byrdie.com, Glamourmagazine.co.uk

Související články