Kaviárový elixír

Před pár lety Angelina Jolie prohlásila, že za svou bezchybnou pleť vděčí krémům s výtažkem z kaviáru. Víme, v čem je jeho síla. Pravý kaviár se získává z jeseterovitých ryb a je známý hlavně jako gastronomická delikatesa, ale i v péči o pleť je čím dál oblíbenější. Je napěchovaný množstvím cenných přírodních látek, které představují pro pokožku hotovou energetickou bombu. Pokud budeme konkrétní, jde o značné množství nejrůznějších živin prospěšných nejen kráse, ale i zdraví - např. antioxidanty, vitamíny (A, E, D a F), minerály (draslík, sodík, vápník, železo, fosfor), aminokyseliny, ale i tuky (včetně omega-3 mastných kyselin). Díky obsahu výživných látek posiluje kaviár strukturu buněčných membrán, to znamená, že je chrání před oxidačním stresem, dále pokožku intenzivně hydratuje a působí proti předčasnému stárnutí. Kaviárová kosmetika (kromě pleťové najdete kaviár i v produktech péče o vlasy) vás navíc nemusí nutně zruinovat, pořídíte ji i za dostupnější ceny.

Zdroj: Youtube

Diamantový prach 

Marilyn Monroe zpívala, že diamanty jsou nejlepším přítelem žen. A my dodáváme, že i pleti, aspoň co se optického efektu týká. O efekt jde totiž u diamantového prachu především, umí pleť neuvěřitelně projasnit a rozzářit - diamantové mikročástice totiž štěpí dopadající světlo - a vrásky a ostatní známky stárnutí jsou pak méně viditelné. Kromě toho ale pomáhá diamantový prach zabránit i usazování toxinů v kůži. Balení krému by ideálně mělo obsahovat 0,05 karátu diamantového prachu. Je to asi tolik, jako kdyby se rozdrtil broušený diamant o průměru 2,4 milimetrů. Nejčastěji se tato velmi exkluzivní ingredience získává mikronizací (rozmělňování pevné struktury) černého diamantu.

Omlazující zlato

V kosmetickém průmyslu není tenhle vzácný kov žádnou novinkou. Z historických pramenů totiž vyplývá, že se zlato používalo při krášlení pleti už ve starověkém Egyptě, kde Kleopatra používala zlaté pleťové masky ke zvýraznění své krásy, stejně jako v současnosti například Jennifer Lopez. Používání zlata v péči o krásu působí primárně proti stárnutí pleti, kdy podporuje produkci kolagenu a tím pomáhá snížit výskyt jemných linek a vrásek. Navíc zlato pokožku projasňuje a dodává jí mladistvější vzhled. Cenný kov se používá ve špičkových produktech péče o pleť, jako jsou pleťové krémy, séra a masky, v nichž mají částečky zlata skutečně miniaturní velikost, aby pronikly do pokožky a pozitivně působily přímo v buňkách.

Zlato má dokonce i protizánětlivé účinky a tak pomáhá zlepšit celkové zdraví pokožky. Velkou výhodou použití zlata v kosmetice je, že se jedná o přírodní minerál a není známo, že by na pokožce vyvolávalo nežádoucí reakce. Zdá se, že je tedy vhodné a bezpečné i pro velmi citlivou pleť. Zlatavé částečky v krémech pleť nejen opticky rozzáří, ale hlídají i správné fungování lymfatického systému a mikrocirkulaci krve v pleti, takže dochází k její detoxikaci a pročištění. Do krémů nebo také pleťových masek se většinou používá certifikované 24karátové zlato. 

Hojivý šnečí sliz 

Klouzavá cestička, kterou po sobě zanechávají šneci, se osvědčila jako účinný prostředek při hojení pokožky. Na šnečí sliz nedá dopustit ani Katie Holmes. V 80. letech minulého století si pracovníci šnečí farmy v Chile všimli, že jejich ruce jsou jemnější a drobné ranky se jim lépe hojí. Pozdější výzkum toto zjištění potvrdil. Ale až v posledních letech se začal šnečí sekret přidávat do pěsticích přípravků, především do těch na aknózní a problematickou pokožku. Japonky si v rámci zkrášlování nechávají šneky lézt přímo po tváři, dokonce existují speciální kosmetické salony, kde ženám šneky na pokožku přikládají. Tato aplikace je prý ještě účinnější než krémy s obsahem slizu. 

Hadí jed proti vráskám 

Tato ingredience působí kontroverzně, ale švýcarští vědci, kteří ji uvedli do světa krásy, dokázali, že hadí produkt je v povoleném množství bezpečný a velmi účinný na vrásky. Někteří odborníci ho nazývají novodobým botoxem. Na rozdíl od něj se však hadí jed nevpichuje pod kůži, ale přidává se přímo do kosmetických produktů – používá se buď pravý hadí jed, nebo jeho syntetická podoba. Přípravky s hadím jedem paralyzují obličejové svaly a mimiku podobně jako botox, ale zároveň tváři ponechávají přirozenost. 

Zdroj: časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oblasti zdraví a krása

Související články