Během dospívání zasáhne akné až 95 % lidí a v poslední době se čím dál častěji projevuje také u dospělých, často i ve zralém věku, kdy například ženy kromě pupínků řeší už i vrásky a jsou rozčarované, že se jim boláky stále objevují, ačkoli už třeba překročily čtyřicítku. Proč se to děje?
„Myslím, že v minulosti se akné v dospělosti tolik neobjevovalo. Na vše může mít vliv současná doba. Jedna z příčin může být dlouhodobé užívání hormonálních preparátů, ať už se jedná o hormonální antikoncepci či léčbu jiných možných zdravotních problémů. Svoji roli ale může také hrát trend odkládaného početí, kdy si ženy chtějí, nebo bohužel kolikrát i musejí vybudovat pevné pracovní postavení, aby mohly začít uvažovat o těhotenství. Dříve přicházely ženy běžně do jiného stavu v rozmezí 20–25 let, kdy pak mělo tělo možnost se hormonálně stabilizovat. Bohužel současná doba, která vede k tomu, že mají první dítě až po třicítce, může vést k dlouhodobé hormonální nerovnováze, jejímž následkem je vznik akné,“ míní MUDr. Lucie Rajská.
V případě akné, které vzniká v dospělosti, se projevy nejčastěji vytvářejí v oblasti dolní čelisti, kdy může jít například o nehojící se a mnohdy bolestivé podkožní útvary. A kdy je tedy třeba zajít za odborníkem, ať už jde o jakoukoli věkovou kategorii? „Člověka, kterému se i přes veškerou dostupnou a volně prodejnou péči nedaří zvítězit nad pupínky v obličeji, dekoltu nebo na zádech ani po dvou třech měsících, bych odeslala k dermatologovi. Ten na základě lokálního nálezu určí typ onemocnění a nastaví vhodnou terapii. V některých případech je potřeba ještě provést doplňková vyšetření, která určuje ošetřující lékař,“ radí dermatoložka. A jaké jsou podle ní nejčastější mýty o akné?
1. Make-up za to nemůže
„V ordinacích slýchávám, obvykle od maminek, že brzké používání dekorativní kosmetiky vede k ucpávání pórů a tím k vzniku akné. Myslím, že tyto maminky spíš žádají, abych jejich teorii potvrdila, aby se dcerky ještě zbytečně nelíčily. Nicméně v současné době je již takové spektrum dekorativní kosmetiky a BB, CC krémů aj., že lze zcela pohodlně vybrat takový, který bude vyhovovat potřebám naší pleti.“
2. Není to jen o sexu
„Jiným oblíbeným mýtem je, že množství pupínků na obličeji či horní polovině těla značí, jak často se pacient oddává sexu – tedy že ti s vyšším počtem pupínků nemají frekvence styku tak vysoké jako ti, kteří mají sex pravidelně. Naštěstí ani podle toho nelze posuzovat kvalitu milostného života.“
3. Potravinové omyly
„Co se týče čokolády, sladkých a tučných jídel obecně nebo lepku, nelze plošně říct, že tyto potraviny mají zásadní vliv na vznik akné. Toto je individuální a záleží na toleranci každého z nás. Někdo sní tabulku čokolády na posezení a na pleti se neobjeví ani pupínek a jinému stačí projít jen okolo regálu vystavených čokolád a hned má o několik pupínků navíc – řečeno s nadsázkou.“
4. Co (ne)zvládne slunce
„Dalším poměrně obvyklým mýtem, který jsem v dětství několikrát slýchávala i já, i když nesouvisí se vznikem akné, ale spíš s hojením, je ten, že akné nám může vyléčit sluníčko. To bohužel není úplně pravda. Protože slunce se mimo jiné podílí na vzniku pozánětlivých hyperpigmentací, proto by nám po této „terapii“ mohly vzniknout nevzhledné pigmentové skvrny, kterých se v dospělosti budeme chtít jistě zbavit. A to ani nemluvím o negativních vlivech, které může UV záření na naší pleti napáchat – vznik vrásek, ztráta kolagenu a tím i elasticity pleti a v neposlední řadě i kožní nádory.“
Psychické zdraví především
Bohužel dopady akné na sociální život a obecně na psychiku jsou podle lékařky Lucie Rajské nemalé. „V dnešní době plné dokonalých obličejů, používání zkrášlujících filtrů na sociálních sítích, kdy se ukazuje jen to hezké v životech influencerů, je velmi těžké mladším lidem vysvětlit, že akné je častou součástí života nejednoho z nás. Navíc nemístné poznámky nejen od kamarádů a spolužáků, ale bohužel mnohdy i kolemjdoucích dospělých dokážou zranit. A jak je známo, kůže je odrazem našeho zdraví, a to i toho psychického. Je tedy poměrně snadné dostat se do stavu, kdy naše aknózní projevy zhoršuje utrápená psychika, dodává lékařka.“
Zdroj: iGlanc.cz, Lucie Rajská