Nedávno jsem s kamarádkami zavedla řeč na téma odličování a zjistila jsem, že řada z nich nemá v této věci stále úplně jasno. Padaly otázky proč čistit pleť i ráno, čím nejlíp odličovat oči, jak se liší pleťová voda a tonikum, kdy vybrat balzám a kdy gel, jak je to s tou micelárkou, atd... Proto jsem pro vás sepsala pár poznatků, které jsem se v průběhu své dlouhé praxe psaní o kosmetice dozvěděla.
Proč se musím odličovat?
Pro některé z vás možná zbytečná otázka, ale stále se objevuje. Některé ženy to dělají tak, že si umyjí obličej vodou nebo mýdlem a hotovo. Jenže to pokožce moc neprospívá, jednak běžné mýdlo může narušit její přirozené pH a hlavně tímto způsobem neodstraníte všechno, co je třeba (výjimkou jsou tuhé odličovače připomínající mýdlo). A nejde jen o make-up, očista je důležitá i tehdy, kdy se nelíčíte. Jen si představte, co všechno se během dne na pleti usadí. Prach, smog, pot, nečistoty z rukou, když si saháme na obličej... Myslete na to, že nevyčištěná pleť rychleji stárne, vypadá zašedle a unaveně. A navíc - i kdybyste si na ni pak nanesly sebedražší krém, nebude přes všechny ty nánosy fungovat.
Jasně, ráno není třeba se odličovat, pokud tedy nespíte v make-upu a to doufám, že fakt ne, ale rozhodně pleť vyčistěte. V noci se pokožka potí, nalepí se na ni nečistoty na polštáři i zbytky kůže. A jak si vybrat správné přípravky? Každé ženě vyhovuje na čištění/odličování něco jiného, ale ne každý produkt je vhodný pro všechny typy pleti. Čím se liší a jak správně postupovat při jejich použití?
Krok 1: Odlíčení očí
Výběr je víceméně na vás, ale dbejte na to, abyste se odličovaly skutečně produktem na oči, ty na pleť by mohly oční okolí podráždit. Já osobně mám moc ráda dvoufázové odličovače, jež obsahují dvě různé složky, které se smísí, až když lahvičku protřepete - např. může jít o olejovou a „vodní“ složku. Tyto přípravky mají tu výhodu, že s nimi hravě odstraníte i voděodolnou řasenku, stíny ‚držáky‘ a dokonce i neslíbatelnou rtěnku. Po protřepání lahvičky naneste její obsah v přiměřeném množství na odličovací tamponek (vatový, nebo ekologický pratelný) a nejprve ho přiložte na pár sekund na oko, líčidla se sama začnou rozpouštět. Tím si usnadníte celý odličovací proces. Postupujte jemně a pokožku zbytečně „netahejte“. Skončete, až bude poslední tamponek úplně čistý! Nosíte-li kontaktní čočky, kupte si přípravky pro citlivé oči.
Krok 2: Odlíčení & čištění pleti
Pleťové mléko – používat ho můžete, ale nemusíte. Jeho hlavním bonusem je, že umí pleť nejen čistit, ale i vyživit, takže ho ocení především zralejší pokožka. Při práci s pleťovým mlékem můžete ušetřit vatové tamponky a nanášet ho na mokrou pleť přímo rukama. Vyhnete se tak pocitu ulepenosti a navíc tímto způsobem pleť vyčistíte ještě o něco důkladněji. Po krátkém promasírování (očím se vyhněte) omyjte zbytky mléka vodou. Čisticí gely a pěny se hodí především pro mladší pokožku, pro jejíž potřeby úplně postačí. U gelů dejte pozor na to, že mají tendenci pleť vysušovat, takže pokud patříte k „sušinkám“, moc je neoceníte. Skvěle však poslouží například pubertální mastné pleti se zanícenými pupínky, ale i zcela bezproblémové normální pokožce.
V posledních letech jsou populární i odličovací balzámy - většinou na olejové bázi nebo přímo odličovací oleje, k těm počítám i ty hydrofilní (obsahují emulgátor, který spojí vodní a olejovou složku). Nejsou pro každého, někomu vadí pocit mastnoty, jiným ženám naopak vyhovují, chce to zkusit. Já je mám ráda, podržely mě v době, kdy jsem řešila akné a 100% přírodní složení s hojivými rostlinnými oleji mi pomohlo pokožku léčit. Tyto balzámy se po vyčištění ideálně odstraní malým ručníkem namočeným do teplé vody. Pak je tady dvoufázové čištění, které spočívá v použití dvou po sobě jdoucích ‚čističů‘ - první je většinou na olejové bázi a druhý dle vašeho výběru. Já sama používám dvě fáze ve chvíli, kdy pleť dostala během dne hodně zabrat, dělají se mi pupínky nebo jsem byla v hodně prašném prostředí.
Krok 3: Dočištění pleti
Tuto finální fázi byste neměla vynechat, ať už předtím použijete na čištění pleti mléko, gel, olej, či balzám. Pleťová voda nebo tonikum (není v tom rozdíl) vám odstraní veškeré zbytky předtím použitých přípravků, stáhne póry a ideálně připraví pleť na nanesení krému. Dočišťujte pleť tak dlouho, dokud nebude vatový tamponek zcela čistý. A opatrně s alkoholem! Jasně že mám na mysli ten obsažený v pleťových vodách, používá se do nich jako konzervant a rozpouštědlo. Může pokožku příliš vysušovat a podráždit. Hodí se většinou spíše pro mladou a aknózní pleť, nicméně někteří výrobci od něj úplně upustili.
Podobně jako tonikum nebo pleťová voda vám poslouží hydrolát, neboli květová voda vznikající jako vedlejší produkt při destilaci bylin, květin nebo rostlin. Opět je potřeba je vyzkoušet např. na malém místě na krku, někdo mívá na přírodní složky alergii projevující se začervenáním nebo pálením. Po dočištění pokožky pak můžete jít už na aplikaci séra a/nebo krému. Pokud používáte i olej, dávejte ho na pleť jako poslední krok, přes něj už totiž do pleti nic ‚neprojde‘.
Jak je to s micelárkou?
Když se před lety na trhu s kosmetikou objevila micelární voda, byl to boom. Připomeňme si, že micelárka získala svůj název díky své inovativní složce - „micelám“, které si můžete představit jako shluk mikromolekul ve vodním roztoku. Ty ve styku s pokožkou „vytahují“ z pleti nečistoty, aniž byste musela tvář drhnout. Takže odličovací voda, která umí všechno? Odlíčí oči a nahradí pleťové mléko i tonikum? Tak to úplně není. Jednu dobu byly diskuze o tomto ‚zázračném‘ produktu velmi třaskavé, objevily se totiž názory, že micely časem ztenčí pleť a ta pak rychleji stárne. Takže jak to je? I dnes najdete mezi odborníky zastánce i odpůrce micelární vody, nicméně obecně se doporučuje, že je fajn ji použít jen občas, když se potřebujete rychle a efektivně odlíčit, ale je dobré ji po aplikaci ještě opláchnout vodou nebo ji odstranit tonikem.
Zdroj: iGlanc.cz, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oboru krása a zdraví