Jižní Indie je požehnaná tím, že si zachovala odkaz starobylých bylinných a ájurvédských tradic. Obyčejné tradiční suroviny se používají naprosto běžně od kuchyně až po konečky vlasů. Chcete mít oči jako Aishwarya Rai, vlasy jako Priyanka Chopra a bezchybnou pleť jako Deepika Padukone? Čtěte a učte se.

Na vlasy

Husté, dlouhé a silné. Vlasy jihoindických žen jsou zásluhou starého dobrého kokosového oleje. Ten je bohatý na minerály, vitamíny i vlákninu, kokos a produkty z něj jsou takový svatý grál. Stačí si pravidelně masírovat pokožku hlavy teplým kokosovým olejem a po několika hodinách jej důkladně smýt. Můžete to rovnou pojmout jako výživnou masku a vlasy umýt až druhý den, jen si nezapomeňte hodit přes polštář ručník.

Zdroj: Youtube

Případně můžete použít kokosové mléko jako kondicionér. Pro hladké a lesklé vlasy naberte jednu až dvě polévkové lžíce kokosového mléka do dlaně a vetřete do vlasů, hlavně do konečků.

TIP: Pokud možno se vyhněte šamponu s obsahem chemikálií a místo něj sáhněte po přírodním, který obsahuje rostliny reetha, brahmi a amla. Dnes už na trhu běžně najdete ájurvédské šamponové směsi.

Na oči

Kromě toho, že si indické ženy doma běžně vyrábějí vlastní kajal podle receptu, který dědí z generace na generaci, praktikují jednu zvláštnost - alespoň pro nás Evropany. Před spaním na chodidla nanesou za studena lisovaný sezamový olej a masírují. Intenzivně, od prstů na nohou až k patám, aby dosáhly co nejlepších výsledků. I díky tomu mají ta velká kukadla.

Klepete si na čelo, jak může masáž nohou rozjasnit oči? „Na chodidlech se nacházejí důležité marma body, nervová zakončení a ‘krevní’ kapiláry. Celostní vědy jako ájurvéda a čínská medicína považují chodidla za důležitý orgán blahobytu,” říká doktorka Varalakshmi, ájurvédská lékařka a wellness koučka.

TIP: Sezamový olej můžete pro zdraví očí použít i lokálně, například zvlhčuje suchá místa pod očima díky přítomnosti zvláčňujících mastných kyselin. Podle tradiční medicíny může pravidelné masírování očních víček sezamovým olejem zmírnit tmavé kruhy a vrásky.

Na pleť

Pravidelné masáže stimulují krevní oběh, díky tomu je pokožka pružná a zářivá. Použít můžete jeden ze dvou již zmíněných olejů - sezamový nebo kokosový. Vyzkoušejte oba a uvidíte, který vám víc vyhovuje. Každý má trochu jiné vlastnosti. Masáž si dopřejte před spaním nebo několik minut před koupelí.

TIP: Když se rozhodnete pro sezamový olej, zahřejte půl šálku na plotně, dokud nezačne vřít. Hned poté ho stáhněte z plamene a přidejte dva lístky tulsi (indická bazalka), pět hřebíčků, palec nastrouhaného zázvoru a jednu lžíci mleté kurkumy. Nechte olej odpočívat do druhého dne, přeceďte ho a takto je připravený k masáži.

Na obličej

Dalším produktem, který se v jižní Indii hojně používá pro své čistící a antiseptické vlastnosti je růžová voda a plnotučné mléko jako tonikum. Kyselina mléčná a tuk v něm obsažený totiž pleť hloubkově vyživuje. Kromě těchto dvou surovin se jako maska pro zářivou a hydratovanou pleť používá jogurtová nebo papájová pasta.

Domácí růžová voda

Růžovou vodu můžete koupit nebo si vyrobit vlastní, když dva šálky okvětních lístků růží dáte do jednoho a půl šálku převařené vody. Po vychladnutí dejte odpočívat na dva dny do lednice. Pak okvětní lístky ve vodě rozmačkejte, abyste z nich získali esenci a sceďte je. K tomuto základu dejte dvě polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy, růžovou vodu to udrží déle svěží, a pak podle potřeby stříkejte na obličej.

Domácí mléčná maska

Usušte kůru ze dvou chemicky neošetřených pomerančů a rozemelte ji na hrubý prášek. Ten pak dejte do jednoho šálku plnotučného mléka (ideálně pro to použít zavařovací sklenici). Protřepejte, uložte do lednice a používejte dle potřeby.

Pokud by se vám podařilo sehnat papájovou pastu nebo si ji doma vyrobit, vezměte dvě lžíce a dvě lžíce plnotučného jogurtu. Tuto směs naneste na obličej jako klasickou masku a nechte čtvrt hodinky působit, než ji smyjete.

Zdroj: iGlanc.cz, Hello India, Hindustan Times, redaktorka Kristýna Ullrich některé z tipů vyzkoušela. Ve svém volném čase ráda praktikuje domácí tipy na pleť a baví ji zkoušet i recepty všeho druhu.

Související články