Která žena by netoužila po hezké pleti bez pupínků, zašedlého tónu, zbytečných vrásek a kruhů pod očima? Chceme ji všechny. Každá pleť je jiná a vyžaduje trochu jiný přístup, ale jisté je, že následující kroky pozvednou každou tvář bez rozdílu. Která pravidla se vyplatí dodržovat, abyste měla pleť v co nejlepší kondici?

Čištění & odličování

Ne, opravdu to bez toho nejde a to ani u těch z vás, které se vůbec nelíčí. Zkuste si představit, kolik se toho na pokožce nejen během dne ale i noci usadí, s čím vším se musí tvář vyrovnávat, ať už jde o počasí, UV záření nebo kontakt s rukama, kde míváme nejvíc bakterií. Jasně, pokud se nelíčíte vůbec, odličovače používat nemusíte, ale čisticí přípravky rozhodně ano. Vybírejte je vždycky podle svého typu pleti a ne podle toho, co vychvaluje kamarádka. Co vyhovuje majitelkám akné, nemusí vyhovovat citlivé kůži a podobně.

Takže jak na to - ráno po probuzení si obličej opláchněte ideálně studenou vodou a použijte nějakou formu čističe - gel, krém, olej, balzám - cokoliv vám vyhovuje a je vhodné pro váš typ pleti. Gel pokožku trochu stahuje a hodí se třeba pro aknózní pleť, mastnější texturu ocení sušší typy. Než nakoupíte, čtete etikety, vyžádejte si vzorky. Vy sama nejlíp víte, co vaší pleti dělá dobře a pokud přece jen tápete, zajděte si za dobrou kosmetičkou, poradí vám. Po vyčištění pleť tonizujte pleťovou vodou (tonikem) a naneste hydratační krém, ideálně s obsahem SPF a pokud máte rádi i sérum, tak to patří pod krém.

Zdroj: Youtube

Večerní čištění je ještě důležitější, připravuje pleť na spánek a regeneraci. Nenalíčená tvář potřebuje hlavně čištění, nosíte-li i make-up, dejte si záležet na jeho důkladném odstranění, především v citlivé oblasti kolem očí. Nespěchejte, nedrhněte pokožku, buďte jemná. Po odlíčení vyčistěte pleť stejně jako ráno a pak jí dopřejte vhodnou noční péči - sérum a krém, popřípadě i další produkty, například esenci (hned po čištění) nebo olej (ten patří nakonec, protože přes něj do pokožky už nic dalšího nepronikne).

Protivráskový spánek

Když se člověk dobře vyspí, je to na něm vidět, pleť nevyjímaje. Ta pak vypadá zářivě, odpočinutě, vrásky jsou jemnejší a kruhy pod očima jakoby v noci vymazal neviditelný zmizík. Prostě pořádně se vyspat je základ pro celé tělo. Skvělý je v tomto ohledu celosvětový bestseller Proč spíme? od autora Matthewa Walkera, který noční procesy srozumitelně vysvětluje.

Co se pleti týká, není během dne důležitější část, než je právě noc, kdy kůže intenzivně regeneruje. Zhruba od jedenácté hodiny večerní do čtvrté ranní dochází k tvorbě nových kožních buněk, a pokud navíc spíme tvrdě, regenerace se výrazně zrychluje. Už po jedné noci bez dostatečného spánku může pleť vypadat strhaně, oční víčka mohou být opuchlá a koutky rtů svěšené. Dejte si v noci aspoň sedm osm hodin, vyplatí se vám to. Zkuste jít do postele před jedenáctou, co naspíte do půlnoci, to se počítá.

Slunce jako (ne)přítel

Sluníčko nám dělá dobře po psychické stránce, ale ve vztahu k pleti jsou jeho paprsky nepřítelem číslo jedna. V posledních letech prokazatelně slunečných dnů přibývá a žen, které mají vlivem UV záření pleť citlivější, choulostivější a tvoří se jim více pigmentových skvrn, je stále více, jak se shodují nejen dermatologové, ale i profesionální kosmetičky. Pokožka na slunci bez ochrany také mnohem rychleji stárne.

My ženy to nerady slyšíme, ale už samotné opálení pokožky představuje určité poškození – opálené kožní buňky jsou vlastně mrtvé, proto se po opalování kůže olupuje. V důsledku poškození totiž probíhá proces sebeobnovy a regenerace. Ideální je mít svůj denní krém už s obsahem SPF, nejlépe s hodnotou 50. Není třeba se bát, že zůstanete kvůli tomu bílá, opálení probíhá, ale kontrolovaně, souměrně a o něco šetrněji. Pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného denního krému bez UV filtru, nemusíte, ale SPF aplikujte na pleť hned po něm a v dostatečném množství.

Rituály, co skoro nic nestojí

  • Pijte dost vody - hydratace kůže probíhá hlavně zevnitř a (ne)dostatečný pitný režim se na kondici pokožky prokazatelně projeví.
  • Noste sluneční brýle - bez nich se do slunce zbytečně mračíme a zaděláváme si na vrásky mračivky, které by tam jinak vůbec nemusely být.
  • Zkuste obličejovou jógu. Pár minut denně nikoho nezatíží a efekt je velký, tak proč to nezkusit?
  • Vybírejte kosmetiku zásadně podle svého typu pleti, ne podle ceny nebo obalu. Novým krémům dejte aspoň měsíc, aby ukázaly, co umí, kožní buňka se totiž obnovuje každých 28 dní. Nemusíte mít všechno od jedné značky, ale kompletní pečující řada od jednoho výrobce mívá návaznost ve složení, které dává smysl a je cílenější a efektivnější.
  • Nesahejte na pleť rukama, za nehty míváme řadu bakterií, i když si ruce myjeme. Choulostivější pokožka může reagovat citlivě v podobě akné nebo ekzémů.
  • Pokud potřebujte pleť rozzářit okamžitě, sáhněte po rozjasňovači a tvář ještě předtím barevně sjednoťte - ideální je tónovací krém, BB krém nebo lehký make-up.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články