O modrém světle jsem ještě před nedávnem nic moc nevěděla. Tušila jsem, že nějak souvisí se zářením z displeje, ale nijak mě to neznepokojovalo. Mám přece na svém notebooku nainstalovaný noční režim, který je šetrný k očím! A v mobilu se mi po desáté večer automaticky ztmavuje displej! Jenže pak jsem se začala čím dál častěji setkávat s produkty obsahujícími filtry proti modrému světlu. A hlavně jsem absolvovala tiskovku francouzské kosmetické značky, kde se mluvilo nejen o vlivu digitálního záření na zrak, ale hlavně na pokožku. Když se ke mně pak začaly dostávat další a další informace o neblahém vlivu modrého světla na kůži, chtěla jsem vědět víc.
Digitální záření
Fakt je, že mobily a další digitální technika jsou stále dokonalejší a my do nich koukáme čím dál častěji. Stačí se občas projet hromadnou dopravou a pozorovat okolí. Podle studie zveřejněné na Journal od Cosmetic Dermatology zaměřená na vliv LED světla na kůži modré světlo prokazatelně poškozuje fibroblasty a keratinocyty (hlavní kožní buňky) a působí oxidační stres. Na to, co přesně se tím míní, jsem se zeptala dermatoložky a anti-agingové specialistky MUDr. Terezy Gabryšové.
„Oxidační stres je proces, kterému jsou vystaveny buňky těla při metabolismu, tj. tělu přirozeném procesu. Důležité ale je, jak je v těle nastavena neutralizace oxidačního stresu, aby k poškozování a zrychlenému stárnutí buněk nedocházelo. Existují fyzikální a chemické vlivy, které oxidační stres zvyšují nebo tlumí, například potraviny, spánek, odpočinek, smog, pohyb, celková rovnováha a také záření všeho druhu, tedy i modré světlo,“ vysvětluje odbornice. Podle ní se modré světlo svými vlnovými délkami blíží UV záření – co se škodlivosti pro oči i pokožku týká. „To je důvod, proč se v poslední době dávají filtry proti modrému světlu dokonce i do krémů,“ dodává dermatoložka.
Chudák biorytmus
Jisté je, že studenému „modrému“ záření se úplně nevyhneme, protože je součástí denního světla. V přirozené podobě je nejsilnější dopoledne a po probuzení nás dokáže příjemně nastartovat. Používá se i lokálně k léčení akné. „Při tomto ošetření se fotodynamickým efektem likvidují bakterie v aknózní pokožce. Při krátkodobém působení a použití ochranných brýlí je škodlivost minimální,“ vysvětluje dermatoložka. Největším problémem se tedy zdá být jeho používání večer a v noci, tedy po setmění. Příliš studené „modré“ světlo totiž blokuje v těle výrobu melatoninu, hormonu zodpovědného za spánek a regeneraci kůže, která je nejintenzivnější mezi jedenáctou večerní a druhou hodinou ranní.
Jestliže se tedy ještě po půlnoci díváme do monitoru nebo si naplno svítíme LED žárovkami, dáváme tím tělu i pokožce signál, že spát se ještě nepůjde. Tělo tak kvůli narušení jeho přirozených procesů neví, jak reagovat, a déle mu trvá, než vypne a naladí se na spánek. Digitální záření tedy může být i důvodem stále častějšího problému nespavosti nebo poruch spánku. Vůbec nejhorší je, když u svítící obrazovky nakonec usnete, protože tady se o kvalitním spánku rozhodně mluvit nedá. Pokud je to tedy jen trochu možné, vyplatí se používat večer tlumené osvětlení, být do jedenácti v posteli a alespoň hodinu předtím odložit všechny zdroje digitálního záření.
Všeho s mírou
Vypadá to tedy, že kromě stresu, únavy, znečištěného ovzduší, cigaretového kouře a UV záření tady máme dalšího nepřítele pleti. Proč se o něm ale otevřeně mluví až teď? Podle MUDr. Gabryšové to zřejmě souvisí s nadužíváním digitálních technologií v posledních letech a také s novým výzkumem účinků záření určitých vlnových délek.
Na druhou stranu odbornice zdůrazňuje, že se nic nemá přehánět, ani ochrana proti tomu, co nám neprospívá.
„Nic není tak jednoduché, jak se nám reklamy snaží namluvit. I záření (jak ultrafialové, tak viditelné, infračervené i gama záření) potřebujeme.Proto ho nemůžeme zcela zablokovat, jen se musíme v určitých situacích chránit, aby například na slunci nedošlo ke spálení kůže, abychom neměli tzv. makulární degeneraci očí v nízkém věku a nevystavovali se riziku rakoviny kůže či jejímu předčasnému stárnutí.“ Vzhledem k tomu, že digitálním technologiím se v budoucnu nevyhneme, nezbývá tedy než nastavit svůj denní režim a péči o pokožku tak, aby kvůli různým typům záření netrpěly ani oči, ani pleť.
Zdroj: časopis Glanc, MUDr. Tereza Gabryšová, Journal of Cosmetic Dermatology