Pravidelná a důkladná hygiena

Správná péče o pleť je v boji proti akné klíčová. Začněte důkladnou hygienou. Obličej byste si měli umývat dvakrát denně jemným čistícím přípravkem. Nesahejte po těch s obsahem alkoholu nebo podobně agresivních. Narušují ochrannou bariéru už tak problematické pokožky a spíše se ocitnete v začarovaném kruhu nových a nových pupínků, suché kůže apod. Přípravkem určeným pro citlivou pleť učiníte svému obličeji lepší službu.

Nezapomeňte také pravidelně měnit ručníky - jeden si vymezte speciálně jen na obličej - a ložní prádlo. To byste koukali, kolik bakterií a špíny se nachází na polštáři, na který každou noc uleháte.

Ochrana před sluncem

Hodně lidem se akné u moře zlepší. Ano, sluneční záření dokáže dočasně zmírnit pupínky, ale stejně tak na někoho působí přesně opačně. Důvodem ale nemusí být jen sluneční paprsky, nýbrž nevhodný opalovací krém. Proto na aknózní pleť opět vyberte nějaký jemný a citlivý, dobře vstřebatelný a hlavně nekomedogenní s vysokým SPF.

Správná strava

Tady se vědci pořád rozchází, přímá souvislost mezi stravou a akné prý nesouvisí. Hodně lidí by jim ale za pravdu nedalo. Některé potraviny totiž vážně akné zhoršují. Problém je, že kromě takové té klasiky jako chilli, čokoláda, mléčné výrobky, spousta cukru… se to pupínek od pupínku liší. Když budete chtít, dokážete ledacos vysledovat. Hledat souvislosti mezi tím, co jíte (a pijete), a pozorovat, jak si vede vaše pleť. Nebo to můžete urychlit tak, že podstoupíte intoleranční test.

Na obličej nesahat

Co chvíli se podrbete, opřete o bradu, promnete nos. A ani si to neuvědomujete. Dotyky a časté sahání na obličej mohou přenášet bakterie a způsobovat další záněty. Snažte se tomu vyhnout, přestože si pravidelně myjete ruce. Stačí jen pomyslet na to, kolik okem neviditelné špíny se nachází na vašem mobilním telefonu nebo na klávesnici.

Pupínky nemačkat

Svádí to a je to asi to ze všeho nejtěžší. Jakmile na obličeji vyraší nový pupínek, hned ho musíte (pardon) zprasit, pomačkat, poďoubat. Až máte rudou půlku tváře a teče vám krev, a pravda je, že - všimněte si, zase si v tu chvíli saháte na obličej - tímhle chováním množení pupínků vážně jedině podporujete.

Když už potřebujete již ”připravený” pupínek zneškodnit, dejte na něj trochu přípravku s obsahem benzyol-peroxidu nebo kyseliny salicylové. Tyto přípravky pomáhají vysušit a léčit akné. Jako doplněk k této péči si můžete pořídit sadu nástrojů na vytlačování a odstraňování pupínků.

Vhodné kosmetické produkty

Už to tu bylo řečené v souvislosti s hygienou. Používejte produkty nekomedogenní a ne příliš agresivní a vysušující. Přípravky s alkoholem vyřaďte nekompromisně. Pokud je to možné, minimalizujte nošení make-upu a dejte přednost přirozenému vzhledu. To je hodně těžké, protože čím víc pupínků máme, tím spíš máme potřebu je zakrýt, ale zkuste to. Dejte pleti čas se uzdravit a volně dýchat. Stejně tak se vyvarujte přílišnému kombinování kosmetiky. Méně je při akné více.

Stres na minimum

Stres zhoršuje všechno, včetně akné, a také má za následek špatné hojení. Snažte se v hektickém životě najít čas na relaxaci a zklidnění. Pravidelně cvičte, dodržujte pitný režim, osvojte si meditační a podobné techniky, které uklidňují mysl a snižují míru stresu.

Boj proti akné vyžaduje trpělivost a konzistentní péči. Držte se těchto jednoduchých základních tipů a najděte si režim, který vaší pleti vyhovuje nejvíc. Pokud je vaše akné opravdu na neúnosné míře, neváhejte se poradit s dermatologem, pátrejte, nevzdávejte to.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články