Zahřívací sůl do koupele

Tahle voňavá kombinace se skvěle hodí jako vánoční dárek pro všechny, co se v zimě rádi balí do teplých dek a nosí tlusté ponožky, protože je jim pořád zima. Obsažený éterický olej pomeranč i skořice totiž krásně zahřívají tělo. Nebude to ale nic pro citlivky, protože obě tyto ingredience mohou citlivou kůži dráždit. V takovém případě vyměňte pomerančový éterický olej za levandulový a skořici třeba za lžíci sušené růže nebo měsíčku. Ať jste v obraze - konkrétně skořice výrazně prohřívá a stimuluje krevní oběh, proto ji nikdy nedávejte samotnou do vany, můžete se popálit, i když citlivou kůži nemáte. Vždy ji míchejte s nějakým rostlinným olejem nebo medem. Pomeranč stejně jako skořice zahřívá, stimuluje a přináší dobrou náladu. Epsomská sůl pokožku detoxikuje a zvláčňuje. 

Budet potřebovat:
70g himalájské hrubší soli
10g epsomské hrubší soli
1 lžička skořice
15 kapek éterického oleje pomeranč
1 lžíce medu nebo mandlového oleje
sklenice s víčkem, dekorační materiál

Jak na to:
Postup je tak jednoduchý, že ho zvládnete i s dětmi - můžete tak společně vlastnoručně vyrobit třeba dárek pro rodinu, kamarády vašeho potomka nebo pro paní učitelky. Ve sklenici dobře promícháte všechny ingredience a uzavřete ji. Můžete přidat vánoční samolepku, věnování, mašli a třeba smrkovou větvičku.

Vánoční tělový olej

Kombinace sezamového oleje s mandlovým se rychle vstřebává do pokožky, kromě toho je toto složení hodně výživné. Krásnou oříškovou vůni doladíme esencí mandarinky, která je vhodná i pro děti a pozitivně působí na psychiku.

Budete potřebovat:
50 sezamového oleje
50 ml mandlového oleje
10 kapek éterického oleje mandarinka
pár kapek vitamínu E
lahvička na olej (ideálně tmavé sklo)

Jak na to: 
Všechny ingredience smícháme v lahvičce, tu zavíčkujeme a protřepeme. Olej můžeme použít do vany nebo na natření těla po koupeli. Pokud jste milovníci masáží, věnujte olej ideálně někomu, od koho byste masáž zvlášť ocenili a napište k němu osobní vzkaz. Praktický tip na závěr - na zahřátí studených nohou nebo rukou masírujte plosky chodidel nebo dlaně každý večer po dobu asi 10 minut před spaním.

Zimní balzám na rty

Uvedené množství vám postačí na jeden balzám (obal 10 g), v případě většího počtu množství násobte. Tohle je skvělá zimní varianta, která ochrání vaše rty. Sezamový olej má prohřívací vlastnosti, másla vyživují a mandarinka balzámu dodá jiskřivou sváteční vůni.

Budete potřebovat:
2 g včelího vosku
2 g sezamového oleje
2 g bambuckého másla
1 g kakaového másla
4 kapky éterického oleje mandarinka
kelímek na balzám na rty

Jak na to: 
Jemně rozehřívejte ingredience (kromě éterického oleje) v odměrce ve vodní lázni od nejtužší a postupně přidávejte ostatní složky. Když je vše rozehřáté, odstavte z plotny a promíchete. Vezměte si vzorek na lžičku a nechte minutku zatuhnout. Tak si zkusíte, jestli vám sedí konzistence. Pokud už nepotřebujete upravovat konzistenci, ale trochu vám to mezitím zatuhlo, tak znova směs lehce rozehřejte ve vodní lázni. Éterický olej každopádně přidejte až jako poslední ingredienci. Všechno zamíchejte a nalijte do čistého kelímku na balzámy. Aplikujte ho vždy čistýma rukama.

Praktické tipy na závěr

Ingredience a obaly koupíte na internetu v mnoha e-shopech.
Trvanlivost: Domácí kosmetika nevydrží tak dlouho jako ta profi, proto při výrobě dodržujte čistotu a stejné hygienické zásady jako při zavařování. Expiraci produktů prodlouží pár kapek 100% extraktu z grepových jader, slouží i jako konzervant. 
Kreativita: Hotový výrobek můžete různě dekorovat, opatřit ho ručně napsanými jmenovkami, zavázat přírodním lýkem. Hezky a zároveň vánočně vypadá i bílá lihová fixa na sklo.

Zdroj: časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oboru zdraví a krása. Ve volném čase se také zabývá aromaterapií.

Související články