Už cítíme léto v kostech a to v některých z nás vyvolává pocit, že je třeba se dát na sezonu okamžitě dohromady, přivítat slunce se vší parádou. Hlavně tehdy, pokud chladné měsíce údržbu zanedbáváme, protože to nikdo nevidí. Co na tom, pedikúru si klidně dopřejte, ale třeba s takovou epilací opatrně. A hned si povíme proč.

Nežádoucí chloupky

Chloupky jsou v létě velmi nežádoucí. Překáží na nohách, v podpaží i v bikinách. Ovšem nejen v případě laserové epilace, ale při jakémkoliv odstraňování chloupků jinak než holením bychom měly v létě být vždy obezřetné a tyto procedury směřovat hlavně na období podzim/zima. Při vytrhávání chloupků dochází k podráždění a poranění kůže, ta je pak takto ”odhalená” náchylnější ke spálení. Platí to i v případě laserové epilace, jejíž paprsek se zaměřuje na melanin nebo pigment chloupků.

Co se týče IPL laseru, i tady je pokožka náchylná k poškození sluncem a hyperpigmentaci. Důvodů je několik. Laser na opálené pokožce špatně určuje, kterou skvrnu vlastně odstraňuje a vytvoří tak teplo v celé oblasti. Výsledkem může být spálená kůže. Hyperpigmentace je pak způsob, jakým se podrážděná pleť brání sluníčku. Příkladem je ztmavlá kůže nad horním rtem, která imituje nevábně vyhlížející knírek. A takových škod se pak jen velmi obtížně zbavuje.

Solárium a samoopalováky

Mohlo by se zdát, že přes léto solární studia zejí prázdnotou. Vždyť je venku sluníčka víc než dost. Ale přesto se najde mnoho lidí, kteří chtějí čokoládový tón umocnit právě tam. Před kombinací solárka a slunečních paprsků přes léto dermatologové důrazně varují a vůbec to nedoporučují. Určitou výjimku tvoří lidé s hodně světlou kůží, kteří se špatně opalují a chystají se na dovolenou k moři. Návštěva solária v rozumné míře se dá v takovém případě vzít jako příprava pokožky před pobytem na slunci. Úplně nejhorší, co můžete udělat, je kombinovat solárium a opalování na slunci v jeden den.

Pozor si dejte ale i v případě samoopalovacích přípravků. Pokud při jejich používání dojde ke spálení, může to způsobit, že se kůže zahojí světleji nebo se trvale zjizví.

Peelingy

Peelingová zrníčka pomáhají odlupování odumřelých buněk. Pleť je po nich krásně hladká a obnovená. Zároveň ji ale obnažujete, takže očekávejte, že až s ní vypálíte na slunce, bude se bránit. Podrážděním a nechtěnou pigmentací. Obzvlášť pokud daný přípravek obsahuje velké množství ovocných kyselin, jako je salicylová, glykolová, mléčná, dále retinol a vitamín C.

Extra zásahem je pak chemický peeling, který některé kliniky v létě neprovádí vůbec. Další kvůli těmto nežádoucím účinkům zařadily mezi své procedury takzvaný letní chemický peeling, který je více povrchový a obsahuje minimální množství kyselin. Přesto rozhodně není dobrý nápad, abyste se hned ze salonu vypravila na celý den k vodě.

Odstraňování znamének

Někdo v tom nevidí problém, ale obecně jsou nejvhodnějším obdobím pro odstraňování znamének podzim a zima. V létě hrozí, že se rána kvůli kontaktu s přímým sluncem nebude dobře hojit a jizvička by navíc zůstala příliš barevně odlišná. Takže pokud to nehoří, odložte tento zákrok až na září.

Tetování a piercing

Nikde není psáno, že se v létě nemůžete nechat ozdobit novou kérkou. Dost možná tomuto chtíči podlehnete právě na dovolené, kde si člověk často pořídí suvenýr rovnou implantovaný do kůže. Pak si to ale předem dobře rozmyslete. Pět týdnů po tetování byste správně neměli dané místo vystavovat slunci, což může být v některých případech problematické nebo přinejmenším na obtíž. Pakliže tohle doporučení budete ignorovat, je to škoda peněz i práce, čerstvé barvy totiž rychleji vyblednou.

Na několik týdnů si musíte odpustit i koupání - v bazénu, v moři, všude. Tetování je otevřená rána a snadněji se proto do kůže dostanou nečistoty a bakterie, které by vám mohly způsobit nepěkný zánět. Do vody můžete, až odpadnou stroupky. Když vezmete v úvahu, jak málo je v Čechách za celý rok dnů vhodných na koupání a slunění, byla by škoda je promarnit jen proto, že odmítáte chvíli počkat.

Podobně je na tom i piercing. Některé salony vás v létě dokonce odmítnou. Důvod je ten, že kroužek v nose nebo v pupíku potřebuje na zahojení mnohem více času, a horko, prach, pot mu to jedině ztěžuje. Na koupání si můžete úplně nechat zajít chuť. Skočit do moře s čerstvou náušnicí je to nejhorší, co můžete udělat.

Odstraňování tetování

A někdo má možná opačný problém. Najednou vám v létě dojde, že hned teď potřebujete odstranit tu nepovedenou kérku na bedrech. To ale není nejlepší nápad ze stejného důvodu, jako se vyhnout laserové epilaci. Odstraňování tetování je navíc dlouhý, náročný a bolestivý proces a ”rána” taktéž vyžaduje důslednou péči. Počítejte také s tím, že salon budete muset navštívit několikrát, ne jako v případě tetování, kdy máte většinou za jedno sezení hotovo.

Přístup k omlazujícím a estetickým zákrokům je u každého různý. Hodně záleží na vašich osobních návycích v létě. Pokud si tedy nechcete některé procedury přece jen odpustit, vyhledejte místo, kde k vám budou přistupovat individuálně a o všem vás informují.

Zdroj: iGlanc.cz, Pop Sugar, Rehabilitace

Související články