Dnes máme neskutečně mnoho možností, jak se zbavit ochlupení. Ovšem pozor, někdy není žádoucí zlikvidovat veškeré chloupky. Začneme od mýtu, že po klasickém holení žiletkou nebo depilačním krémem chloupky zesílí a ztmavnou. Není to tak. Jelikož se chlup „uřízne“ v místě růstu, nikoli vytrhne, působí poté silnější, když se prodere kůží opět ven. Intenzita ochlupení se mění dle hormonální hladiny. Pokud ale i přesto máte pocit, že vám roste více chloupků a nechcete je vzít žiletkou (často takto uvažujeme o oblasti obličeje či rukou), můžete použít zesvětlující krém, který chloupky zkrátka obarví na blond.

Zdroj: Youtube

Žiletka a depilační krém jako must have

S žiletkou je to vždy nejrychlejší. Známe to každá, když ráno pospícháme, popadneme žiletku a oholíme rašící chloupky. Nepodceňujte však speciální krém na holení, použijte alespoň mýdlo pro senzitivní pokožku (například pro intimní hygienu), abyste pak neměla nohy plné pupínků. Ideální je pokožku i po holení natřít zklidňujícím krémem. Depilační přípravek, který necháte působit asi 10 minut se hodí například na intimní partie, vyhnete se riziku pořezání žiletkou.

Dejte si však pozor, abyste nepřekročila dobu působení, mohla byste si spálit pokožku. I zde je dobré použít zklidňující péči. Depilační krém využijete i na oblast třísel či podbřišku. V těchto oblastech se musí umně využít epilace (vytrhávání chloupků) strojkem nebo voskem. Jelikož jde o citlivá místa, mohly by se objevit menší podlitinky. Nejde sice o velká zranění, ale jistě nechcete, aby vám kůži místo chlupů „zdobily“ modřiny.

Epilace strojkem vás zbaví chlupů na týdny

Při epilaci se vytrhávají chlupy i s kořínky, takže jim pak trvá, než znovu vyraší. Jde o trošku bolestivější zákrok, v místech, kde je kůže silnější, to ale lze vydržet. Ideální je takto epilovat nohy, oblast obličeje, kdo má potíže s chloupky v oblasti bříška, je epilace snesitelná i v místě kolem pupíku. Mějte na paměti, že při vytržení chloupku se kůže na chvíli otevře, takže přijímá vše z okolí, tedy i různé bakterie, jež mohou způsobit zánět, který se projeví pupínky. Můžete dané místo ošetřit tonikem, přípravkem s alkoholem a následně jej zklidnit speciálním krémem.

Jak správně holit nohy? Jednak jezděte proti směru růstu chloupků, lépe se zachytí. Také si můžete pomoct tím, že kůži napnete, tzn. když pojedete po noze směrem nahoru, přidržíte si pokožku nad strojkem. Chloupky se vztyčí a snadněji je uchopí pinzety strojku.   

Vytrhávání chloupků s voskem nebo cukrovou pastou

Lepivé hmoty jsou dalšími prostředky, které jsou oblíbenými epilačními metodami. Někdo má například voskové pásky raději než klasický epilační strojek. Stačí vosk zahřát, nanést hmotu na kůži, nechat zatuhnout a strhnout. Rychleji se vám odstraní větší plocha chlupů. Můžete si pořídit již připravené pásky s voskem nebo si koupíte vosk v kelímku, natřete jej na požadovanou oblast, aplikujete depilační proužek a strhnete.

Jemnější variantou je cukrová pasta, jež se vmasírovává do pokožky, kde uvolňuje folikuly chlupů, takže jejich odstranění méně bolí. Tuto metodu lze požít na citlivější místa, jako jsou třísla, celkové intimní partie, podpaží, prsní dvorce nebo i obličej. Odstraňování chloupků touto pastou, ale i zmíněným voskem, se rovněž hodí na nohy a ruce.

Laserová epilace a IPL epilace. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Pokud se nechcete trápit s chloupky delší dobu, využijte moderní technologie. Laser pohltí chlup v celé jeho délce a spálí jej i s cibulkou, takže již nevyroste. Ovšem neznamená to, že se po jednom sezení zbavíte chloupků navždy. Jelikož chlupy mají podstatnou ochrannou a termoregulační roli, takže se nevzdávají a po čase se obnovují. Rozhodně jde ale o delší časovou prodlevu, než jaká je mezi jednotlivými epilacemi.

Podstatné je rovněž i to, že vlasovou cibulku se podaří zlikvidovat jen ve fázi růstu. A v takovém stavu nejsou všechny cibulky na ploše těla, tudíž se sezení musí opakovat asi 4×, záleží na dispozicích každého z nás. A jaký je rozdíl mezi laserovou epilací a IPL metodou, kterou můžete využívat i doma? Z odborného hlediska jde o rozdílný typ světla. IPL poskytuje širokopásmový zdroj pulzního světla, laser je monochromatický zdroj. Díky tomu je přesnější a účinnější. Právě proto, že jde o invazivnější metodu, mohou s ní pracovat pouze odborníci. Zjednodušeně, IPL je něco mezi epilací a laserem, jedná se o nejsilnější domácí metodu zbavení se chloupků. Lze s ním však ošetřit větší plochu pokožky, protože více rozptyluje světlo.

Nezapomeňte na následnou péči. V každém případě po těchto ošetřeních chraňte pokožku před sluncem, mazejte se vysokým SPF (klidně i 50), protože jinak by vám mohly vzniknout pigmentové skvrny.

Zdroj: iGlanc.cz, Marie Claire, Shape, Glamour Magazine

Související články