Po dlouhých měsících strávených v suchém a chladném počasí je na čase oživit naši pokožku - od exfoliace přes ochranu před sluncem a hydrataci, až po používání tónovacích krémů. Tyto kroky nám pomohou zachovat pleť zdravou, svěží a připravenou na vše, co nám jaro přinese.

Prokrvení a exfoliace

Po měsících, kdy naše pokožka bojovala s mrazem, větrem a vytápěnými prostory, je na čase ji zbavit nahromaděných odumřelých buněk a dopřát jí tak možnost znovu dýchat. K tomu ji pomůže peeling. Ten podpoří prokrvení pokožky, obnovu buněk, takže bude působit zářivějším dojmem, ale také zlepšuje absorpci hydratačních a výživných produktů, které budeme následně používat. Pro jemný, ale efektivní peeling, vybírejte produkty s obsahem přírodních exfoliantů, jako je kyselina glykolová nebo salicylová, které pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky bez zbytečného podráždění. Peeling a exfoliace dokáže kůži také projasnit. "AHA látky, jako je kyselina glykolová, navíc mohou napomáhat exfoliaci, podporovat buněčnou výměnu a odhalovat jasnější a hladší pleť. Retinoidy, jako je retinol a retinal, také zlepšují zářivost pleti díky exfoliaci a blokování produkce melaninu v pleti," uvádí dermatolog Dr. Derrick Phillips. Důležité je také nezapomínat na peeling těla, zejména na oblasti, které byly během zimy nejvíce zakryté a mohou být suché a drsné. 

Zase to SPF?

Ano, možná je už otravné o tom číst stále dokola, ale jsem přesvědčená, že se mezi vámi určitě ještě najde spousta z vás, která SPF ochranu používá jen na dovolené. Nebo se pletu? Proto si dáme opáčko: Ani na jaře bychom neměli podceňovat ochranu pokožky před sluncem. UVA a UVB záření je přítomno po celý rok a může přispět k předčasnému stárnutí pleti, vzniku pigmentových skvrn a dalším poškozením. Při výběru SPF produktů hledejte takové, které se snadno aplikují, nezanechávají na pleti bílé stopy a lze je kombinovat s vaší oblíbenou denní péčí nebo make-upem. Dnes na trhu existuje mnoho lehkých formulí, které poskytují vysokou ochranu a zároveň pleti dopřávají další péči díky obsahu hydratačních a antioxidačních složek.

Hydratace jako základ všeho

Zima může naši pokožku výrazně vysušit, a proto je na jaře nezbytné zaměřit se na její intenzivní hydrataci. Hydratovaná pleť = zdravý vzhled a elasticita. Hydratace pomáhá obnovit ochrannou bariéru pokožky, zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům a zpomaluje proces stárnutí.

Při výběru hydratačních produktů hledejte třeba ty s obsahem kyseliny hyaluronové, glycerinu, ceramidů či přírodních olejů. Tyto složky jsou známé svou schopností vázat vodu v pokožce a udržovat ji dlouhodobě vyživenou. Pokud máte pocit, že je vaše skin care rutina, které jste se drželi v zimě, až příliš hutná, nebojte se sáhnout po odlehčenějších verzích – gelech, sérech a lehčích krémech. Aplikujte hydratační krém každé ráno a večer na čistou pleť, a nezapomeňte také na krém na ruce a tělové mléko, aby vaše pokožka byla krásná a hydratovaná od hlavy až k patě.

Kapka barvy

Jestli se vám nechce ukazovat bílá kůže, pomozte si samoopalovacími produkty, které pokožce dodají opálenější odstín a vy se budete díky tomu cítit o něco lépe. Ať už sáhnete po pěně, krému, gelu nebo samoopalovací mlze, vždy začínejte postupně – od nejsvětlějšího odstínu a od jedné vrstvy. Vyzkoušet můžete i speciální samoopalovací produkty na obličej, které fungují také skvěle. 

Tónování a péče v jednom kroku

S příchodem jara a prvními slunečnými paprsky často hledáme lehčí alternativu k tradičnímu make-upu. Jestli i vám vadí v jarním počasí, které letos připomíná spíš léto, hutnější textura make-upu, najděte správný tónovací BB krém nebo CC krém. Ty dokážou sjednotit tón pleti, dodat jí zdravý vzhled, a zároveň ji nezatěžovat. Tento typ produktu nejenže vyrovnává barevné nedokonalosti, ale často obsahuje i hydratační složky a SPF. Při výběru tónovacího krému je důležité, stejně jako u make-upu, najít správný odstín odpovídající přirozené pleti. A protože mnohé z těchto krémů jsou formulovány tak, aby se přizpůsobily a mírně transformovaly vaší přirozené barvě pleti, vybrat ten správný, budete mít o něco jednodušší.

Zdroj: iGlanc.cz, Vogue.co.uk, autorka Ela Svobodová pracuje roky jako beauty redaktorka

Související články