Rty se věkem ztenčují, protože ztrácí kolagen. Možná vás překvapí, že ubývat pomalu začíná už od dvaceti let. “Obecně platí, že od tohoto věku ztrácíme jedno procento kolagenu za rok, ale vzhledem k různé genetické výbavě, se to u každého může lišit,” říká certifikovaná dermatoložka Susan Van Dyke. Zabránit ztrátě objemu rtů podle ní není snadné. Zastavit čas sice nemůžeme, ale stárnutí nemusíme urychlovat. Proto je nejlepší volbou prevence: omezit činnosti, které rty ztenčují. 

Omezte opakované pohyby úst

Nejúčinněji můžete úbytku kolagenu na rtech podle dermatoložky zabránit zdánlivě prostým způsobem. Omezením špulení rtů. Znamená to zapomenout na kouření, pití pomocí slámky/brčka a roztomilé selfie fotky.I když je nepravděpodobné, že byste se těmto pohybům dokázali neustále vyhýbat, už jen samotné uvědomění, vám může přinést viditelné výhody.  

Přestaňte kouřit

Cigarety nejenže vytváří “kuřácké vrásky”, tedy jemné linky kolem úst, ale snižují i množství kyslíku do tkání. “Tkáň se proto nemůže regenerovat a je pravděpodobnější, že se poškodí a odumře,” vysvětluje certifikovaný dermatolog Gary Goldenberg. Nejlepší věcí, kterou můžete nejen pro pleť udělat je tedy přestat kouřit. 

Udržujte rty hydratované

Udělejte si z balzámu na rty nejlepšího přítele. “Rty potřebují hydratační přípravky stejně jako pokožka obličeje,” vysvětluje dermatoložka. Navíc hydratované rty vypadají živěji. Proto každý den používejte nejlépe přírodní balzámy, které obsahují zvlhčující látky. Rtům můžete také přes noc dopřát vyživující masku. 

Chraňte rty před sluncem

Ochrana rtů před sluncem stejně důležitá jako ochrana obličeje. Pokud si tedy chcete udržet plné rty, nezapomínejte při pobytu venku na balzámy s ochranným faktorem. Slunce může rty vysušovat a zhoršovat jejich schopnost zadržovat vodu a hydrataci. Sluneční záření navíc údajně přispívá také k úbytku kolagenu. 

Péče o sebe

Dostatek tekutin, pravidelný spánek, užívání probitik a multivitamínů, může mít také velký podíl na tom, jak vaše rty vypadají. Pití doporučené dávky vody prý doslova zahušťuje vrstvy kůže. Od věci není ani užívání kolagenových doplňků stravy. 

Vyzkoušejte přípravky na zvětšení rtů

Takzvané “plumpery” dokáží sofistikovaně zvětšit objem rtů pomocí složek, které zrychlují cirkulaci krve. Po nanesení obvykle vnímáte jemné mravenčení, rty zčervenají a a zvětší se. Plnější efekt vydrží většinou pár hodin.

Cvičení rtů

Nabízí se samozřejmě také možnost dosáhnout větší plnosti rtů pomocí obličejové jógy. Tato metoda je prý ovšem sporná. Podle odborníků můžete vidět mírný rozdíl ve tvaru vašich rtů, ale změny jsou jen dočasné. “Zvětšení velikosti rtů pomocí obličejových cviků většinou dochází z mírného otoku, ke kterému dochází po násilné manipulaci s měkkou tkání rtu,”vysvětluje plastický chirurg Konstantin Vasyukevich. Rty se tedy údajně zase brzy vrátí do své přirozené podoby a opakovaná cvičení mohou vést spíše k dalším vráskám. Na závěr za sebe dodává, že nejlepším přirozeným krokem pro plnější rty je jednoduše dostatek hydratace. 

Zdroj: iGlanc.cz, popsugar.com, today.com, byrdie.com, mindbodygreen.com

Související články