Možná to taky znáte. Ve své kosmetické taštičce máte řadu produktů, o nichž už nejenže nevíte, kdy jste je koupila, ale mnohdy už si kvůli odřené etiketě ani nejste jistá, jestli je to tužka na obočí, na oči, nebo konturka na rty. A co teprve expirace! Jak dlouho můžu vlastně svoje líčidla nebo pleťovou péči používat, aniž bych riskovala, že si do očí zanesu infekci, podráždím si pleť nebo si rozjedu ekzém kolem rtů?

Zdroj: Youtube

Jedna věc je dodržovat expiraci uvedenou na obalu kosmetického produktu, druhá vlastní kontaminace obsahu. „Pokud jde o pleťovou péči a výrobek neobsahuje vodu, květový hydrolát, nebo aloe šťávu (prostě se jedná o bezvodý přípravek), je to z tohoto hlediska výhra. Dá se totiž očekávat, že takový produkt bude mikrobiologicky stabilní a můžete do něj s klidným srdcem sahat i prsty,“ říká vývojářka kosmetiky a vystudovaná chemička Aneta Adamčíková a pokračuje: „Riziko kontaminace je nízké i pro další výrobky – například ty s extrémním pH (třeba tradiční mýdla) nebo s vysokým obsahem lihu (např. parfémy),“ dodává odbornice.

Rtěnka se nepůjčuje!

Pokud už si tedy kosmetiku pořídíte, jak s ní co nejlépe zacházet? „Sdílení kosmetiky je ve většině případů tabu. Zejména té, co obsahuje vodu a té, do které se sahá prsty. Samozřejmě pokud používáte doma jeden šampon, který se vymačkává z běžného obalu, je to jiná situace. Co bude pro většinu asi samozřejmostí, je soukromničení ohledně dekorativní kosmetiky. Balzám na rty, řasenku nebo rtěnku nepůjčujte nikomu (ani v rodině). A kartáček na zuby také ne, “radí Aneta Adamčíková a dodává, že to zní možná jako hloupost, ale po použití by se každý výrobek měl pečlivě uzavřít. „Zejména ten, na jehož povrch by jinak dopadal prach a spóry plísní, které běžně neviditelně lítají vzduchem i v té nejčistší domácnosti.“

Špachtle není zbytečnost

Ani informace o skladování nejsou na výrobku jen tak. Kosmetiku uchovávejte ideálně na suchém a nepřetopeném místě. Pokud víte, že ji nebudete ihned používat, není od věci dát ji v mezičase do lednice nebo třeba do nějaké chladnější špajzky. Tohle každopádně udělejte až po prozkoumání informace na obale ohledně doporučeného skladování. Některým výrobkům chlad totiž nesvědčí. „Pokud do výrobku saháte prsty, nezapomeňte si před tím pečlivě umýt ruce, nebo používejte čistou špachtličku. A jestli je na výrobku symbol otevřeného kelímku, respektujte uvedený počet měsíců, za který by se měl výrobek od prvního otevření spotřebovat,“ doporučuje expertka.

Něco v tom plave

A jak poznám, že už ke kontaminaci došlo? „Často na první pohled. Objeví se třeba viditelná plíseň, ‚cucky‘, něco divného plave na hladině, nebo výrobek změní vůni nebo barvu. Je to rozhodně ta lepší varianta, protože znehodnocení může probíhat také skrytě a případnou kontaminaci poznáte až díky nepříjemné reakci na pokožce,“ říká Aneta Adamčíková. Doplňuje také, že pokorně je třeba zacházet zejména s přírodní kosmetikou často obsahující konzervanty, které snesou méně zátěže než ty konvenční.

„Proto jsou výrobky obsahující parabeny, phenoxyethanol a další účinné konzervanty opravdickými ‚držáky‘, a to mnohdy i dlouho po uplynutí doby spotřeby,“ dodává odbornice, která na závěr ještě radí: „Nepřidávejte do tuby od řasenky vodu ve snaze oživit její funkčnost. Riziko mikrobiální kontaminace je tady relativně velké a zrovna oči jsou velmi citlivou oblastí. Často čistěte a dezinfikujte kosmetické pomůcky, které používáte – například štětce, mycí houbičky, pratelné tamponky apod. Stačí je ručně vyprat v šetrném prostředku na nádobí, tekutém mýdle nebo klidně šamponu (a pak dobře vymáchat ve vodě), případně je pak ještě bohatě nastříkat lihem.“

Zdroj: iGlanc.cz, Aneta Adamčíková, inženýrka chemie a vývojářka kosmetiky

Související články